موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149381 :کد

اروپا

نامه جانسون به شورای اروپایی برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق

  ﺳﻪشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ — ۱۰:۴۹
تعداد بازدید : ۴۵   
 تحلیل ایران -نامه جانسون به شورای اروپایی برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق

نخست وزیر انگلیس طی نامه‌ای به رئیس شورای اروپایی بار دیگر خواستار تغییراتی در توافق برگزیت به منظور جلوگیری از خروج نامنظم کشورش از اتحادیه اروپا شد.

به گزارش  تحلیل ایران  به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل"، "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس در نامه ای به "دونالد تاسک"، رئیس شورای اروپایی بار دیگر خواستار تغییراتی در توافق برگزیت شده و یک راه حل موقتی برای حل مسئله مرزهای بین ایرلند و ایرلند شمالی بعد از برگزیت را پیشنهاد داد.

وی در این نامه چهار صفحه ای که شب گذشته منتشر شد تصریح کرد که هدف باید حذف طرح بحث برانگیزBackstop از این توافق برگزیت باشد. به اعتقاد جانسون این تغیرات در توافق برگزیت باید از یک برگزیت نامنظم در آخر اکتبر جلوگیری کند.

جانسون در این نامه تاکید کرد که انگلیس و اتحادیه اروپا قبلا درباره موارد احتمالی جایگزین برای طرح موسوم به  Backstop  توافق کرده اند. وی پیشنهاد داد که این طرح بحث برانگیز درباره مرزهای ایرلند با یک سری تعهدات جایگزین شود که بر اساس آن راه حل جایگزین برای این مسئله هر چه سریع تر در دوران انتقالی مورد توافق قرار گیرد. وی در این نامه خود اینکه راه حل جایگزین چگونه می تواند باشد را شرح داد.

وی در این نامه تاکید کرد که من امیدوارم که ما با یک توافق از این اتحادیه خارج شویم.

یکی از مهم‌ترین انتقادات به توافق برگزیت، مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بود. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و قرار است عضو این اتحادیه باقی بماند. ایرلند شمالی اما جزیی از خاک بریتانیاست.

پس از جنگ‌های خونین داخلی میان دو ایرلند، قرارداد بلفاست در سال 1998 امضا و بر مبنای آن قرار شد برای جلوگیری از درگیری، مرزی میان این دو کشور نباشد. حالا با خروج بریتانیا و به تبع آن ایرلند شمالی از اتحادیه اروپا، مشخص نیست که مرز میان دو کشور چگونه خواهد شد.

طرحی موسوم به Backstop یا «پشتیبان» یکی از راه‌های پیشنهاد شده برای حل این معضل است که با اجرای آن از بازگشت «مرز سخت» یا همان مرز فیزیکی بین دو ایرلند جلوگیری شده و بریتانیا موظف می‌شود برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

طرح «پشتیبان» می‌تواند از وقوع آتش درگیری دوباره میان دو ایرلند جلوگیری کند. اما این طرح تنها یک راه‌حل موقت برای مرز تجاری میان بریتانیا و ایرلند شمالی است. اتحادیه اروپا همواره تاکید کرده که هیچ تغییری را در توافق منعقدشده با بریتانیا نمی‌پذیرد.

البته اتحادیه اروپا همواره امکان مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت را رد کرده است. این اتحادیه بر لزوم اجرای طرح موسوم به پشتیبان تاکید دارد تا به این ترتیب بعد از برگزیت کنترل کالا بین ایرلند شمالی و ایرلند به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا امکان پذیر نباشد.

توافق انجام گرفته بین ترزا می، نخست وزیر سابق انگلیس و اتحادیه اروپا پیش بینی می کند که کنترل های مرزی در مرزهای بین ایرلند دوباره شکل نگیرد. اما به اعتقاد بروکسل قواعد اتحادیه اروپا باید همچنان در ایرلند شمالی یا تمام انگلیس اعتبار داشته باشد. جانسون این مسئله را رد کرده و اعلام کرده که کشورش حداکثر تا 31 اکتبر یا با توافق  یا بدون توافق این اتحادیه را ترک می کند.

جانسون در نامه خود به دونالد تاسک خواستار حذف طرح موسوم به  Backstop در توافق برگزیت شده و اعلام  کرد که به جای آن باید هر دو طرف از نظر قانونی خود را موظف کنند که هیچ نوع کنترل مرزی بین این دو بخش ایرلند وجود نداشته باشد. تا پایان یک دوره انتقالی هم باید توافق جایگزینی در این باره انجام شود.

جانسون در هفته جاری به منظور مذاکراتی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در برلین و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به پاریس می رود. کمیسیون اروپایی و شورای این اتحادیه تا به حال هیچ واکنشی به این نامه جانسون نشان نداده اند.

                               

بین الملل     اروپا                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :