موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149201 :کد

توافق صلح

ناتو: درباره زمان توافق صلح در افغانستان اطلاعی نداریم

  جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ — ۱۵:۳۸
تعداد بازدید : ۷۳۵   
 تحلیل ایران -ناتو: درباره زمان توافق صلح در افغانستان اطلاعی نداریم

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با اشاره به مذاکرات قطر اظهارداشت که درباره زمان توافق صلح اطلاعی نداریم اما این توافق برای حضور نیروهای آمریکایی و ناتو پیامدهایی دارد.

به گزارش  تحلیل ایران ، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو درباره مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر گفت که احتمال توافق صلح به کاهش حضور نظامیان خارجی در افغانستان منجر خواهد شد.

وی اظهارداشت: «ما در حال حاضر نمی‌دانیم که چه زمانی توافق صلح انجام خواهد شد».

به گزارش اسپوتنیک، استولتنبرگ تاکید کرد که احتمالا این توافق پیامدهای را برای حضور نیروهای ناتو و آمریکا رد افغانستان درپی دارد اما تا هنوز توافقنامه‌‌ای وجود ندارد.

دبیرکل سازمان ناتو پیش‌بینی کرد که در صورت توافق نیروهای خارجی در افغانستان نیز کاهش خواهند یافت.

چندی قبل «نیکولاس کی» نماینده غیرنظامی ناتو نیز با اشاره به تحولات اخیر در روند صلح، خودداری طالبان از مذاکرات با دولت افغانستان را از اساسی ترین چالش‌ها در این روند عنوان کرده بود.

نماینده غیرنظامی ناتو خاطرنشان کرده بود که حتی پس از توافق صلح با طالبان چالش‌های امنیتی در این کشور پا برجا باقی خواهد ماند.

با این حال، انتظار می‌رفت در دور هشتم مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در راستای رسیدن به یک توافقنامه جامع برسند اما خلیلزاد بطور ناگهانی میز مذاکرات با طالبان در قطر را ترک کرد و ظاهرا اختلافات اساسی میان دو طرف هنوز پابرجاست.

روزنامه پاکستانی موسوم به «دنیوز» نوشت: دور هشتم مذاکرات آمریکا با طالبان برای مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.

کارشناسان بر این باورند که اختلافات اساسی هنوز ادامه دارد و نمی‌توان درباره رسیدن به یک توافقنامه جامع که بتواند صلح را در افغانستان برقرار کند امیدوار بود.

                               

بین الملل     ناتو     صلح            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :