موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/14848 :کد

0

بحران پناهندگان عامل تنش‌های چشمگیر در اتحادیه اروپا

  ﺳﻪشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۱
تعداد بازدید : ۱۵۵   
 تحلیل ایران -بحران پناهندگان عامل تنش‌های چشمگیر در اتحادیه اروپا

یک کارشناس برجسته آلمانی رفتار مجارستان با پناهندگان در مرز با صربستان را نامعقول و غیر اخلاقی می‌داند و معتقد است مسئله پناهندگان در اروپا به بحرانی تبدیل شده که منجر به تنش‌ در این اتحادیه شده است.

یک کارشناس برجسته آلمانی رفتار مجارستان با پناهندگان در مرز با صربستان را نامعقول و غیر اخلاقی می‌داند و معتقد است مسئله پناهندگان در اروپا به بحرانی تبدیل شده که منجر به تنش‌های چشمگیری در این اتحادیه شده است.

به گزارش تحلیل ایران ، بحران مهاجرت این روزها با توجه به هجوم چشمگیر پناهندگان به کشورهای اروپایی و اختلاف شدید اعضای این اتحادیه درباره چگونگی موضع گیری در قبال این بحران به یکی از چالش های بزرگ برای قاره سبز تبدیل شده است.
تا به حال نشست های زیادی در سطح وزرا و کارشناسان برای حل این بحران برگزار شده که البته نتیجه ای نداشته است.
خبرنگار تسنیم در همین ارتباط گفتگویی را با پروفسور دکتر "فیل هرفرید مونکلر"، از کارشناسان علوم سیاسی و اساتید دانشگاه هومبولت برلین انجام داده است.
بحران پناهندگان عامل تنش‌های چشمگیر در اتحادیه اروپا
این کارشناس برجسته آلمانی در پاسخ به این پرسش که آیا اروپا واکنش مناسبی به این بحران نشان داده است اظهار داشت: همانگونه که مشخص است جنوب اروپا از یونان گرفته تا ایتالیا و اسپانیا و پرتغال مدتی است که در یک بحران مالی و اقتصادی سخت قرار گرفته اند و به همین دلیل مسائلی علاوه بر هجوم پناهندگان را دارند که باید به آن واکنش مناسبی نشان دهند.
"پروفسور مونکلر" همچنین گفت علاوه بر این وضعیت اداری و اجرایی در این کشورها با وجود شمار نسبتا بالای کارکنان دولتی خوب و موثر نیست. بنابراین لازم بود که ابتدا کشورهای غربی و شمالی اتحادیه اروپا که ارتباط غیر مستقیمی با مسئله مهاجرت داشتند کمک هایی را ارائه می کردند. همانگونه که برای عموم مشخص است آلمان نقش برجسته و پررنگی را در این راستا ایفا می کند. هم زمان مسئله پناهندگان به بحرانی در اتحادیه اروپا تبدیل شده است که به تنش های قابل توجهی در این اتحادیه منجر شده است.
غرب بسیار دیر به بحران مهاجران واکنش نشان داد
وی در ادامه گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که آیا غرب در این راستا شکست خورده است گفت: در هر صورت غرب خیلی دیر به این مسئله واکنش نشان داده است. البته ما می توانیم بگوییم که مسئله پناهندگان سوری در درجه اول و بخصوص یک مسئله مربوط به جهان عرب است و در این منطقه به اندازه کافی کشورهای ثروتمند وجود دارند که بتوانند از نظر سیاسی و انسانی به این مسئله بپردازند. بنابراین قبل از اینکه از شکست غرب سخن به میان آوریم ابتدا این شکست کشورهای خاورمیانه را نشان می دهد که بر این مشکل هم از نظر جنگ داخلی سوریه و هم از نظر وضعیت کشورهای همسایه آن مسلط نشده اند.
این کارشناس آلمانی در عین حال درباره پناهندگان جنوب صحرای آفریقا گفت: همچنین جنگ هایی مانند جنگ های مالی، سومالی و همچنین نیجریه در ایجاد این شرایط نقش ایفا می کنند؛ اما آشکار است که کشورهای این منطقه از منابع کافی برای حل این مسئله برخوردار نیستند و این تفاوتی است که با منطقه خاورمیانه دارد.
وی در ادامه درباره اینکه آیا اتحادیه اروپا از ابزاری برای به حرکت درآوردن کشورهای اروپایی مردد در قبال مسئله پناهندگان برخوردار است گفت: ابزارهای خوبی موجود است از جمله اجرای سهمیه بندی اجباری در اتحادیه اروپا بر اساس تصمیم اکثریت. اما مشخص است که این کشورها با واکنش دفاعی متناسب به این ابزارها واکنش نشان می دهند به گونه ای که یا از پذیرش پناهندگان اجتناب می کنند و یا زندگی را برای آن ها به اندازه ای غیر قابل تحمل می کنند که آن ها این کشورها را سریعا ترک کرده و به غرب اروپا مهاجرت می کنند. پس ما باید این کشورها را متقاعد کنیم که پناهندگان همچنین برای آن ها یک فرصت هستند.
این کارشناس برجسته آلمانی در بخش دیگری از این گفتگو درباره مسئله حملات روی پناهندگان و محل اقامت آن ها در آلمان نیز گفت: حملات مستقیم روی پناهندگان در آلمان اخیرا به ندرت وجود داشته است، اما تعداد زیادی حملات آتش سوزی روی محل اقامت پناهندگان قبل از اسکان این افراد در این اردوگاه ها وجود داشته است. این گونه اقدامات در چشم کسانی که این جنایات را مرتکب می شوند دو جنبه دارد؛ یکی اینکه این مسئله برای آن ها مطرح است که هیچ پناهنده ای به روستا، شهر و منطقه آن ها نیایند. دوم اینکه باید تصاویری ایجاد شود که نقش بازدارندگی داشته باشد. جامعه مدنی آلمان در حال حاضر در روشی قابل توجه با فرهنگ استقبال به این مسئله واکنش نشان می دهد.
وی همچنین گفت: آنچه ما می توانیم در اینجا ببینیم یک مبارزه سیاسی در جامعه آلمان درباره این مسئله است که چگونه باید با پناهندگان برخورد کرد که در این مبارزه اکثریت قریب به اتفاق راهکار کمک و خوش آمد گویی را در پیش می گیرند و آن هایی را که حملات آتش سوزی را در پیش می گیرند به حاشیه می رانند.
این استاد دانشگاه هومبولت آلمان درباره اینکه چگونه باید سناریوی قربانی شدن مهاجران در دریای مدیترانه خاتمه یابد نیز گفت: این در اصل مسئله ای در لیبی، ترکیه و جاهایی است که از آن جا قایق های قاچاقچیان پناهندگان را در خود جای می دهند. آنچه که اروپاییان در توان داشته اند در این میان انجام داده اند از جمله به کار گیری یک ناوگان قابل توجه در سواحل لیبی برای پذیرش پناهندگانی که در شرایط اضطراری قرار گرفته اند.
اقدام مجارستان در مقابله با پناهندگان نامعقول و غیر اخلاقی است
این پروفسور آلمانی درباره اقدام اخیر پلیس مجارستان در مرزهای با صربستان و به کار گیری گاز اشک آور و آب پاش علیه آوارگان گفت: کسی که در مرزهای خود حصار می کشد همچنین تلاش می کند از این تاسیسات مرزی دفاع کند. آنچه که مجارستانی ها در پیش گرفته اند از نظر سیاسی غیر عاقلانه و از نظر انسانی غیر اخلاقی است. بخصوص اینکه آن ها با این اقدام مسئله را به کشورهای همسایه خود در کرواسی و اسلوونی منتقل کرده اند که در حال حاضر به شکلی مشابه تحت فشار قرار دارند. یک واکنش روی این وضعیت تصمیم خانم مرکل بود که برای پناهندگان در طول مسیر بالکان دسترسی به جمهوری فدرال آلمان را فراهم کرده است. البته این مسئله واضح است که آلمان به تنهایی نمی تواند این مسئله را حل کند.
سران کشورهای اتحادیه اروپا قرار است روز چهار شنبه نشستی را به منظور حل بحران پناهندگان برگزار کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :