موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت و تجارت

a/148552 :کد

ایران

صادرات ١١.۵ میلیارد دلاری ایران در ٣ ماه نخست امسال

  یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ — ۱۳:۲۸
تعداد بازدید : ۱۰۳   
 تحلیل ایران -صادرات ١١.۵ میلیارد دلاری ایران در ٣ ماه نخست امسال

سرپرست سازمان توسعه تجارت از صادرات ١١.۵ میلیارد دلاری در ٣ ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران  محمد رضا مودودی در همایش ملی صادرات، بیمه و سرمایه‌گذاری با رویکرد نوسانات نرخ ارز با اشاره به آمار ٣ ماهه تجارت کشور اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد در ٣ ماه نخست امسال 11.5 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییر چندانی نداشته و در همین مدت معادل 10.2 میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته 8.7 درصد کاهش داشت.
سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه باید برای توسعه تولید و گسترش اقلام صادراتی کشور تلاش کرد افزود: ایران معادل ١.٢ درصد جمعیت، گستره جغرافیایی و تولید ناخالص داخلی دنیا را دارد ولی متاسفانه تنها 0.3 درصد صادرات دنیا را دارا هستیم و این نشان می‌دهد که در بخش صادراتی و ظرفیت تولید به درستی عمل نکرده‌ایم.
وی ادامه داد: در کشور ما، تعداد اقلام صادراتی با ارزش بیش از 5� میلیون دلار، کمتر از 1300 قلم کالا است که ٣٧ میلیارد دلار از کل صادرات ما یعنی ٨١ درصد کل صادرات را شامل می‌شود.
مودودی اضافه کرد: همچنین تعداد اقلام صادراتی با احتساب اقلام صادراتی باارزش‌تر از 10 میلیون دلار 400 قلم کالاست که این رقم نیز در مقایسه با ٨� � � قلم انواع کالای صادراتی، بسیار کم است.
به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت تعداد شرکت‌های توانمند صادراتی کشور با ارزش صادراتی بیش از 10 میلیون دلار، 400 شرکت است و این در حالی است که تعداد این شرکت‌ها در کشوری مثل ترکیه، که بیش از 1600 شرکت توانمند صادراتی دارد، ناچیز است.
وی خاطرنشان کرد: این بدان معناست که در صورت عدم توجه به افزایش ظرفیت تولید و تنوع سبد صادرتی، نمی‌توانیم به چشم انداز 1404 و تحقق صادرات 120  میلیارد دلاری چندان امیدوار باشیم.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به مگاپروژه‌ها گفت: اگر در سال‌های گذشته در پروژه‌های بزرگ پتروشیمی و فولاد سرمایه‌گذاری نشده بود، ١٧ میلیارد دلار یعنی 40 درصد از صادرات امروز را نداشتیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :