موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/148342 :کد

اروپا

وال‌استریت ژورنال: اروپا اقدامات لازم برای حفظ برجام را انجام نداده

  پنجشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸ — ۱۱:۴۱
تعداد بازدید : ۱۱۹   
 تحلیل ایران -وال‌استریت ژورنال: اروپا اقدامات لازم برای حفظ برجام را انجام نداده

به نوشته روزنامه آمریکایی اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، اقدامات لازم را برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران انجام نداده است.

به گزارش تحلیل ایران  و به نقل از وال استریت ژورنال، مقام‌های رسمی اعلام کردند: دولت‌های اروپایی طی هفته جاری تلاش‌های خود را برای زنده نگه داشتن روابط اقتصادی و تجاری با ایران افزایش خواهند داد و قصد دارند یک خط اعتباری را برای کمک به راه اندازی مکانیسم ویژه تجارت بین ایران و غرب موسوم به اینستکس ایجاد کنند.

این تصمیم اروپا علی رغم تهدیداتی است که تهران درباره عدم پایبندی به برخی مفاد برجام مطرح کرده است، آن هم در شرایطی که فشارهای اقتصادی آمریکا علیه تهران به شدت افزایش یافته است.

این اقدام اروپایی‌ها نشانگر اختلافات عمیق بروکسل با سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران است.

در حالی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه می 2018 میلادی از برجام خارج شد ولی کشورهای اروپایی همچنان خواستار حفظ توافق هسته‌ای 2015 با ایران هستند.

اتحادیه اروپا نیز پس از خروج آمریکا از برجام، اقدامات لازم را برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران انجام نداده است. مقام‌های اروپایی که طی روزهای اخیر با تهدیدات ایران برای عدم پایبندی به تعهداتش در برجام روبرو شده‌اند، تلاش‌های خود را برای حفظ روابط اقتصادی و تجاری با تهران مضاعف کرده‌اند.

مهمترین اقدام آلمان، فرانسه و بریتانیا برای تقویت این همکاری‌ها، ایجاد یک شرکت موسوم به اینستکس است که به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد تا صادرات و واردات کالا به ایران را بدون نیاز مستقیم به جریان‌های مالی انجام دهند. این شرکت در ماه ژانویه تاسیس شد ولی تاکنون هیچ گونه فعالیتی نداشته است.

روز سه شنبه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اینستکس آماده بهره برداری و فعالیت است. به نظر می‌رسد اعلامیه رسمی فعالیت اینستکس طی روزهای آینده باشد.

پیش بینی می‌شود آلمان فرانسه و بریتانیا تا روز جمعه این مساله را اعلام کنند که این کشورها چند میلیون یورو نقدینگی به اینستکس تزریق خواهند کرد تا خط اعتباری لازم برای انجام نخستین مبادلات مالی و تجاری با ایران انجام شود.

مقام‌های ایرانی خواستار آن شده‌اند که فعالیت اینستکس هرچه سریعتر آغاز شود و مقام‌های اروپایی نیز گفته‌اند که نخستین مبادلات مالی و تجاری از طریق اینستکس طی هفته‌های آینده انجام خواهد شد.

این در شرایطی است که برخی نمایندگان آمریکایی خواستار تحریم اینستکس یا هر مکانیسم دیگری شده‌اند که اجازه همکاری اقتصادی و تجاری تهران با بروکسل را می‌دهد.

                               

بین الملل     اروپا     برجام     برجام        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :