موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حقوقی و قضائی

a/148791 :کد

در پرونده بانک سرمایه

علیرضا کلهر مهره کلیدی در فساد بانک سرمایه است

  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ — ۱۳:۴۲
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -علیرضا کلهر مهره کلیدی در فساد بانک سرمایه است

نماینده دادستان در بیست و یکمین دادگاه متهمان بانک سرمایه گفت: متهم علیرضا کلهر مهره کلیدی و اساسی در فساد شبکه ای و اقیانوسی بانک سرمایه است که اقدامات گسترده ای در خصوص ضمانت نامه های کارتن خواب ها

بیست و یکمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام به صورت علنی برگزار شد.

مسعودی مقام در ابتدای جلسه با اشاره به مشروح جلسه قبل گفت: در جلسه قبل، متهم مانی رهبری دفاعیات خود را بیان کرد اکنون اگر وکیل وی در خصوص اتهام مشارکت در اخلال عمده و ۲۸ فقره خیانت در امانت مطالبی دارد، بیان کند.

وکیل مدافع رهبری پس از حضور در جایگاه گفت: موکل دفاعیات خود را مطرح کرد و در حال تهیه لایحه‌ای هستند که در دفاع آخر آن را تقدیم می‌کنیم.

در ادامه قاضی دادگاه از متهم علیرضا کلهر خواست تا برای دفاع از خود در جایگاه حاضر شود.

وی ادامه داد: علیرضا کلهر فرزند غلامرضا متهم به مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی به ۲ هزار و ۱۴۵ میلیارد و ۷۰۲ میلیون ریال است.

متهم کلهر ضمن رد اتهام خود افزود: من از تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۹۴ تا یکم مهرماه ۹۴ مشاور مدیرعامل و دبیر جلسات هیأت مدیره بانک سرمایه بودم و به دلیل بیماری صعب العلاجی که مدارک آن موجود است به صورت مستمر در بانک حضور نداشتم.

وی در مورد شرکت کژال افزود: من در اصل سند مخالفت خود را برای پرداخت تسهیلات به این شرکت صراحتاً بیان کردم.

قاضی دادگاه خطاب به متهم کلهر گفت: آقای بیرانوند گفتند در جلسه تصمیماتی گرفته می‌شد و بعداً شما در تاریخ آن در اسناد را تغییرات می‌دادید و پس از اتخاذ تصمیم، مخالفت خود را اعلام می‌کردید.

متهم کلهر پاسخ داد: این کار مصداق آدرس غلط دادن است و این ادعا را رد می‌کنم. آقای بیرانوند در جلسه کمیته اعتباری حضور نداشتند و اصلاً در جلسات هیأت مدیره مطرح نمی‌شد.

وی با تاکید بر اینکه در سه فقره موضوع اتهام من طبق مقررات عمل کرده ام، اضافه کرد: در خصوص شرکت پژواک هم مخالفت خود را صراحتاً اعلام کردم. در مورد شرکت زیبای کیش هم طبق مقررات و قوانین امضا کردم.

این متهم خطاب به بیرانوند که در دادگاه حاضر بود، گفت: وقتی هیأت مدیره تصمیم گرفت بلافاصله در یک چک نویس امضاها را می‌گرفتم و بعد از آن، صورتجلسه را تنظیم می‌کردم و مجدد امضا می‌گرفتم و پس از ابلاغ رونوشت خدمت اعضای هیئت مدیره ارسال می‌شد. من طبق مقررات و قوانین امضا کردم و از دادگاه درخواست صدور رأی برائت دارم.

قاضی مسعودی مقام از متهم کلهر پرسید: شما را چه کسی وارد بانک سرمایه کرد؟

کلهر پاسخ داد: مهندس قادری.

قاضی پرسید: مدرک تحصیلی شما چیست؟

متهم پاسخ داد: اقتصاد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به این متهم گفت: گویا شما در همه جا بودید و عکس هم دارید. برای بیماری خود هم باید سند داشته باشید زیرا ما تصاویری داریم در بعد از ظهرها که شما سالم هستید. نمی دانم داستان چیست که بعد از جلسات دادگاه یا متهمان سکته می‌کنند یا بیمار می‌شوند.

متهم کلهر از قاضی خواست تا برای تأیید بیماری خود برای پزشکی قانونی نامه زده شود.

در ادامه، رسول قهرمانی، نماینده دادستان درباره متهم کلهر افزود: ایشان در گذشته با وزارت دفاع همکاری می‌کردند و شرکت‌های حاجی محمدجواد و حاجی میری توسط ایشان همراهی می شده است.

وی ادامه داد: این متهم مدتی در شرکت سایه گستر بودند و میلیاردها از سهام این شرکت منتقل شده و پول آن برنگشته است.

نماینده دادستان اضافه کرد: یکی از شرکت‌های کارتن خواب، شرکت کژال است که ۱۱۰ میلیارد تومان به ذی نفعی قیر پاسارگاد ضمانت نامه گرفته است.

قهرمانی افزود: سندی هست که آقای کلهر به عنوان دبیر هیأت مدیره امضا نمی‌کند و در آن قید می‌کند که آقای بخشایش این سند را امضا نمی‌کند. با این جمله به هیأت مدیره القا می‌کند که پشت شرکت، صندوق آتیه صبا است و نیاز به کارشناسی ندارد.

وی گفت: اینها امضای بیرانوند را می‌گیرند تا پرداخت شود. آقای بیرانوند متوجه می‌شود و به زاهدی نامه می‌زند که اعضای کمیته اعتباری ۴ نفر هستند اما این سند چرا ۲ امضا دارد؟ اینجا بیرانوند بو برده است.

وی افزود: نهایتاً آقای کلهر مجبور به امضا می‌شود. یعنی همان روغن ریخته نذر امامزاده شدن است. بعد از صدور ضمانت نامه و پرداخت آقای کلهر صورت جلسه را بر می‌دارند و بالای آن می‌نویسند مخالف هستم در صورتی که مخالف اصلاً امضا نمی‌کند و این مرسوم نیست. این سند اسکن شده است و رنگ و نوع آن متفاوت است. یعنی ضمانت نامه صادر شده و فساد شکل گرفته است و طراحی می‌کردند خودشان بیرون بروند و بقیه درگیر شوند.

نماینده دادستان اضافه کرد: تعدادی سکه هم اخذ شده است که متأسفانه قابل ردیابی نبوده است.

قهرمانی گفت: کلهر در مورد شرکت جهان گستر پژواک ۱۱۰ میلیارد ضمانت نامه امضا می‌کند و بعد می‌گوید موافقت ندارم و ناجوانمردانه پای خود را بیرون می‌کشد. در مورد شرکت پایدار تجارت پاسارگاد هم همین طور است و آنجا اصلاً امضایی ندارد.

نماینده دادستان از دادگاه درخواست اشد مجازات برای کلهر را اعلام کرد.

 

بازخوانی بخشی از اسم رمزهای پیامکی متهمان

قهرمانی با اشاره به بازخوانی اطلاعات گوشی موبایل متهمان افزود: آقای امامی به خانم شاهانی پیام می دهد که «مجید (زاهدی) دست تنهاست و تنها محرم وی، کلهر است» یا در پیام دیگر آمده است «کلی (اسم رمز کلهر) امضای لر (بیرانوند) را گرفته است.»

در این لحظه حضار در جلسه دادگاه خندیدند که نماینده دادستان گفت: اینها اسم رمز است و خنده دار نیست. در پیامک ها اطلاعات فوق العاده ای از زد و بندهای بانک سرمایه وجود داشته است.

وی در ادامه خطاب به متهم کلهر گفت: در مورد شرکت سایه گستر چرا به اسم اشخاص به عنوان اجاره به تملیک تسهیلات داده شده است؟ اینها را به دستور چه کسانی و برای چه کسانی واگذار کردید؟ با شرکت های حاجی میری و حاجی محمدجواد چه ارتباطی داشتید؟ اینها را توضیح بدهید. شاید بتوان نگاه عطوفانه ای در مورد مجازات شما داشت.

متهم کلهر در پاسخ به سوالات نماینده دادستان گفت: من در چارچوب کیفرخواست پاسخ می دهم. شرکت سایه گستر از شرکت های زیر مجموعه بانک سرمایه است. اوایل امضای برجام بود و موقعیت های اقتصادی خوبی ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: ۲۸ درصد از سهام شرکت قبل از امضا طبق نامه امور مالی از بین رفته بود. برای آنکه این ۲۸ درصد را جبران کنیم شرکت بازرگانی جهان بین را تاسیس کردم که جهت افزایش سرمایه بود و این شرکت ۱۰۰ درصد متعلق به بانک سرمایه بود.

قهرمانی پرسید «اجاره به شرط تملیک چگونه بود؟» که متهم پاسخ داد «هیچ اجاره به شرط تملیکی در کار نبوده است.»

قهرمانی ادامه داد: کلهر مدیرعامل سایه گستر هم بوده است. آقای ضیایی تماس گرفت و گفت بخشی از سهام را به ارزش ۲۲ میلیارد واگذار کنید ولی هیچ گاه وجوه واریز نشد.

کلهر پاسخ داد: این موضوع بحث دیگری دارد. در ۲۰ مهرماه ۹۴ آقای ضیایی تماس گرفت که خرید و فروش سهام بانک سرمایه انجام شود و با توجه به اینکه هنوز شرکت در روزنامه رسمی منتشر نشده بود، نامه ای به ضیایی زدیم و در مصوبه هیات مدیره قید کردیم که خرید و فروش حاصل از بورس و سهام را به حساب بانک واریز کنند. واریز با تعلل انجام شد و آقای ضیایی نامه ای نوشتند و گفتند مسئولیت این پول با من است و من بعد از آن دیگر مسئولیتی نداشتم که پیگیری کنم.

وی افزود: شرکت سایه گستر دادخواست مطالبه وجه داده است. این شرکت برای شخصی به نام روژا ابوالقاسم بوده که آن را به سازمان نظام پزشکی منتقل کردند.

نماینده دادستان خطاب به متهم گفت: در ازای این ضمانت نامه ها هیچ وثیقه ای نگرفتید و تا امروز هم هیچ چیزی برنگشته است. این خانم شرکت را منتقل می کنند و پول آن از جیب معلم ها بوده تا امروز هم ریالی از آن برنگشته است. شما چه وثیقه ای در ازای آن گرفتید؟

متهم کلهر خطاب به قهرمانی گفت: من مسئولیتی نداشتم و فرد دیگری می گوید مسئولیت با او است.

قهرمانی گفت: این نامه نافی مسئولیت شما نیست.

مدیرعامل شرکتی هستم که هنوز روزنامه رسمی آن منتشر نشده است

قاضی مسعودی مقام از متهم پرسید «سمت شما در شرکت چه بوده است؟» که متهم پاسخ داد «من مدیرعامل شرکتی هستم که هنوز روزنامه رسمی نشده است.» قهرمانی گفت «با خود گفتید، رسید گرفتید و حل شد؟» که متهم واکنش نشان داد و پرسید: چه باید می کردم؟

نماینده دادستان گفت «اعلام جرم می کردید» و کلهر در پاسخ این سوال را مطرح کرد که «از سهامدار عمده شکایت می کردم؟» قهرمانی عنوان کرد «ما در کشوری هستیم که علیه عالی ترین مقام کشور هم می توان اعلام جرم کرد.» متهم پاسخ داد: من در کما بودم. چطور می توانستم شکایت کنم؟

نماینده دادستان اضافه کرد «شما در کما نبودید. در دادسرا گفتم واقعیت را بگویید. اما شما چیزی نگفتید.» متهم گفت: من از بانک خارج شدم و مسئولیتی ندارم. در خصوص پول هیچ اختیاری نداشتم و با آقای ضیایی مکاتبات زیادی داشتم.

در این لحظه ضیایی به صحبت های کلهر واکنش نشان داد و گفت: شما بدهکار و متعهد به بازگرداندن پول ها هستید.

کلهر بار دیگر متن نامه ضیایی برای قبول تعهد پول ها و مسئولیت بازگشت پول ها به بانک را قرائت کرد.

متهم: پیامک در دادگاه مسموع نیست

قهرمانی خطاب از کلهر خواست تا درباره ارتباط خود با امامی و فرزان توضیح دهد که این متهم گفت: هیچ ارتباطی با آنها ندارم؛ در دادگاه حتی صدا هم مسموع نیست چه رسد به پیامک. دراین موارد هیچ دفاعی ندارم. زیرا در موضوع کیفرخواست نیست.

وی افزود: در مورد امضاها در کمیته اعتباری مخالفت کردم و نتیجه مخالفت ها این بود که من را از بانک خارج کردند.

این متهم اضافه کرد: سهو قلم داشتم و اشتباه خود را تصحیح کردم.

قاضی دادگاه گفت: «شما چندبار سهو قلم داشتید؟» که متهم پاسخ داد «فقط یک بار». قاضی مسعودی مقام گفت: شما ارتباط هایی که داشتید را غالباً کتمان می کنید ولی ما مستنداتی اعم از تماس تلفنی، پیامک و تصاویر داریم و این زیبنده نیست که شما همه ارتباطات نادرست خود را انکار کنید. صداقت در گفتار متهمان می تواند به خود آنها کمک کند.

در ادامه جلسه دادگاه، وکیل متهم کلهر در جایگاه حاضر شد و ضمن درخواست صدور حکم برائت برای موکل خود، گفت: لایحه ای برای دفاع از متهم تقدیم دادگاه خواهد کرد.

وکیل متهم کلهر اضافه کرد: موکلم در خصوص اعطای تسهیلات مخالفت خود را صراحتاً اعلام کرده و عملاً مرتکب جرم و تخلف نشده است همچنین در حال حاضر پاسخگوی اعمال دیگران است.

کلهر با تردسی از اعضای هیات مدیره امضا می گرفت

در ادامه، بیرانوند با کسب اجازه از رییس دادگاه در جایگاه حاضر شد و گفت: کلهر عضو اصلی و دبیر جلسات هیات مدیره بود و اطلاعات کامل از پشت پرده داشت و با تردستی از اعضای هیات مدیره امضا می گرفت.

بیرانوند افزود: علاوه بر مدارک و مستندات کاغذی، اطلاعات در اتوماسیون بانک نیز موجود است که بازرسان می توانند آنها را بررسی کنند.

پس از آن نماینده بازرسی بانک سرمایه در جایگاه قرار گرفت و خطاب به متهم کلهر گفت: ۴٠ میلیارد تومان به شرکت ورشکسته فلات کوهرنگ تسهیلات داده شده است؛ چه مدارکی داشتید یا در مورد شرکت جهان گستر پژواک حذف وثایق انجام شده است که مدارک و ملاکی وجود نداشته است.

                               

بانک سرمایه     فساد اقتصادی                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :