موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149517 :کد

اروپا

پوتین به مؤثر بودن مشارکت با ایران و ترکیه اطمینان دارد

  چهارشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۲:۱۹
تعداد بازدید : ۵۶   
 تحلیل ایران -پوتین به مؤثر بودن مشارکت با ایران و ترکیه اطمینان دارد

رئیس‌جمهوری روسیه بار دیگر تأکید کرد که مشارکت سه‌جانبه روسیه، ترکیه و ایران در چارچوب مذاکرات آستانه مؤثرترین راه برای حل‌وفصل اوضاع در سوریه بوده و وخامت کنونی اوضاع در استان ادلب نتیجه اقدامات تروریس

به گزارش تحلیل یران  به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کرد که مسکو و آنکارا شکل مذاکرات آستانه با مشارکت ایران را برای حل‌وفصل اوضاع در سوریه بسیار مؤثر میدانند.

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی پس از مذاکراتش با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنایع هواــ‌فضای «ماکس‌ــ‌2019» گفت: «در بررسی موضوعات مهم بین‌المللی، بدون تردید اوضاع کنونی در سوریه مورد توجه اصلی مذاکرات ما قرار داشت، در این راستا، روسیه و ترکیه در چارچوب مذاکرات آستانه با مشارکت ایران، همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند. به‌عقیده ما، روند مذاکرات آستانه بیشترین تأثیر را بر مکانیسم حل‌وفصل بحران سوریه داشته است».

رئیس جمهوری روسیه، اصلی‌ترین هدف در حل‌وفصل اوضاع در سوریه را تثبیت نهایی اوضاع و تأمین پیشرفت در حل‌وفصل اوضاع سیاسی در این کشور نامید. وی همچنین تأیید کرد که در اواسط ماه سپتامبر [2 تا 3 هفته دیگر] برای شرکت در نشست سران سه‌جانبه روسیه ــ ایران ــ ترکیه به آنکارا سفر می‌کند.

مسکو و آنکارا مواضع خود درباره ادامه اقدامات در ادلب را هماهنگ کردند

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در تحلیلی در این باره یادآور شده که ولادیمیر پوتین از توافق روسیه و ترکیه درباره برنامه‌ای برای مبارزه مشترک با تروریست‌ها در استان ادلب خبر داد، در حالی که "رجب طیب اردوغان" در اظهارات علنی خود چنین مسئله‌ای را عنوان نکرد، در واقع، به‌رغم «حساس بودن» موضوع ادلب، دلیل اصلی سفر رئیس جمهوری ترکیه به روسیه، نشان دادن پایدار بودن اتحاد آنکارا و مسکو بود. اردوغان در این رابطه تأکید کرد که مسکو و آنکارا در مسائل بسیار حساسی با یکدیگر همکاری دارند که گویای روابط متحدانه دو کشور است.

لازم به یادآوری است که در ماه سپتامبر سال گذشته روسیه و ترکیه تفاهم‌نامه‌ای را درباره همکاری برای تثبیت اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب امضاء کردند و در آن زمان دو طرف توافق کردند که عملیات نظامی گسترده‌ای در این منطقه که آخرین منطقه کاهش تنش در سوریه بوده و نیروهای دولتی سوریه بر آن کنترل ندارند، صورت نگیرد. ولی مسکو در آن زمان هشدار داده بود که این توافقات نباید باعث گسترش تروریسم در منطقه شود، در حالی که طی یک سال گذشته توازن نیروها در منطقه ادلب به‌شدت تغییر یافته و اکنون بخش زیادی از آن تحت کنترل گروه تروریستی "هیئت التحریر الشام" قرار دارد. بخشی از نیروهای مخالفان مسلح سوری هم از مبارزه با تروریست‌ها خودداری کرده به این نتیجه رسیدند که تغییر وضعیت در منطقه به‌نفع آنها نخواهد بود. گذشته از آن در جریان عملیات نظامی اخیر ارتش سوریه در استان ادلب برخی گروه‌های مسلح مخالف حتی با تروریست‌ها برای مقابله با نیروهای دولتی سوریه متحد شدند.

روسیه حفظ اتحاد راهبردی با ترکیه را برای حل‌وفصل اوضاع در سوریه لازم می‌داند

به‌نوشته این روزنامه، در حال حاضر اصلی‌ترین سؤال این است که ارتش سوریه برای روند آتی اوضاع در استان ادلب چه موضع‌گیری‌ای اتخاذ خواهد کرد. مقامات دمشق بارها اعلام کردند که تمایل دارند تا همه خاک سوریه تحت کنترل آنها باشد. البته در این بین برای مسکو نیز بسیار اهمیت دارد که اتحاد راهبردی خود با آنکارا را حفظ کند و معتقد است که بدون آن، حل‌وفصل مسائل مربوط به سوریه ممکن نخواهد بود، چرا که مخالفان مسلح تا حدود زیادی به ترکیه وابسته هستند.

در این راستا مقامات مسکو امیدوارند که برای حل‌وفصل اوضاع کنونی بتوانند به توافقی بین دمشق و آنکارا دست یابند. رئیس جمهور روسیه روز گذشته نیز بار دیگر تأکید کرد که مسئولیت نقض توافقات در منطقه ادلب به‌عهده تروریستها است.

به‌گفته وی، در جریان مذاکراتش با رئیس جمهور اردوغان توافق شده تا اقدامات مشترک مضاعفی برای خنثی‌سازی اقدامات تروریست‌ها در استان ادلب و عادی‌سازی اوضاع در منطقه و به‌طور کلی در سراسر سوریه در نظر گرفته شود، البته وی جزئیات این توافقات را فاش نکرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :