موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی راه و مسکن

a/148793 :کد

اقتصاد

ورود سپاه به ساخت راه‌های روستایی/ ۵ استان محروم در اولویت

  دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ — ۱۳:۵۹
تعداد بازدید : ۱۱۴   
 تحلیل ایران -ورود سپاه به ساخت راه‌های روستایی/ ۵ استان محروم در اولویت

سرپرست راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری از امضای قرارداد با قرارگاه محرومیت زدایی سپاه برای ساخت راه‌های روستایی تا ۲ هفته آینده خبر داد و گفت: حجم کنونی پروژه‌های راه روستایی به هیچ عنوان با اعتبا

به گزارش تحلیل ایران ، رضا اکبری در نشست خبری با یادآوری این‌که سال 95 راهداری از استان‌ها به سازمان راهداری و ادارات کل ملحق شد، اظهار کرد: نگهداری راه‌های فرعی و روستایی به سازمان اضافه شد و دفتری را در سازمان داشتیم تحت عنوان راه‌های فرعی و روستایی. طی سه اخیر کارهای خوبی در این زمینه انجام شده و طرح نگهداری راه‌های فرعی و غیرشریانی در سازمان برنامه پایدار شده است. گرچه اعتبار آن کم است اما باعث امیدواری است.

وی با بیان این‌که سال گذشته 100 میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری راه‌های فرعی و راه‌های اصلی غیرشریانی داشت، افزود:  اعتبارات امسال از منابع دولتی و منابع داخلی سازمان 120 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به این‌که 40 هزار کیلومتر راه فرعی وضعیت روسازی آن مشخص بوده و برنامه‌ریزی دو سال نیز بر همین اساس انجام شده است، تصریح کرد: حجم خرابی و نیاز بسیار فراتر از آن است که با چنین اعتباراتی آنرا پیش ببریم. حدود 5100 کیلومتر راه فرعی نیازمند بهسازی سنگین دارد؛ یعنی باید آسفالت را برداریم و آسفالت جدید انجام دهیم.

وی ادامه داد: 8800 کیلومتر از این راه‌های یک لایه روکش آسفالت می‌خواهد که جمع اعتبار این دو 2100 میلیارد تومان می‌خواهد. این در حالی است که اعتباری که امسال برای این کار به ما داده‌اند حدود 120 میلیارد تومان است.

سرپرست راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری بیان کرد: باید اعتبارات استانی به کمک ما بیاید، با حتساب تحویل قیر 120 میلیارد تومان اعتبار به 500 میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

اکبری با بیان این‌که امسال به ما قیر تحویل نشده است، اظهار کرد: وضعیت راه‌های فرعی روشن است، اما برای بهسازی آنها پول نداریم.

وی با بیان این‌که 32 درصد راه‌های فرعی و راه‌های اصلی غیرشریانی نیازمند بهسازی سنگین است، گفت: بر اساس شاخص IRI (ناهمواری بین المللی راه‌ها) در راه‌های فرعی 3.3 است که باید زیر 3 باشد. اگر بخواهیم یک دهم این شاخص را ارتقا دهیم باید میلیاردها تومان هزینه کنیم.

وی با بیان این‌که در راه‌های شریانی این شاخص 2.2 است، تاکید کرد: در نگهداری راه‌های فرعی راه بسیار سختی را در پیش داریم. 80 درصد از معادن در کنار راه‌های فرعی قرار دارند و این راه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

وی با یادآوری این‌که طراحی راه‌های فرعی سبک است، افزود: یی از دلایل خرابی راه‌های فرعی کشور، استفاده معادن ازآن است. از این رو با وزیر صنعت در حال امضای تفاهمنامه‌ای هستیم تا بتوانیم حداقل 50 درصد از هزینه‌های بهسازی این قبیل راه‌های را از معادن دریافت کنیم.

سرپرست راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری اظهار کرد: برای نگهداری راه‌های روستایی فقط یک طرح اعتباری وجود دارد که با شرکت ساخت مشترک است. عدد اعتبار این طرح فوق‌العاده ناچیز بوده و سال گذشته حدود 100 میلیارد یعنی معادل یک درصد اعتبار مورد نیاز بوده است. به طور قطع با اعتبارات ملی نمی‌ـوان راه‌های روستایی را نگهداری کرد و باید از اعتبارات استانی استفاده کنیم.

اکبری با یادآوری این‌که در دوره ای که راه روستایی در وزارت راه و شهرسازی یک معاونت بود تعهدات زیادی برای تعریف پروژه انجام شد، گفت: وقتی راه روستایی به شرکت ساخت واگذار شد 4 برابر اعتبارات تعهد ایجاد شد.

وی با بیان این‌که طی 8 سال اخیر حدود 3000 قرارداد (حدود 23 هزار کیلومتر راه روستایی) مربوط به راه روستایی داریم، گفت: بیش از نیمی از این قراردادها نیمه کاره رها شده و پروژه‌های فعال با کُندی بسیار پیش می‌برد، امروز حدود 4000 میلیارد تومان در ساخت راه‌های روستایی به پیمانکاران بدهی داریم. این در حالی است که اعتبار راه‌ روستایی در سال جاری حدود 200 میلیارد تومان (اسناد خزانه) است.

وی با بیان این‌که در این شرایط راه‌های روستایی را به سازمان راهداری منتقل کرده‌اند، افزود: رویکرد گذشته برای راه‌های روستایی غلط بود و نباید این میزان تعهد ایجاد می‌شد. قبلا راه روستایی با استاندارد بسیار بالایی ساخته می‌د، رویکرد ما این است که راه روستایی باید استاندارد خودش را داشته باشد و با امکانات سازمان راهداری این راه‌ها را به صورت امانی ساخته شود. در برنامه سازمان راهداری مشخصات راه‌های روستایی را تعدیل کرده و از روکش آسفالت گرم صرفه نظر کنیم.  از این رو با استفاده از روکش‌های آسفالت کم هزینه که وزارت راه قبلا از آن استفاده می‌کرد می‌توانیم طی 2 تا 3 سال راه‌های روستایی را به وضیت مناسبی برسانیم و تعهد جدیدی را ایجاد نکنیم.

وی بیان کرد: سازمان راهداری 1400 دستگاه ماشین آلات در اختیار دارد که 100 دستگاه دیگر را اجاره خواهد کرد؛ در مجموع با 1500 دستگاه ماشین‌آلات پروژه‌های نیمه تمام راه روستایی را به تدریج می‌سازیم و یمانکاران راه های روستایی را از پروژه کنار خواهیم گذاشت.

وی تاکید کرد: متاسفانه برنامه‌ریزی مناسبی برای راه‌های روستایی در گذشته انجام نشده که این رویه را در دوره جدید اصلاح خواهیم کرد.

وی همچنین با یادآوری این‌که 2600 روستای بالای 50 خوار فاقد راه آسفالته هستند، گفت: این روستاها یک میلیون نفر جمعیت با 13700 کیلومتر راه را پوشش می‌دهد که جزو تکالیف سازمان راهداری است. بین 20 تا 50خانوار روستایی حدود 4200 روستا داریم که 1600 هزار کیلومتر را پوشش می‌دهد که 97 درصد دارای راه روستایی هستند.

به گفته وی، 6800 روستا بالای 20 خانوار که 1.5 میلیون جمعیت پوشش می‌دهد. این راه‌ها 29800 راه  حدود 90 درصد دارای راه آسفالته هستند. در مجموع کل روستاهای فاقد راه آسفالته 13300 روستاست که 1.8 میلیون راه آسفالته ندارند که حدود 48 هزار کیلومتر می‌شود.

سرپرست راه های فرعی و روستایی سازمان راهداری همچنین یادآور شد: با قرارگاه محرومیت زدایی سپاه قراردادی امضا می‌کنیم تا در استان‌های کردستان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و هرمزگان زیرسازی راه‌های روستاهای بالای 20 خانوار، 50 خانوار و راه‌های مال رو و راه های شوسه تا مرحله آسفالت را بسازد.

اکبری با بیان این‌که پیش نویس این قرارداد برای فرمانده سپاه ارسال شده است، اظهار کرد: هفته قبل وزیر راه و شهرسازی برای آقای سلامی ارسال کرده که احتمالا طی مراسمی تا دو هفته دیگر این قرارداد امضا خواهد شد.

                               

اقتصادی     مسکن     سپاه            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :