موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149634 :کد

اروپا

نتایج انتخابات ایالات شرقی ضربه‌ای سخت بر ارکان دولت ائتلافی آلمان

  دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۵۷   
 تحلیل ایران -نتایج انتخابات ایالات شرقی ضربه‌ای سخت بر ارکان دولت ائتلافی آلمان

احزاب دولت ائتلافی آلمان در انتخابات محلی روز گذشته در زاکسن و براندنبورگ با ریزش شدید آراء مواجه شدند و حزب افراطی "جایگزینی برای آلمان" هم توانست موفقیتی تاریخی را در این انتخابات به دست آورد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، روز گذشته انتخابات محلی در ایالت های مهم شرقی زاکسن و براندنبورگ برگزار شد.

حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود ریزش آراء شدید نسبت به دور قبل البته توانست در جایگاه قدرتمندترین حزب در ایالت زاکسن قرار گیرد. حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم بر اساس نتایج نهایی توانست در این ایالت نتیجه بسیار چشمگیری را کسب کرده و با کسب 27.5درصد آراء در جایگاه دومین حزب قدرتمند در این ایالت قرار گیرد.

به این ترتیب بر اساس نتایج نهایی اعلام شده حزب نخست وزیر ایالت زاکسن "مایکل کرتشمر" (حزب دموکرات مسیحی)  توانست البته با ریزش شدید آراء نسبت به دور قبل پیروز این انتخابات شود. چپ ها در این انتخابات ایالتی 10.4 درصد آراء را به دست آوردند و حزب سبز هم با کسب 8.6 درصد آراء صعود نسبتا خوبی را نسبت به دور قبل تجربه کرد. حزب سوسیال دموکرات البته یک نتیجه بد تاریخی را به دست آورده و تنها توانست 7.7  درصد آراء شهروندان را در این انتخابات به دست آورد. حزب دموکرات آزاد هم با 4.5 درصد آراء از ورود به پارلمان ایالتی باز ماند.

به این ترتیب حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در مقایسه با دور قبل 17.8 درصد صعود داشت. این حزب با کسب این نتیجه احتمالا بیش از 30 کرسی پارلمان را به خود اختصاص خواهد داد.

میزان مشارکت شهروندان در این انتخابات محلی با 66.6 درصد نسبت به دور قبل افزایش بسیار چشمگیری داشت. در ایالت زاکسن حدود 3.3 میلیون واجد شرایط رای دادن در این انتخابات محلی شرکت کردند.

در انتخابات ایالتی براندنبورگ هم حزب سوسیال دموکرات توانست البته با ریزش آراء شدید از جایگاه نخست خود دفاع کند.

حزب حاکم "دیتمار وودکه"، نخست وزیر ایالت براندنبورگ که از زمان اتحاد دوباره آلمان بر این ایالت حکومت می کند ضعیف ترین نتیجه تاریخی خود را به دست آورده و حالا باید برای ادامه حکومت خود یک ائتلاف سه تایی را تشکیل دهد.

برنده بزرگ این انتخابات ایالتی حزب افراطی جایگزینی برای آلمان بود که نتیجه تاریخی را دراین انتخابات به دست آورد. حزب دموکرات مسیحی هم بدترین نتیجه خود در این انتخابات ایالتی را به دست آورد و بعد از حزب افراطی در جایگاه سوم قرار گرفت.

بر اساس نتایج نهایی اعلام شده حزب سوسیال دموکرات در این انتخابات ایالتی 26.2 درصد آراء شهروندان و بعد از آن حزب افراطی جایگزینی برای آلمان با کسب 23.5 درصد آراء و حزب دموکرات مسیحی هم با فاصله زیاد از حزب افراطی و کسب 15.6 درصد آراء در جایگاه سوم قرار گرفت.

حزب سبز هم با صعودی نسبتا چشمگیر نسبت به دور قبل 10.8 درصد آراء شهروندان را کسب کرد. حزب چپ هم که از احزاب دولت ائتلافی در این ایالت آلمان بود با ریزش شدید آراء نسبت به دور قبل 10.7 درصد آراء شهروندان را به دست آورد.

به این ترتیب احزاب پیروز انتخابات های ایالتی در شرق آلمان از آنجایی که تشکیل ائتلاف با حزب افراطی را رد می کنند برای تشکیل دولت ایالتی در معرض چالش بزرگی قرار دارند.

بسیاری کارشناسان نتایج این انتخابات را ضربه سختی به دولت ائتلافی آلمان می دانند که می تواند آن را در مسیر فروپاشی زودتر از موعد قرار دهد.

                               

بین الملل     اروپا     انتخابات 88            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :