موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/148307 :کد

اروپا

پهپاد سرنگون شده آمریکایی در حریم هوایی ایران بود

  ﺳﻪشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۸ — ۱۵:۳۸
تعداد بازدید : ۱۸۸   
 تحلیل ایران -پهپاد سرنگون شده آمریکایی در حریم هوایی ایران بود

دبیر شورای امنیت روسیه ضمن اعلام اینکه پهپاد سرنگون شده آمریکایی در حریم هوایی ایران قرار داشت، اتهامات بی‌اساس علیه ایران درباره حمله به تانکرها در دریای عمان را غیرقابل قبول دانست و جمهوری اسلامی را ش

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "نیکلای پاتروشییف" دبیر شورای امنیت روسیه در پایان مذاکراتش با "جان بولتون" مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی و "میر بن-شابات" رئیس شورای امنیت اسرائیل در قدس (فلسطین اشغالی) اعلام کرد، بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، پهپاد سرنگون شده آمریکایی در حریم هوایی ایران قرار داشت.

وی در پایان این مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت: «بر اساس اطلاعاتی که من از در وزارت دفاع روسیه دریافت کرده‌ام، هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که چند روز پیش توسط ایران منهدم گردید، در حریم هوایی ایران قرار داشت. ما هیچ شواهد و دلایلی که مخالف این مسئله باشد را دریافت نکرده ایم.»

پاتروشییف یادآور شد که او هنوز این مسئله را با همتایان خود در ایران در میان نگذاشته است.

دبیر شورای امنیت روسیه همچنین گفت، شواهدی که به نفع گزینه حمله اژدری یا توسط مین زیرآبی به تانکرهای نفت‌کش در دریای عمان به کار گرفته می شود، غیر حرفهای و دارای کیفیت بسیار پایینی هستند. آنطور که ما تصور می کنیم اطلاعات در این باره کاملاً نامناسب است و لازم است تا تحقیقاتی دقیق و عینی درباره این مسئله انجام شود و قبل از روشن شدن نتیجه این تحقیقات نباید هیچ کسی را متهم به دست داشتن در این حمله کرده و درک این مسئله که واقعا چه اتفاقی رخ داده دشوار است.»

 به گفته وی، اطلاعات به دست آمده اجازه نمی دهند که هیچ تصمیم گیری در این باره صورت میگیرد. در صورت حمله اژدری یا مین‌های ضد آبی عواقب چنین چ حملهای کاملاً متفاوت از حادثه رخ داده می‌بود

دبیر شورای امنیت روسیه همچنین تاکید کرد، مسکو تلاش برای تهدید معرفی کردن ایران به عنوان اصلی ترین تهدید امنیتی در منطقه خاورمیانه را قبول ندارد و از آمریکا و اسرائیل می خواهد تا خویشتن داری کرده و به سمت همکاری و تقابل روی آورند.

پاتروشییف گفت: «در چارچوب ارزیابی‌هایی که توسط شرکای ما در رابطه با یکی از قدرتهای بزرگ منطقهای یعنی ایران صورت گرفته، باید بگویم که ایران متحد وشریک ما بوده و هست و ما دارای روابط در حال توسعه و پیگیرانه هم به صورت دوجانبه و چندجانبه هستیم. در این رابطه هرگونه تلاش برای معرفی تهران به عنوان اصلی ترین تهدید امنیتی و قرار دادن این کشور در کنار گروه تروریستی داعش، برای ما غیرقابل قبول است.»

وی تاکید کرد: «ایران سهم بسیار زیادی در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در سوریه از جمله در چارچوب مذاکرات آستانه دارد. ما از شرکای خود میخواهیم تا به سمت خویشتن داری و اقدامات سازنده روی آورند که لازمه تداوم در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط بین اسرائیل و ایران است.»مذاکرات مقامات بلندپایه امنیتی روسیه-آمریکا-اسرائیل امروز در شهر قدس بیش از دو ساعت و نیم بطول انجامید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :