موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت و انرژی

a/147691 :کد

واردات نفت

چین واردات نفت ایران را قبل از پایان معافیت ها افزایش داد

  جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۰:۴۱
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -چین واردات نفت ایران را قبل از پایان معافیت ها افزایش داد

طبق اطلاعات گمرک چین، پکن واردات نفت خام ایران را در آخرین ماه قبل از انقضای مهلت معافیت های آمریکا ، به شدت افزایش داد.

 به گزارش تحلیل ایران  به نقل از اسپوتنیک نیوز، گزارشات اخیر نشان می‌دهد پکن تصمیم داشته پس از پایان مهلت معافیت ها در می 2019، واردات نفت از ایران را متوقف کند ولی برخی تحلیلگران می گویند چین هنوز هم می تواند خرید از ایران را با مقدار کمتر از طریق کانال‌های غیررسمی از سر بگیرد.

طبق اطلاعات گمرک چین، پکن واردات نفت خام ایران را در آخرین ماه قبل از انقضای مهلت معافیت های آمریکا ، به شدت افزایش داد. طبق گزارشات، چین 3.24 میلیون تن نفت ایران را درآوریل خرید که 21 درصد بیشتر از سال گذشته و 4 درصد بیشتر از مارس 2019 بود.

این خبردر بحبوحه اعلام خبر پیروی چین از تحریم‌های آمریکا و توقف واردات نفت از ایران پس از لغو معافیت‌ها توسط واشنگتن رسید. ولی امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران در پنجم ماه می گفت که ایران قصد دارد فروش نفت خود را از طریق مکانیزم های بازار خاکستری حتی پس از لغو معافیت ها ادامه دهد. گرچه وی قبول کرد مقدار این صادرات کاهش می یابد.

 آمریکا پس از تحریم بخش‌های نفت، بانکداری و کشتیرانی ایران در نوامبر 2018، به 8 کشور خریدار نفت ایران- چین ،یونان ،هند، ایتالیا، ژاپن، کره‌جنوبی، تایوان و ترکیه - معافیت داده بود. این معافیت ها 6 ماهه بود و واشنگتن در آوریل اعلام کرد آنها را تمدید نمی‌کند تا صادرات نفت ایران به صفر برسد.

 پس از اعلام این خبر ، تهران در سالگرد بیرون رفتن یکجانبه آمریکا از برجام گفت اجرای برخی از  تعهدات خود را طبق این قرارداد کنار می‌گذارد و به عدم توانایی کشورهای خارجی در مقابله با فشار آمریکا اشاره کرد. روسیه و چین هم آمریکا را متهم به شکستن این پیمان جهانی کردند.

                               

اقتصادی     نفت     انرژی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :