موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147812 :کد

افریقا

سازمان ملل آتش‌بس انسانی «فوری» در طرابلس لیبی را خواستار شد

  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۱:۲۹
تعداد بازدید : ۱۳۱   
 تحلیل ایران -سازمان ملل آتش‌بس انسانی «فوری» در طرابلس لیبی را خواستار شد

هیئت امداد سازمان ملل متحد در لیبی پیشنهاد خود مبنی بر برقراری آتش‌بس انسانیِ فوری در پایتخت این کشور، که تقریبا از دو ماه پیش شاهد درگیری‌های خونین است، تکرار کرد.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از آناتولی، هیئت امداد سازمان ملل متحد در لیبی، روز گذشته بار دیگر برقراری آتش‌بس انسانیِ فوری در طرابلس، پایتخت این کشور را خواستار شد.

این پیشنهاد طی بیانیه‌ای بعد از آن مطرح شد که «غسان سلامه» فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل، از مدارسی در طرابلس، که به پناهگاهی برای غیرنظامیان متاثر از درگیری‌ها تبدیل شده است، بازدید کرد.

«خلیفه حفتر» فرمانده شبه‌نظامیان مستقر در شرق لیبی از چهارم آوریل گذشته عملیاتی برای تصرف شهر طرابلس آغاز کرده است. این عملیات تهاجمی با محکومیت‌های شدید از سوی جامعه جهانی همراه شده و نگرانی‌ها مبنی بر از بین رفتن امیدها برای دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران را باعث شده است.

هیئت امداد سازمان ملل در بیانیه خود افزود، سلامه از آژانس‌های وابسته به سازمان ملل، که در حال امدادرسانی به آوارگان در طرابلس و تامین احتیاجات آنها هستند، بازدید کرد.

طبق این بیانیه، این هیئت خواستار آتش‌بس انسانیِ فوری و افزایش حمایت‌ها از آوارگان شده است.

هیئت سازمان ملل در لیبی در 5 ماه مه نیز از تمامی طرف‌های درگیر در طرابلس خواستار آتش‌بس انسانیِ یک هفته‌ای در ماه مبارک رمضان شد که این پیشنهاد بی‌پاسخ ماند.از سال 2011، که انقلاب مردمی منجر به سرنگونی رژیم «معمر قذافی» شد، لیبی شاهد درگیری‌های نظامی و هرج و مرج سیاسی شده است و دو دولت در لیبی وجود دارد، دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری «دولت طبرق» در شرق لیبی (دولت موقت) به ریاست «عبدالله الثنی»، که ژنرال حفتر از آن حمایت می‌کند.

                               

بین الملل     افریقا     سازمان ملل     اتش بس        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :