موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/147927 :کد

اسیای غربی

تاخیر احتمالی کنفرانس بحرین در سایه تحریم گسترده آن از سوی کشورها

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۳:۲۴
تعداد بازدید : ۱۲۱   
 تحلیل ایران -تاخیر احتمالی کنفرانس بحرین در سایه تحریم گسترده آن از سوی کشورها

دیپلمات‌های ارشد مصری جزئیات جدیدی درباره کنفرانس اقتصادی منامه، که قرار است در روزهای ۲۴ و ۲۵ ماه ژوئن و به عنوان اولین گام برای اجرای طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» برگزار شود، فاش کردند.

به گزارش تحلیل ایران ، دیپلمات‌های ارشد مصری در گفت‌وگو با پایگاه خبری «الخلیج آنلاین» تأکید کردند، با وجود درخواست‌ها و فشارهای صریح آمریکا، بیشتر کشورهای عربی و همچنین اروپایی با مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین مخالفت کرده‌اند و همین عدم مشارکت حداکثری، بحرین را با معضلی جدی مواجه کرده است.

این منابع تصریح کردند، بحرین از ثقل و تاثیرگذاری قوی بر کشورهای عربی برخودار نیست و لذا به عربستان سعودی و امارات متوسل شده است تا بقیه کشورها را برای مشارکت در نشست متقاعد کنند؛ ولی تمام تلاش‌های صورت‌گرفته در فاصله دو هفته مانده به برگزاری این نشست، تاکنون بی‌نتیجه مانده است و بسیاری از کشورها و به ویژه سازمان ملل متحد از مشارکت امتناع کرده‌اند.

منابع مصری خاطرنشان کردند، کنفرانس اقتصادی بحرین در صورتی‌که در تاریخ مقرر و در سایه مخالفت برخی کشورها برای مشارکت در آن، برگزار شود مانند یک «شوک بزرگ» برای کشورهای عربی، به‌ویژه عربستان سعودی، است که این کنفرانس را برپا و مشارکت رسمی در آن را اعلام کرده‌اند. همچنین این شکست، «ضربه‌ای قوی» به دولت آمریکا خواهد بود که بر موفقیت آن چشم دوخته است.

تاخیر؛ گزینه‌ای بعد از شکست

این منابع در ادامه گفت‌وگو با «الخلیج آنلاین» تصریح کردند، در سایه مخالفت گسترده عربی و اروپایی برای مشارکت در کنفرانس منامه، بحرین خودش را ناگزیر می‌بیند تا درباره موکول کردن آن به زمان دیگری تصمیم‌گیری کند ولی تاریخ بعدی نیز به دلیل تنش میان کشورهای منطقه، نمی‌تواند در آینده نزدیک باشد.

منابع افزودند از مهم‌ترین کشورهایی که برنامه بحرین و کشورهای حامی آن را به هم ریختند، اردن بود که با مشارکت در کنفرانس به شدت مخالفت کرده است و علاوه بر این، موضع فلسطینیان به ویژه «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، که از تمامی فلسطینیان در داخل و خارج و از جمله از تجار فلسطینی خواسته است مشارکت در این کنفرانس را تحریم کنند و به فشارها یا اخاذی‌های مالی پیشنهاد شده برای آنها جهت مشارکت در کنفرانس، پاسخ ندهند.

به گفته منابع مذکور، موضع فلسطین، که از همان ابتدای اعلام برگزاری کارگاه اقتصادی منامه، بسیار منفی بود باعث تضعیف ارزش و اهمیت این کارگاه شده است؛ چرا که فلسطینیان طرف مهم آن هستند و رغبتی برای حضور ندارند.

تنها دو کشور عربی، که مشارکت رسمی‌شان در کارگاه اقتصادی موسوم به «صلح به خاطر شکوفایی» در بحرین را اعلام کرده‌اند عربستان سعودی و امارات و نیز کشور میزبان است.

این در حالی‌ست که کانال 13 تلویزیون اسرائیل، روز دوشنبه گزارش داد، دولت آمریکا دعوت از تل‌آویو را به کنفرانس اقتصادی در بحرین رسما به تأخیر انداخته است.

                               

بین الملل     بحرین     کشور های عربی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :