موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147877 :کد

رژیم صهیونیستی

پاسخ رژیم صهیونیستی به میانجی آمریکایی در مناقشه مرزی با لبنان

  ﺳﻪشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۲:۴۹
تعداد بازدید : ۱۰۳   
 تحلیل ایران -پاسخ رژیم صهیونیستی به میانجی آمریکایی در مناقشه مرزی با لبنان

دیوید ساترفیلد معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه امروز در رابطه با پرونده ترسیم مرزها میان لبنان و رزیم صهیونیستی، وارد لبنان می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران ، روزنامه لبنانی الجمهوریه گزارش داد که دیوید ساترفیلد واسطه آمریکایی دررابطه با پرونده ترسیم مرزها میان لبنان و رژیم صهیونیستی امروز به بیروت می آید. بر اساس گزارش های منابع نزدیک به این پرونده، ساترفیلد در حوزه ماموریت خود مذاکراتی را با مسئولین لبنانی انجام خواهد داد، وی همچنین فردا با نبیه بری رئیس پارلمان لبنان دیدار خواهد کرد.

این منابع اعلام کردند که ساترفیلد پاسخ رژیم صهیونیستی را در رابطه با پیشنهاد لبنان مبنی بر عدم محدودیت زمانی در مذاکرات دوطرف و تحت نظارت سازمان ملل متحد در مرکز فرماندهی نیروهای یونیفل در شهرناقوره لبنان و با حضور فرمانده این نیروها و واسطه آمریکایی منتقل خواهد کرد.لازم به ذکر است که رژیم صهیونیستی محدودیت شش ماهه دررابطه با این مذاکرات را مطرح کرده که لبنان آن را نپذیرفته و اصرار بر مذاکرات باز دارد.

رسانه های رژیم صهیونیستی به نقل از مسوولین ارشد آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام کردند که ساترفیلد در راه منطقه است و به زودی ماموریت خود را در بیروت آغاز خواهد کرد و پس از آن در همین هفته وارد اسرائیل(مناطق  اشغالی) می شود. رسانه ها هم چنین تاکید کردند که هدف اصلی از این دیدار تعیین تاریخ دور اول مذاکرات میان لبنان و رژیم صهیونیستی و با واسطه آمریکا است.

منازعه نفتی و گازی بین لبنان و رژیم صهیونیستی پس از آن آغاز شد که آویگدور لیبرمن وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی مدعی شد که بلوک نهم نفت و گاز لبنان نه به این کشور که به رژیم صهیونیستی تعلق دارد.

ادعای لیبرمن گرچه واکنش های تند مقام های لبنانی را در پی داشت و آنها بر حق این کشور در بهره برداری از منابع خود تاکید کردند، اما با توجه به سابقه تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به تمامیت لبنان، این نگرانی ایجاد شد که صهیونیست ها طمع ورزی خود را عملی کنند. این نگرانی‌ها در نزد لبنانی‌ها به صورت ویژه طی ماه‌های اخیر با تلاش آمریکا برای میانجگری در این پرونده افزایش پیدا کرده است.

نزاع بر سر محدوده مرزهای دریایی در حالی است که همزمان بحث بر سر ساخت دیوار حائل از سوی رژیم صهیونیستی در مرز با لبنان نیز بر شدت اختلاف های دو طرف افزوده است. لبنان می گوید بین دو طرف بر سر 13 نقطه مرزی اختلاف نظر وجود دارد و به دلیل تعیین نشدن محدوده مرزها، رژیم صهیونیستی نباید دست به ساخت و ساز در این منطقه بزند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :