موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149554 :کد

اسیا اقیانوسیه

اختلاف آمریکا-طالبان باقیست/ درباره خروج و آتش‌بس هیچ توافقی نشده

  جمعه ۰۸ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۴:۵۹
تعداد بازدید : ۶۹   
 تحلیل ایران -اختلاف آمریکا-طالبان باقیست/ درباره خروج و آتش‌بس هیچ توافقی نشده

برخی منابع به رسانه‌ها گفته‌اند که هنوز اختلافات نمایندگان آمریکا و طالبان حل نشده است و هیچ توافقی نیز بر سر خروج نیروهای خارجی و یا آتش‌بس صورت نگرفته است.

به گزارش  تحلیل ایران ، منابعی به طلوع گفته‌اند که مذاکرات قطر به درازا کشیده شده است زیرا توافقی بر سر آتش‌بس و یا خروج نیروهای خارجی از افغانستان بین طالبان و آمریکا صورت نگرفته است.

به گفته این منابع، هنوز اختلافات آمریکا و طالبان باقی است اما گفت‌وگوها بین «رلمی خلیلزاد» نماینده آمریکا و «ملابرادر» و دیگر نمایندگان طالبان درباره آتش‌بس و خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه دارد.

این در حالی است که مقامات نظامی آمریکا و همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور بر حضور نظامیان آمریکایی حتی پس از توافق با طالبان در افغانستان تاکید کرده‌اند.

از سوی دیگر، نیکلاس کی نماینده غیرنظامی ناتو نیز گفته که نیروهای این سازمان نیز در آینده حضور خواهند داشت و از نظامیان افغان حمایت خواهند کرد.
«سهیل شاهین»، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توئیتی اظهارداشت که زلمی خلیلزاد با ملابرادر گفت‌وگو کرده است.

با این حال، منابعی گفته‌اند که هنوز اختلاف دیدگاههای اصلی آمریکا و طالبان حل نشده است.

«صالح ریگستانی» از منابع آگاه گفت‌وگوهای صلح در دوحه، گفت: «مشکل اصلی، بر سر آتش‌بس است. آمریکایی‌ها خواستار این هستند که که پس از توافق، طالبان یک آتش‌بس دائمی را اعلام کنند، اما این گروه تاکید کرده است که در صورت اعلام آتش‌بس، اشرف غنی انتخابات را برگزار می‌کند.

به گفته ریگستانی، طالبان خواستر تعویق انتخابات و تشکیل دولت موقت است و با چنین حکومتی آتش‌بس اعلام خواهد کرد.

از سوی دیگر، «فیض محمد زلاند» از دیگر منابع آگاه اظهارداشت که بر اساس تفاهم‌ها قرار بود که توافقی بین «امارت اسلامی» و دولت آمریکا امضا شود اما اکنون آمریکا می‌خواهد که چنین سندی را با «گروه طالبان» به امضا برساند.

با این حال، «مولوی قلم‌الدین» وزیر امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی طالبان نیز گفت: «چه کسی تضمین می‌کند که افغانستان یک منطقۀ غیرمنازعه باشد. در این‌جا مداخله قطع شود و ما از جنگ خارج شویم. این مسئله کار یک ماه و دو ماه نیست، شاید یک سال و دوسال نیز طولانی شود.»

مذاکرات آمریکا و طالبان در نهمین دور در دوحه تاکنون دستاورد مشخصی نداشته و جزئیاتی از آن نیز منتشر نشده است.

                               

بین الملل     امریکا     اتش بس            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :