موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/148242 :کد

اروپا

اروپایی‌ها به اندازه کافی برای حفظ برجام فعال نبوده اند

  یکشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۸ — ۱۵:۳۴
تعداد بازدید : ۸۸   
 تحلیل ایران -اروپایی‌ها به اندازه کافی برای حفظ برجام فعال نبوده اند

عضو کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان گفته است که اروپایی‌ها به اندازه کافی برای حفظ برجام فعال نبوده‌اند

به گزارش تحلیل ایران ، «امید نوری پور» عضو کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان که به تازگی برای انجام پاره‌ای رایزنی‌ها درباره برجام به ایران سفر کرده در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره اهداف سفر یک روزه خود به تهران و دیدار با مقامات ایران اظهار داشت: به عقیده من برجام یک قرارداد بسیار مهم برای امنیت اروپا، امنیت ایران، امنیت خاورمیانه و بطور کلی امنیت بین المللی است.

وی در ادامه گفت: کاملاً واضح است که باید این روزها بدون هرگونه اتلاف وقتی برای نجات برجام تلاش و اقدام کنیم. برای من مهم است که بدانم جو داخلی ایران درباره برجام چگونه است؟ در دیدارهایی که با مقامات ایرانی داشتم مواضع آلمان و اروپا را تشریح کردم.

نماینده ایرانی تبار پارلمان آلمان درباره ارزیابی خود از دیدارهای انجام شده با مقامات ایران گفت: کاملاً مشخص بود که انتظارات ایران از اروپا در خصوص برجام زیاد بوده و هست. اروپایی‌ها به اندازه کافی برای حفظ برجام فعال نبوده اند و تا جایی که توانسته اند به آمریکا عکس العمل نشان ندادند، البته شرایط سختی است و باید گفت که فشار اقتصادی آمریکا تنها روی ایران نیست در نتیجه ایجاد موازنه شرایط در چنین موقعیتی کمی سخت است.

نوری پور با تاکید بر لزوم اهمیت حفظ برجام با هدف تأمین امنیت ایران خاطر نشان کرد: یکی از دلایل اهمیت حفظ برجام این است که در صورت فقدان آن احتمال گرایش بیشتر عربستان سعودی به فعالیت هسته‌ای در راستای دستیابی به بمب اتمی افزایش پیدا کند و این برای خاورمیانه و آسیا مخاطره آمیز خواهد بود.

عضو کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان در پاسخ به اینکه آیا حامل پیام ویژه ای برای مقامات ایران بوده، اظهار داشت: پیام اول این است که برجام برای اروپا از اهمیت بسزایی برخوردار است. پیام دوم این است که ما (اروپایی‌ها) می‌دانیم که باید فعال‌تر شویم و درنهایت پیام سوم این است که برای امنیت ایران هم حفظ برجام مهم است.

نماینده پارلمان آلمان در ادامه در پاسخ به این سوال که شواهد نشان می‌دهد اروپا نه تنها برای اجرای اینستکس اراده جدی ندارد، بلکه بدنبال خرید زمان است، گفت: اینستکس می‌تواند یک مکانیزم خیلی قوی باشد، من امیدوارم در روزهای باقی مانده تا 6 تیر اروپایی‌ها بتوانند فعال‌تر شده و نشان دهند که حاضر هستند برای نجات برجام سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به سفر اخیر «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به ایران نیز گفت: وزیر خارجه آلمان هم در سفر به ایران به این نکته مهم پی برد که زمان در حال از دست رفتن است و فعالیت بیشتر اروپا اهمیت بیشتری دارد.

نوری پور درباره احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران به منظور گفتگو درباره برجام اظهار داشت: برجام و حفظ آن از ارزش بسیاری برخوردار است و برای بقای آن باید هرکاری لازم است، انجام شود. من از هرگونه اقدامی که سبب نجات برجام شود، استقبال می‌کنم.

عضو کمیسیون دفاع پارلمان آلمان با بیان اینکه وزیر امورخارجه آلمان به عنوان نماینده‌ای از کشورهای اروپایی به ایران سفر کرد، افزود: هر تعداد نمایندگانی که وارد مذاکره می‌شوند بیشتر باشد درصد موفقیت نیز افزایش پیدا می‌کند. اگر سه وزیر اروپایی به ایران سفر کنند می‌تواند موفقیت بیشتری در خصوص حفظ برجام بدنبال داشته باشد.

نماینده پارلمان آلمان درباره اینکه انتظارات ایرانی‌ها از آلمان در مقایسه با فرانسه و انگلیس در مقوله حفظ برجام بیشتر است، به مهر گفت: از آنجایی که اروپا به اهمیت برجام پی برده و هر سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس علاقمندند برای حفظ آن هرگونه تلاشی را بکار گیرند، اما در این میان انگلیس درگیر مسائل داخلی خود بخصوص در زمینه برگزیت است. در عین حال باید به این نکته نیز اشاره کرد که در شرایط کنونی فشار اقتصادی آمریکا بر ایران، چین و اروپا کار را کمی سخت کرده است، برای همین وزرای خارجه و وزرای اقتصاد تمام کشورهای اروپایی در این باره نشست‌ها و بحث‌هایی را داشته و دارند.

عضو کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان در پاسخ به اینکه آیا وزرای خارجه سه کشور اروپایی در صورت سفر احتمالی به ایران یک پکیج جدیدی برای ارائه به ایران داشته باشند، خاطر نشان کرد: اروپایی‌ها باید بدانند که پکیج‌هایی که تاکنون با ایران مطرح کرده‌اند کافی نبوده و باید بیش از پیش فعال شوند. در کنار مسائل اقتصادی باید به مسئله امنیت ایران نیز پرداخته شده و به آن توجه شود. حفظ برجام رابطه مستقیمی با عدم دستیابی عربستان سعودی به تسلیحات هسته‌ای دارد و اگر دو طرف به این نکته مهم برسند شاهد دستاوردهای بهتری خواهیم بود.

این دیپلمات آلمانی در پاسخ به اینکه تغییر لحن آلمانی‌ها در خصوص حادثه آتش سوزی نفتکش‌ها در دریای عمان بخصوص در اعلام واکنش «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور محسوس است، گفت: من سخنان مرکل را نشنیده‌ام و در واقع علت آن را نمی دانم، اما اصولاً اروپایی‌ها سعی دارند که در مسائل بین المللی لحن یکسانی داشته باشند این احتمال وجود دارد که هدف مرکل این بوده که نه صرفاً نزدیک به عقاید و مواضع آمریکایی‌ها سخن بگوید؛ نه مانند وزیر خارجه انگلیس موضع گیری کند.

وی در توضیح گفته خود افزود: از نقطه نظر من این مسئله باید از دست انگلیس و آمریکا خارج و برای پیگیری‌های بهتر، بیشتر و دقیق‌تر به سازمان ملل سپرده شود تا کشوری برای کشور دیگر مانع تراشی نکند. ما راجع به شخصیت‌هایی که 16 سال پیش در کاخ سفید بودند، صحبت می‌کنیم و دلایل آنها برای طرح جنگ عراق که مشکلات، پیامدها و تبعات آن هنوز بعد از سال‌ها ادامه دارد. نکته مهم این است که آلمان همانند عضوی از اعضای اتحادیه اروپا در این میان عمل خواهد کرد و در عین حال باید به این مورد نیز توجه داشت که هرگونه اقدام نظامی در منطقه برای همه وحشتناک خواهد بود در نتیجه ما مخالف نظامی گری آمریکا در منطقه هستیم.

نوری پور بار دیگر تاکید کرد که وجود برجام مانعی برای تلاش عربستان برای برخورداری از تسلیحات هسته‌ای است و به هیچ وجه نباید از اهمیت این امر غافل بود.

نماینده پارلمان آلمان درباره واکنش اروپا درباره انتقال تجهیزات هسته‌ای از سوی تیم رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی و بالتبع آن بحث استیضاح ترامپ از سوی دمکرات‌ها گفت: مدتی است که میزان صادرات تسلیحات نظامی آلمان به عربستان کاهش پیدا کرده است و به نظر ما باید از میزان فعلی نیز کاسته شود و علت اصلی حضور نظامی عربستان در یمن است. کاملاً واضح و مشخص است که فروش تسلیحات نظامی به عربستان نه تنها از سوی اروپا بلکه همه جانبه باید قطع شود.

وی همچنین علت آمادگی آمریکا برای ارائه تکنولوژی هسته‌ای به عربستان را حفظ برجام قلمداد کرد، زیرا حفظ برجام تنها بخاطر اروپا نیست، بلکه امنیت ایران نیز در این میان اهمیت دارد.

عضو کمیسیون دفاع پارلمان آلمان درباره عدم واکنش اروپا نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای عربستان اظهار داشت: سکوت اروپا در این باره اشتباه بزرگی بوده، هست و خواهد بود. علت تکنیکی آن هم به مشکلات عدیده اروپایی‌ها با دولت آمریکا برمی گردد، این مورد هم یکی از آنها است.

                               

بین الملل     اروپا     المان     برجام        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :