موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جامعه

a/14902 :کد

0

تامین و انتقال حق آبه تالاب هامون از محل چاه نیمه‌های سیستان

  ﺳﻪشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۶:۵۶
تعداد بازدید : ۳۳۵   
 تحلیل ایران -تامین و انتقال حق آبه تالاب هامون از محل چاه نیمه‌های سیستان

امسال برای نخستین بار و به دستور مستقیم رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ۶۰ میلیون متر مکعب حق آبه تالاب هامون از چاه نیمه های منطقه در سال جاری مطالبه و اخذ شد.

امسال برای نخستین بار و به دستور مستقیم رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ۶۰ میلیون متر مکعب حق آبه تالاب هامون از چاه نیمه های منطقه در سال جاری مطالبه و اخذ شد.
به گزارش تحلیل ایران، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، گفت: اوایل سال جاری با باز شدن دایک مرزی آب از مرز افغانستان وارد تالاب بین المللی هامون شد.

وی ادامه داد: با تلاش مسئولان استانی و دولتی یک کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک واقع در شرق تالاب بین المللی هامون بازگشایی شد به طوری که هم اکنون حدود چهار و نیم کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک باز است.

این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: این امر نقش بسزایی در آبگیری بخش هایی از تالاب داشته است.

به گفته محمودی، وجود این دایک باعث شده بود که سیلاب های فصلی منطقه نتوانند وارد تالاب هامون شوند و همین امر بر خشکی منطقه دامن زده بود.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وضعیت تبخیر در تالاب هامون بسیار شدید است به گونه ای که سالانه چهار هزار میلیمتر آب تالاب تبخیر می شود.

وی در ادامه یادآور شد: همچنین بادهای ۱۲۰ روزه استان نیز تاثیر بسزایی در تبخیر و خشکی هر چه بیشتر تالاب دارند.

محمودی اظهار داشت: هم اکنون نقاط مختلفی در تالاب هامون به کانونهای گرد و غبار منطقه تبدیل شده اند که باید هر چه سریعتر نسبت به آبگیری آنها اقدام کنیم.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه اقدامات موثری در راستای احیای تالاب هامون در دست انجام است، گفت: امسال برای نخستین بار حق آبه هایی که چاه نیمه های منطقه شامل تالاب هامون می شد را مطالبه کرده ایم.

محمودی با بیان اینکه این حق آبه ۶۰ میلیون مترمکعب به طور سالانه است، اذعان داشت: سالهای گذشته این حق آبه به هامون تخصیص نیافته است.

این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: امسال به دستور مستقیم معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و پیگیریهای انجام شده در کمیته آب استان توانستیم حق آبه تالاب هامون را در سال جاری بگیریم.

وی عنوان کرد: این حق آبه در چند مرحله به تالاب هامون اختصاص خواهد یافت که مرحله نخست آن به مقدار ۱۵ میلیون متر مکعب از تاریخ بیستم شهریورماه امسال به سمت هامون هدایت شد.

وی تاکید کرد: مرحله دوم گرفتن حق آبه چاه نیمه ها برای تالاب هامون اواخر آبان ماه آغاز خواهد شد و مرحله سوم نیز به سیلاب های فصلی که در منطقه اتفاق می افتد متصل خواهد شد .

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان متذکر شد: هم اکنون در تلاش هستیم به بخشی از تالاب هامون با نام لردگباغ که از کانون های مهم گرد و غبار منطقه است، آبرسانی صورت گیرد تا این منطقه نیز هر چه سریعتر احیا شود.

وی یادآور شد: اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار از محل منابع ملی به پروژه احیای تالاب بین المللی هامون مصوب شده است که هنوز مبلغی در این راستا تخصیص نیافته است.

محمودی خاطرنشان ساخت:همچنین مبالغی نیز از محل اعتبارات استانی برای پروژه های تالاب هامون در نظر گرفته شده است.

منبع : مهر 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :