موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی رخداد اجتماعی

a/148653 :کد

تیر 78 در اصفهان؛

۲۰ سال بعد به روایت شاهدان عینی

  چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ — ۱۱:۵۳
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -۲۰ سال بعد به روایت شاهدان عینی

تاریخ ۱۸ تیر ۷۸ یادآور وقایع کوی دانشگاه تهران است، اما آنچه در اخبار کمتر به آن پرداخته شد حال و هوای دانشگاه‌های اصفهان در آن روزهاست، فارس در گزارشی به بررسی وقایع آن دوران در اصفهان پرداخته است.

به گزارش تحلیل ایران از اصفهان، تیر 98 بیستمین سالگرد وقایع کوی دانشگاه تهران موسوم به فتنه 78 است، بستن روزنامه سلام به دلیل انتشار اسناد محرمانه با صدور رای دادگاه بهانه‌ای شد برای اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران، اعتراضاتی که طی چند روز ادامه داشت اما نه به دانشگاه و تهران ختم شد و نه شعارها محدود به روزنامه سلام بود.

15 تیر بود که در پی شکایت وزارت اطلاعات، روزنامه سلام به‌دلیل انتشار نامه محرمانه وزارت اطلاعات که به سعید اسلامی یا امامی منتسب شده بود، با حکم تعلیقی که در سال 72 داشت، توقیف شد و همزمان هم مجلس پنجم طرح اصلاح قانون مطبوعات را در دستور کار خود قرار داده بود؛ روز بررسی طرح، وقتی مجید انصاری از قرائت نامه وزارت اطلاعات در‌ این‌ باره پشت تریبون خودداری کرد، این سلام بود که نامه مزبور را منتشر کرد. در پی توقیف سلام، روزنامه‌های اصلاح‌طلب در تیترها و سرمقاله‌های خود به این موضوع واکنش نشان دادند.

این موضوع باعث شکل گیری اعتراضاتی از ساعات پایانی پنجشنبه 17 تیرماه شد و در روز 18 تیر به اوج خود رسید، در این روز تجمع و راهپیمایی چند ده نفره دانشجویان به خارج از دانشگاه کشیده شد و نیروی انتظامی که برای کنترل دانشجویان آن ها را به داخل کوی هدایت می کرد منجر به درگیری‌هایی شد.

از جزئیات ناآرامی روایت های متفاوتی وجود دارد اما آنچه قطعی است ادامه پیدا کردن راهپیمایی دانشجویان آن هم با شعارهایی ساختارشکنانه در خارج از دانشگاه طی روزهای بعدی بود که نهایتا در 23 تیرماه با فراخوان گروه‌های مختلف، در پاسخ به این ناآرامی‌ها جمعیت بسیاری به خیابان ها آمده و این اقدامات را محکوم کردند، در آن راهپیمایی حسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی حرکت دانشجویان را غیرقانونی دانست و از آشوبگران به شدت انتقاد کرد.

 

همزمان با تهران، تبریز و برخی شهرها نیز شاهد ناآرامی‌ها بودند، اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نبود و روایت شاهدان عینی حکایت از تلاش برای به آشوب کشیدن دانشگاه در آن برهه داشته و حتی در چهارمین سالگرد این واقعه نیز امیدواری زنده کردن آن حوادث وجود داشت.

در اصفهان دانشجوهای معترض با فحاشی به بسیج حرکتشان را آغاز کردند

مجید توانپور که دانشجوی کارشناسی فیزیک دانشگاه اصفهان در بین سال‌های 74 تا 78 و ارشد در بین سال‌های 81 تا 83 بوده در مورد اتفاقات تیرماه 78 می‌گوید: روز 19 تیر گروهی از اعضای انجمن اسلامی در مقابل دفتر بسیج که آن زمان در ساختمان علوم 2 قرار داشت، تجمع و فحاشی کردند، دبیر انجمن اسلامی در آن دوران مهرداد بال‌افکن بود که بعداً مسؤول روابط عمومی دانشگاه اصفهان شد ( امروز هم در دانشگاه مسؤولیت دارد)، این گروه قصد داشتند از در شرقی خارج شوند که چون بسته بود به سمت در شمالی حرکت کردند و از دانشگاه به خیابان رفتند و روز 21 تیر دوستان بسیج دانشجویی در پاسخ به آن‌ها تجمع کردند.

وی تصریح کرد: چند روز بعد برای شنیدن گزارشات دانشگاه تهران و دانشگاه تبریز به سازمان بسیج دانشجویی رفتیم و مشخص شد هدایت این جریان از مجموعه وزارت کشور و شخص تاجزاده انجام می‌شد، شاید در ابتدا مسأله روزنامه سلام مطرح بود اما موسوی خوئینی‌ها در جلسه دادگاه شرکت کرد و حکم نیز صادر شد.

هدایت تجمعات تهران توسط تاجزاده مسلم است 

توانپور تاکید کرد: هدایت تجمعات تهران توسط تاجزاده مسلم است و در اصفهان نیز انجمن اسلامی اداره متولی آن بود که ارتباط انجمن اسلامی با اعضای حزب مشارکت در وزارت علوم از قبل تعریف شده بود و دبیر انجمن حتی زمانی که مسؤول روابط عمومی شد ارتباط با بدنه حزب مشارکت و خط‌گیری از آنان را ادامه داد؛ در شعارهایی که داده می‌شد روزنامه سلام کم‌رنگ بود و بیشتر بر ضد نظام و نهادهای انقلابی بود، هدایت تجمعات در صف در سال‌های 78 و 82 برعهده دفتر تحکیم وحدت بود.

وی یادآور شد: در سال 82 به مناسبت سالگرد 18 تیر تحرکاتی بیرون از دانشگاه تا خوابگاه دانشجویی انجام می‌شد، در دانشگاه نیز مسؤولان انجمن اسلامی با جمعیت 5 تا 10 نفره برای این که شناخته نشوند گونی می‌پوشیدند، صورت‌های خودشان را با چفیه می‌پوشاندند و با حرکت پیرامون خوابگاه‌های مسأله‌دار مانند خوابگاه شهید مفتح و دادن شعارهایی مانند دانشجوی بی‌غیرت، حمایت حمایت، سعی بر تحریک دانشجویان برای همراهی با آنان داشتند که توانستند در شب اول جمعیتی حدود 300 تا 400 نفر را جمع کنند و در این چند شب افراد خارج از خوابگاه به سمت در خوابگاه حرکت می‌کردند و افراد خوابگاهی هم به سمت در خوابگاه می‌رفتند، البته هیچ درگیری رخ نداد و دانشجویان انقلابی سعی در کنترل فضا داشتند.

این فعال اسبق دانشجویی ادامه داد: در شب‌های بعد با تمهیداتی که اندیشیده شد جمعیت خیلی کم شد و در خوابگاه هم بسته شد تا دو گروه نتوانند به هم بپیوندند چرا که شب اول در خوابگاه را شکستند و به هم رسیدند و در خوابگاه آشوب به پا کردند، از طرف دیگر اجازه داده نشد که افراد خارج از دانشگاه از سه راه مردآویج جلوتر بیایند و همان‌جا نگه داشته شدند و تا سه شب بعد قضیه تمام شد.

توانپور در تشریح نقش مسؤولان دانشگاه در این تجمعات بیان کرد: می‌توان با قاطعیت گفت که معاونان آن زمان دانشگاه‌های اصفهان و علوم پزشکی اصفهان از تجمعات حمایت و خط‌دهی می‌کردند اما رؤسای دانشگاه‌ها به عنوان موافق و مخالف خود را درگیر نمی‌کردند.

نشریاتی که کشته‌سازی کرده بودند بسته شدند

حامد یزدیان عضو سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس پیرامون وضعیت این دانشگاه اظهار کرد: در آن دوران به دلیل دوری دانشگاه صنعتی اصفهان از شهر، اتفاق میدانی خاصی در دانشگاه رخ نداد و واکنش دانشجویان در قالب انتشار نشریه انعکاس پیدا می‌کرد اما در روز 23 تیر اعتراضات دانشجویان در سطح دانشگاه صنعتی و شهر اصفهان تبلور پیدا کرد.

وی ادامه داد: بعد از وقایع 18 تیر دفتر تحکیم وحدت نشستی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار کرد که تمام افراد فعال در فتنه 78 در آن حضور پیدا کردند و تشکل‌های انقلابی تلاش کردند واکنشی مناسب و به‌هنگام نسبت به آن نشان بدهند و با حضور در نشست‌های تحکیم وحدت به روشنگری پرداختند و ضمن حضور در جلسات خصوصی آن‌ها موارد لازم را به مراجع ذی‌صلاح منتقل کنند.

وی تأکید کرد: مجموعه‌های دانشگاهی اصفهان بعد از فتنه به پوشش عقبه فکری فتنه‌گران پرداختند البته این جریانات نیروهای میدانی زیادی نداشتند و حتی دانشگاه تعطیل نشد.

یزدیان در تشریح چگونگی پوشش مطبوعاتی وقایع قبل از 18 تیر عنوان کرد: در آن دوران قانون حمایت از مطبوعات مطرح بود و تعدادی از نشریات دانشجویی نیز به دلیل افراط و پرداختن به مسأله کوی دانشگاه و شهیدسازی و کشته‌سازی‌های آن بسته شدند، نشریات دانشجویی سعی بر غیرواقعی نشان دادن موضوع و برگزاری مراسم‌های ترحیم برای کشته‌شدگان در خوابگاه‌ها داشتند تا دانشجویان را به تجمع دعوت کنند.

عضو سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد: بعدها ثابت شد آنچه در تهران اتفاق افتاد از بیرون دانشگاه مدیریت و هدایت می‌شد و شاید برخی مجموعه‌های دانشجویی پیاده نظام آن‌ها بودند، آرمانگرایی دانشجویان عموماً منجر به برنامه‌های ساختارشکنانه نمی‌شود چرا که دانشجویان معمولاً اقشار فرهیخته هستند که آنچه در کوی دانشگاه اتفاق افتاد از قشر دانشجو بعید به نظر می‌رسد، بعد از آن ایام چندین سال در کوی دانشگاه ساکن بودم و بدنه دانشگاهی هیچگاه شروع به چنین اقداماتی نمی‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا امکان تکرار این حوادث در آینده وجود دارد، اظهار کرد: در آینده کمتر شاهد این اتفاقات خواهیم بود، بعید نیست دشمنان برای چنین اقداماتی برنامه‌ریزی کنند اما هوشیاری مردم بیشتر شده، البته برنامه دشمن تغییر کرده و در حوزه اقتصادی بیشتر نتیجه گرفته است و بخشی از بدنه دانشگاه حساسیت خودش را در هر دو بعد انتقادی و ایجابی نسبت به مسائل اجتماع از دست داده که آن را به یک نقطه خطر تبدیل کرده است.

حوادث 18 تیر با یک روز تاخیر فقط به 2 دانشگاه اصفهان رسید

ابوالفضل قربانی که مسؤولیت بسیج دانشجویی استان اصفهان را در آن زمان بر عهده داشت پیرامون 18 تیر 78 می‌گوید: آنچه در 18 تیر 78 در تهران اتفاق افتاد فتنه‌ای بود که توسط گروهی طراحی و تعدادی ناآگاه آن را شعله‌ور کردند، آغاز آن با محوریت برخوردی بود که به دلیل انتشار مطالب خلاف واقع با روزنامه سلام شد.

وی ادامه داد: پس از آن وقایع کوی دانشگاه و روز بعد از آن بیشتر در سطح شهر و دو دانشگاه بزرگ اصفهان یعنی دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی مجموعه تحکیم وحدت که اعضای آن عناصر تندرو همسو با جریان حاکم در در آن دوران بودند فعالیت خودشان را شروع کردند و تجمعاتی را در سطح این دو دانشگاه شاهد بودیم.

وی افزود: در روز 19 تیر هسته اولیه این تجمع با دعوت دفتر تحکیم وحدت در کنار سلف دانشگاه علوم پزشکی شکل گرفت و بعد با هدایت‌هایی که مستقیماً از معاونت سیاسی وزارت کشور در تهران انجام می‌شد، به بیرون دانشگاه کشیده شد و با جمعیتی حدود 200 تا 250 نفر از خیابان هزار جریب به میدان آزادی، چهارباغ بالا، میدان انقلاب و چهارباغ عباسی کشیده شد.

قربانی تصریح کرد: مردم این دانشجویان را همراهی نمی‌کردند و صرفاً تماشاچی بودند، از آنجا که تصمیم بر عدم درگیری بود عناصر حزب‌اللهی آن‌ها را همراهی و مراقبت می‌کردند و از سوی دیگر مصطفی تاجزاده، فاطمه حقیقت‌جو و الهه کولایی به دانشجویان خط‌دهی و دانشجویان را به تشدید رفتارها ترغیب می‌کردند.

مسؤول اسبق بسیج دانشجویی استان اصفهان یادآور شد: چند روز بعد نیروهای حزب‌اللهی تصمیم گرفتند این اقدامات را پاسخ دهند و تجمع بسیار بزرگی در مسجد سید شکل گرفت و بعد از آن به صورت قانونی راهپیمایی شد، تصمیم بر این بود که راهپیمایی تا دانشگاه اصفهان ادامه پیدا کند اما بنابر توصیه مسؤولان در میدان انقلاب خاتمه یافت.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام جریان حزب‌اللهی پاسخی به آن جمع محدود بود که بیشتر آنان از بیرون دانشگاه آمده بودند و حتی در میان آن‌ها افراد مسن نیز دیده می‌شدند که بنابر دستورات تشکیلاتی حزب مشارکت به آن‌ها ملحق شدند و البته از سوی مسؤولان دانشگاه نیز حمایت‌هایی انجام می‌شد.

قربانی تأکید کرد: در روز تجمع تحکیم وحدت هیچ خسارتی به اموال عمومی زده نشد چرا که عناصر حزب‌اللهی اطلاع داشتند که این افراد به دنبال ایجاد آشوب هستند و لذا خویشتن‌داری از خودشان نشان دادند تا راهپیمایی به پایان رسید.

مسؤول اسبق بسیج دانشجویی استان اصفهان اظهار کرد: در روزهای بعد نیز شاهد تجمعاتی پراکنده پیرامون دانشگاه اصفهان بودیم اما تعداد آن‌ها حداکثر به 15 نفر می‌رسید و چون مردم آن‌ها را همراهی نمی‌کردند نتوانستند اهداف خودشان را پیاده کنند.

                               

اصفهان     کوی دانشگاه                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :