موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/149416 :کد

مجلس و دولت

روحانی: طبق تأکید امام(ره) دولتی موفق است که خادم مردم باشد

  شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۸ — ۰۹:۵۶
تعداد بازدید : ۶۶   
 تحلیل ایران -روحانی: طبق تأکید امام(ره) دولتی موفق است که خادم مردم باشد

رئیس‌جمهور در حرم امام خمینی(ره) گفت: طبق بیان و تأکید امام، دولتی موفق است که خادم مردم باشد و به مردم خدمت کند.

به گزارش  تحلیل ایران ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آیین تجدید میثاق هیئت دولت با آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی در مرقد امام خمینی(ره) طی سخنانی گفت: خدا را شاکریم که در آغاز هفته دولت در شروع کار سومین سال دولت دوازدهم به زیارت تربت امام راحل نائل شدیم. حضور ما کنار مرقد امام یاد از راه، خط و سیره امام است و تعهد چندباره به مسیر و راهی که او برای ما برگزید و معرفی کرد.

وی افزود: او از پیشتازان یک نهضت عظیم و بزرگ اسلامی بود که ما را به انقلاب رساند و راهبری آن انقلاب را به‌عهده گرفت و پس از پیروزی انقلاب به‌عنوان معمار جمهوری اسلامی ایران مسیر و راه خدمت به مردم را به ما نشان داد. این سه مرحله نهضت اسلامی، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در طول یک خط و مکمل یکدیگرند؛ گفتمان انقلاب که امام برای ما به‌وجود آورد گفتمانی توأم با سعه صدر و فراخ بود و همه اعتقادات، اندیشه‌ها و سلیقه‌ها را در خود جای می‌داد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این گفتمان فضا برای هیچ‌کس تنگ نبود و ما باید این گفتمان را با همین وسعت ادامه دهیم، در گفتمان انقلاب بیشتر آرمان‌ها و آرزوهای کوتاه‌مدت و بلندمدت مطرح بود اما در جمهوری اسلامی آرمان‌ها تبدیل به راهبردها و برنامه‌ها شد. در گفتمان جمهوری اسلامی ایران، عمدتاً مدیریت یک نظم و نظام اسلامی مطرح است لذا آنهایی که فکر می‌کنند گفتمان انقلاب در برابر گفتمان جمهوری اسلامی است راه اشتباه و خطایی را انتخاب کرده‌اند؛ این دو در طول یکدیگر هستند. البته در بسیاری از موارد جمهوری اسلامی را با معیارهای انقلاب تطبیق می‌دهیم و اگر اصلاحی لازم است آن اصلاح را صورت می‌دهیم.

روحانی اضافه کرد: شاید بالاترین مرتبه در زمینه نهضت و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی مرحله دولت‌سازی است؛ دولت‌سازی مرحله‌ای بسیار سخت است و بسیاری آن را بعد از فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی مرحله سوم این راه می‌نامند. در دولت همه توان برای اجرای آرمانهای انقلاب به‌کار گرفته می‌شود و طبق بیان و تأکید امام، دولتی موفق است که خادم مردم باشد و به مردم خدمت کند و دولتی می‌تواند راه را ادامه دهد که از حمایت مردم برخوردار باشد. امام بارها تاکید میکرد که این ود در کنار یکدیگر است و یکی بدون دیگری راه به مقصد نمی برد آنچه که  امام فرمود میزان رای ملت است یک شعار نبود و یک تظاهر به دموکراسی نبود، میزان رای ملت است نظریه سیاسی و حقوقی و حتی نظریه فقهی امام بود. در جمهوری اسلامی اداره جامعه با نظر مردم و رای انها صورت میگیرد و به این دلیل است که انقلاب ما  و نظام ما تا امروز باقی مانده است، نسل اول و دوم که بار نهضت و انقلاب وحتی اداره کشور را در روز های سخت بردوش داتشند و نسل 3 و4 که اینده از آن آنان است،  ما نسل اولی ها و دومی‌ها کم کم باید خانه را تمیز کنیم و جارو بزنیم و ان را به صاحبخانه که نسل سوم و چهارم است بپسریم، در این مقطع استفاده از نسل جوان در اداره و مدیریتی کشور ضرور برای ماست، تازمانی که انقلاب و نظام با مردم متصل است و با رای مردم مشروعیت می یابد، هیچ گزندی نمی تواند این نظام و انقلاب را از پا درآورد و حتی تهدید کند.

وی در ادامه گفت: 30 سال از رحلت امام عزیز گذشته و نظامی که او به ما معرفی کرد و معمار آن بود نه‌تنها در برابر باد و باران مصون ماند که حتی در برابر طوفان و سیل مقاوم ایستاد و امروز می‌بینیم نظام جمهوری اسلامی ایران، ایرانی را با عزت در منطقه و با قدرت در منطقه حساس خاورمیانه به نمایش گذاشته است. تا زمانی که مردم با انقلابند و انقلاب با مردم است، انقلاب و نظام خادم مردمند و مردم نیز حامی نظامند این نظام به راه خود ادامه می‌دهد. امروز در شرایط سخت و پیچیده‌ای هستیم؛ در یکسال گذشته مردم در رنج و زحمت بودند و زندگی را با سختی گذراندند اما همنان مقاوم و استوار در برابر توطئه بیگانگان ایستادند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز روز حمایت مردم از دولت و خدمت بیشتر دولت به مردم است، خاطر نشان کرد: انتقاد از دولت بلامانع است حتی در دولت یازدهم و دوازدهم انتقاد از دولت بی‌هزینه و حتی توأم با جایزه و تشویق بوده است. در این اشکالی نیست و ما از آن استقبال می‌کنیم و این از آثار دولت یازدهم و دوازدهم است که بسیار سخت که بعد از این بتوانند آن را تغییر دهند. انتقاد بی‌هزینه از آثار این دولت است و برای همیشه باقی می‌ماند. البته انتقاد کافی نیست و ما نیاز به دلسوزی داریم؛ نقد دلسوزانه غیر از تخریب کینه‌توزانه است، ما از نقد استقبال می‌کنیم ولی در عین حال برای اصلاح جامعه و دولت باید دست به دست هم دهیم و در این شرایط سخت همدیگر را یاری کنیم تا به مقصد خود دست یابیم.

روحانی افزود: امام تاکید می‌کرد که بار مسئولیت بر دوش دولت است و همه باید به دولت کمک کنند و بر این اصرار می‌وزرید. مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان تاکید فرمودند که دولت در میدان است و بار اصلی بر دوش دولت است وهمه باید دولت را حمایت و یاری کنند. بی تردید با وحدت دولت و ملت و نخبگان و مردم و به‌ویژه نسل جوان از این پیچ تاریخی عبور و  دشمن را مایوس خواهیم کرد. این وحدت و تلاش ماست که دشمن را مایوس می‌کند؛ توطئه دشمن روزی پایان می‌یابد که از برهم‌زدن این نظام و ضربه به این نظام مایوس شوند. یأس دشمن هدف ماست و امید مردم نیز هدف دیگر ماست.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه فشارها در طول این یکسال بیشتر بر مردم بوده، در ماه‌های اخیر احساس آن را داریم که مشکلات کاسته می‌شود. علیرغم اینکه همچنان فشار و رنج برای مردم وجود دارد آمار دو ماهه اخیر و آمار دیروز مرکز آمار این واقعیت را نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر هم تورم ماهانه نسبت به ماه قبل کاهش یافته و هم تورم نقطه به نقطه این ماه نسبت به ماه مشابه سال کاهش یافته است گرچه هنوز ما در مشکلات تورمی هستیم و باید این مشکل را از پیش پا برداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بی‌تردید در شرایط فعلی ما همه توان خود را برای رفاه مردم بکار خواهیم گرفت، تاکید کرد:  مشکلات گاهی ناشی از قصور و کوتاهی‌هاست و گاهی نیز ناشی از تقصیر و تخطی‌هاست؛ اما گاهی مشکلات بدلیل ایجاد شرایط  ناخواسته از سوی دشمنان است. ما همه توان خود را برای رابطه خوب با جهان شرق و  غرب بکار گرفتیم اما یک دولت تازه‌کار ناشی و یک دشمن ناشی باعث شد زحمت فراوان برای مردم ما، برای منطقه و برای ملت خودش به وجود آورد؛ اینجا نه قصور و نه تقصیر است بلکه تحمیل شرایط سخت از سوی دشمن به مردم است. برای تغییر این شرایط ناخواسته راهی جز وحدت و اتحاد نداریم. جامعه قوی در کنار دولت قوی و دولت قوی کنار رهبری قوی و رهبری در کنار انقلاب قوی خواهند بود.

روحانی اظهار کرد: کسی با تضعیف دولت تقویت نمی‌شود و تضعیف دولت مایه خوشحالی برای توطئه دشمنان خواهد بود.

وی در پایان گفت: امیدواریم در کنار مرقد امام، امروز با عهدمان راه خدمت به مردم را با گام‌های بلندتر برداریم و بر روح امام عزیزمان و شهدای‌مان و شهید بهشتی‌ها، رجایی‌ها، باهنرها و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی‌ها و همه شاگردان امام و شهیدان و همه کسانی که خادم این نظام در کنار امام و رهبری بودند درود می‌فرستیم و برای خدمتگزاران و دولتمردان و نخبگان و کسانی که برای پایداری راه امام تلاش می‌کنند و خاندان بزرگ امام و یادگار امام، و دیگر عزیزان و یاران امام آرزوی توفیق بیشتر داریم.

                               

سیاسی     مجلس     دولت     حسن روحانی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :