موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/148415 :کد

دبپلماسی ایران

ایران قطعا گام دوم کاهش تعهدات برجامی را عملی می‌کند

  دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ — ۱۲:۲۱
تعداد بازدید : ۱۰۳   
 تحلیل ایران -ایران قطعا گام دوم کاهش تعهدات برجامی را عملی می‌کند

منابع آگاه اعلام کردند که با توجه به عدم تامین شروط ایران و بسیار ناکافی بودن موضوع اینستکس، ایران قطعا گام دوم را در زمان تعیین شده که احتمال بسیار زیاد ۱۶ تیر است عملیاتی خواهد کرد.

به گزارش تحلیل ایران ، علیرغم اینکه به واسطه نشست اخیر وین و موضوع اینستکس این شبهه به وجود آمده بود که ایران ممکن است از اجرای گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ایش بر اساس برجام خودداری کند یا آن را به تعویق بیندازد، اما گفتند که با توجه به عدم تامین شروط ایران و بسیار ناکافی بودن موضوع اینستکس ایران قطعا گام دوم را در زمان تعیین شده که احتمال بسیار زیاد 16 تیر است عملیاتی خواهد کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز 27 خرداد و در جریان بازدید اهالی رسانه از مجتمع اب سنگین اراک اعلام کرده بود که روز 6 تیر ایران از سقف 300 کیلو اورانیوم غنی شده 3.67 درصد عبور می‌کند با این حال محقق شدن این موضوع فعلا اعلام نشده است.

یک منبع آگاه  گفت که علت اعلام نکردن این موضوع آن است که احتمالا طی چند روز آینده خود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این مساله را اعلام می‌کند. و ایران از این مساله کوتاه نیامده است.

همچنین درباره موضوع ادامه همکاری چین و انگلیس در موضوع بازطراحی راکتور آب سنگین اراک (انگلیس بعد از خروج آمریکا از برجام جایگزین آن شد) نیز گفته شد که با توجه به اعلام این کشورها در بیانیه کمیسیون نشست وین مبنی بر اینکه در موقع تعیین شده کار مربوط به بازطراحی را انجام خواهند داد، اگر این روال درست پیش برود مساله دیگری جایگزین موضوع اراک در گام دوم خواهد شد.

ایران اعلام کرده بود در گام دوم از سطح غنی سازی 3.67 درصد عبور خواهد کرد و مواد هسته‌ای با غنای بیشتری تولید می‌کند و همچنین در موضوع راکتور اراک به وضعیت پیش از برجام بازخواهد گشت.

این منبع با اشاره به اینکه به احتمال زیاد ایران از مرحله اول که تولید 300 کیلو اورانیوم با غنای 3.67 درصد گذشته است اما این امر توسط خود ایران اعلام رسمی نخواهد شد، بلکه باید انتظار داشت در نخستین گزارش آژانس انرژی بین المللی اتمی به عنوان مرجع نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران اعلام شود.

آژانس گزارش‌های فصلی خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را هر سه ماه یک بار اعلام می‌کند.

ایران در گام اول اعلام کرد به محدودیت 300 کیلوگرم مواد غنی شده 3.67 درصد و همچنین 130 تن آب سنگین در اراک پایبند نخواهد بود. ایران بر اساس بند 26 و 36 برجام می‌تواند به دلیل عدم اجرای تعهدات طرف مقابل، با استفاده از حقوقش طبق برجام تعهدات خود را کاهش دهد و این به معنای نقض برجام  نیست.

به این ترتیب، موضوع بالاتر رفتن سطح غنی سازی از 3.67 درصد برای گام دوم همچنان پابرجاست اما "امکان دارد" (در صورت پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدشان در موضوع آب سنگین اراک) این موضوع با اقدام دیگری توسط ایران جایگزین شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :