موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ایران

a/148392 :کد

جهانگیری

تکلیف کاغذ کتب درسی سال تحصیلی آینده در انتظار تصمیم جهانگیری

  یکشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۸ — ۱۶:۴۱
تعداد بازدید : ۱۲۴   
 تحلیل ایران -تکلیف کاغذ کتب درسی سال تحصیلی آینده در انتظار تصمیم جهانگیری

در جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد گزارشی در خصوص وضعیت تامین کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش برای تولید کتب درسی سال ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ و همچنین دفترچه های دانش آموزی به معاون اول رییس جمهوری ارائه شود تا مبنای تصم

به گزارش تحلیل ایران ، ستاد تنظیم بازار در نشست اخیر خود گزارشی از کمیته ساماندهی کاغذ دریافت و مقرر کرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اخذ فهرست دریافت کنندگان ارز برای واردات کاغذ در سال گذشته تا کنون، نسبت به کنترل عملکرد آنها و ارائه گزارشی از رفع تعهد ارزی و تحویل کالا در شبکه تحت نظارت به تفکیک شرکت اقدام کند.

بر این اساس پیش بینی شده است فهرست شرکت‌های متخلف به دستگاه‌های مسئول و دبیرخانه ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

در این راستا ستاد تنظیم بازار مسئولیت های بانک مرکزی در راستای رفع تعهد ارزی و آزاد سازی تضامین دریافت کنندگان ارز 4200 تومان کاغذ در سال 97 و 98 را تعیین کرد.

به این ترتیب ثبت سفارش‌های تأمین ارز شده با نرخ 4200 که قبل از شانزدهم مرداد ماه سال گذشته ترخیص شده‌اند، منوط به ارائه تأییدیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شد.

به این ترتیب کلیه ترخیص کنندگان کاغذ 4200 تومان قبل از تاریخ فوق لازم است با مراجعه به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ارائه فاکتور فروش و فهرست توزیع نسبت به اخذ تأییدیه اقدام کنند.

در این نشست که به ریاست عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار و با حضور حسین مدرس خیابانی ، قائم مقام وزیر در امور بازرگانی برگزار شد، مقرر گردید کلیه ترخیص های کاغذ با ارز 4200 تومان بعد از شانزدهم مرداد سال گذشته منوط به ارائه تأییدیه تحویل و توزیع کالا با نرخ مصوب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

در این نشست اعضای ستاد تنظیم بازار با اشاره به مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص سهم 80 میلیون دلاری کاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال 98 با نرخ ارز 4200 تومان، مقرر کردند کمیته ساماندهی کاغذ از این پس نیز با مسئولیت وزارت مذکور، تمام فرآیندهای لازم برای اطمینان از تأمین به موقع کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه و رسیدن آن به دست مصرف کنندگان را از مرحله ثبت سفارش تا ترخیص و توزیع به قیمت مصوب پیش بینی کند.

در این راستا گزارش مربوطه در این خصوص لازم است به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار ارائه شود.

در صورت تخصیص سهمیه کاغذ با ارز 4200 تومان از سوی کمیته ساماندهی به متقاضیانی از جمله تولیدکنندگان کتب دانشگاهی، روزنامه و ...،مقرر شد فروش محصول بعدی مشمول نرخ گذاری باشد.

پیش بینی شده است نرخ کالای تولید شده از کاغذ وارداتی با ارز 4200 تومانی، با درج بر روی کالا و یا اطلاع رسانی فراگیر به اطلاع مصرف کنندگان نهایی برسد.

با توجه به تغییر گروه ارزی برخی کالاهای اساسی ضروری از گروه یک به گروه دو ارزی از جمله کاغذ و لزوم پرداخت مابه التفاوت 4800 تومان برای ترخیص کالاهای وارد شده با ارز 4200 تومان مقرر شد بانک مرکزی ضمن پیش بینی فرآیندها و تضامین مربوطه نسبت به ابلاغ آن به بانک های عامل اقدام کند.

در عین حال بانک مرکزی موظف شد با اولویت نسبت به تأمین ارز مورد نیاز کاغذ اقدام و گزارش آن را به کارگروه تنظیم بازار ارائه کند.

بر این اساس مقرر گردید گزارشی در خصوص وضعیت تامین کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش برای تولید کتب درسی سال 1399- 1400 و همچنین دفترچه های دانش اموزی به معاون اول رییس جمهوری ارائه شود تا مبنای تصمیمات آتی ستاد در این خصوص باشد.

                               

اقتصادی     ایران     کتب درسی     جهانگیری        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :