موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149751 :کد

مصر

تلاش امارات برای تکرار سناریوی مصر در سودان

  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۹۲   
 تحلیل ایران -تلاش امارات برای تکرار سناریوی مصر در سودان

سردرگمی سیاسی و مردمی در سودان حاکم است؛ زیرا امارات تلاش می‌کند در امور این کشور مداخله کند و نفوذ خود را گسترش داده و مسیر انقلاب را منحرف کند به‌ویژه که امارات از تصمیمات شورای نظامی انتقالی در سودان

به گزارش تحلیل ایران به نقل از الخلیج آنلاین، وضعیتی از سردرگمی سیاسی و مردمی در سودان حاکم است؛ زیرا امارات تلاش می‌کند در امور این کشور مداخله کند و نفوذ خود را گسترش داده و مسیر انقلاب را منحرف کند به‌ویژه پس از آن‌که امارات جزو اولین کشورهایی بودند که از تصمیمات شورای نظامی انتقالی در سودان استقبال و کمک‌هایی به خارطوم ارائه کرد.

سودانی‌ها از برنامه‌های امارات در کشورشان، از طریق حمایت نظامی و نادیده گرفتن غیرنظامیان، ابراز نگرانی می‌کنند به ویژه پس از آن‌که «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی به «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان تبریک گفت ولی تبریکات به نخست‌وزیر معرفی‌شده از سوی غیرنظامیان را نادیده گرفت.

به نظر می‌رسد که شخصیت‌های نظامی جدید سودان پیوندهای آشکاری با ابوظبی دارند و در خفا بر روی طناب تناقضات منطقه‌‌ای بازی می‌کنند و وارد بازی محورهای فرسایشی می‌شوند، در حالی‌که این ترس وجود دارد که امارات نقش بیهوده در مسیر انقلاب‌ها را ایفا کند که دروازه ورودش به آن، شورای نظامی و اقتصاد خسته از بحران‌های متوالی است.

آغاز تحرکات امارات

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور مخلوع سودان به منافع امارات در یمن خدمت کرد؛ جایی‌که ابوظبی و ریاض در جال جنگ علیه یمنی‌ها هستند. ولی در اواخر سال 2018 و همزمان با تشدید وخامت اوضاع اقتصادی در سودان، معترضان به خیابان‌ها رفتند و برای البشیر معلوم شد که این دوست قدرتمند و ثروتمندش از او حمایت نمی‌کند.

در 21 آوریل 2019 و بعد از سرنگونی البشیر در 11 آوریل همین ماه، امارات به همراه عربستان سعودی اعلام کردند که کمک‌هایی به ارزش سه میلیارد دلار به سودان عرضه می‌کنند.

آن زمان، عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی انتقالی از یک هیئت مشترک سعودی- اماراتی استقبال کرد که برای دراز کردن دست دوستی به سودان وارد این کشور شد.

رسانه‌ها در ماه مه گذشته اخباری از سفر «محمد دحلان» از رهبران اخراجی جنبش «فتح» فلسطین و مشاور امنیتی ولیعهد ابوظبی به خارطوم منتشر کردند که به همراه یک مسئول ارشد اماراتی با رهبران شورای نظامی دیداری ترتیب داد.

«انور قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه در پیامی در ماه ژوئن 2019 طی پیامی در توییتر نوشت: «شکی نیست که این یک دوره حساس بعد از سال‌های دیکتاتوری البشیر و اخوان‌المسلمین است.»

سفر البرهان به امارات

در ماه مه 2019، البرهان بعد از مصر عازم ابوظبی، پایتخت امارات شد. مصری، که زیر چکمه‌های ژنرال «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مورد حمایت امارات و عربستان سعودی، اداره می‌شود.

فعالان و اپوزیسیون در سودان این سفر البرهان به امارات را آغاز برای انقلاب معکوسی دانستند که ابوظبی برای به راه انداختن آن در کشورشان برنامه‌ریزی می‌کند. یکی از فعالان در توییتر نوشت: «رئیس شورای نظامی سودان طی سفری رسمی عازم امارات می‌شود و «حمیدتی»( معاون شورای نظامی) نیز به عربستان سعودی می‌رود. با نهایت تاسف، انقلاب سودان به سرعت در حال تبدیل شدن به انقلاب معکوس است.»

برخی معتقد بودند که این سفر در چارچوب تلاش نظامین در سودان برای زورگویی به ملتی است که مخالف هرگونه مداخله خارجی‌ها هستند و بارها در سودان با سر دادن شعارهایی در ردّ مداخله امارات در امور سودان، تظاهرات کردند.

بی‌توجهی امارات به غیرنظامیان

در تاریخ 6 سپتامبر محمد بن‌زاید، ولیعهد ابوظبی به البرهان به مناسبت انتخاب شدنش به عنوان رئیس شورای حاکمیتی در سودان تبریک گفت و از تبریک گفتن به غیرنظامیان و نماینده‌شان «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر خودداری کرد.

خبرگزاری رسمی امارات( وام) گزارش داد، بن‎زاید طی تماس تلفنی با البرهان بر حمایت امارات از سودان و حفظ وحدت آن تأکید کرد. بر این اساس، طی این تماس تلفنی روابط دوجانبه میان دو کشور و نیز  برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام طرفین بحث و گفت‌وگو شد.

بن‌زاید به دلیل بی‌توجهی به نخست‌وزیر سودان، از هجمه سیاسیون و فعالان سیاسی در این کشور در امان نماند. «احمد مقلد» موسس جریان «اول سودان» در پاسخ به توییت بن‌‌زاید نوشت: «اقدام تو در نادیده گرفتن نخست‌وزیر حمدوک و غیرنظامیان در سودان، تلاش‌هایت برای حمایت از نظامیان در سودان و تلاش برای خرید ارتش هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.»

وی افزود: «شخص مهم‌تر و رویداد بزرگ همان حمدوک است و نه البرهان.( دولت) سودان بنا به تصمیم ملت، غیرنظامی است و هرگز بار دیگر و به خواست امارات، نظامی نمی‌شود.»

یک فعال دیگر نوشت: «از ملت‌ها دست بردارید و بگذارید در صلح و آرامش زندگی کنند... دستان‌تان را به هر کشوری دراز کردید در آن بدبختی و ویرانی حاکم شد. در هر کشوری، که شما آن را بازیچه قرار داده و خواهان بی‌ثبات کردن آن هستیدم، امنیت، آرامش و صلح برقرار نمی‌شود.»

سناریوی مصری

از دیدگاه برخی تحلیلگران، امارات، عربستان سعودی و مصر برای تقویت نفوذشان در سودانِ پس از البشیر تلاش می‌کنند.

«مجدی الطیب» تحلیلگر سیاسی سودانی گفت: «مداخلات امارات در سودان از زمان البشیر تا الان همچنان ادامه دارد. با وجود  برکناری البشیر از قدرت، یک بشیر دیگر آمد که بن‌زاید را شادمان می‌کند و خواسته‌اش مبنی بر کنترل سودان را محقق می‌کند.»

وی تصریح کرد: «ما متفاوت از مصر هستیم و می‌توانیم متفاوت از آن‌چه امارات یا عربستان سعودی علیه کشورمان اندیشیده‌اند، رفتار و مقاومت کنیم. ما زیر پرچم نیروهای سیاسی و همپیمانی‌ها، از جمله «آزادی وتغییر»، سازمان‌دهی شده‌ایم. در حالی‌که احزاب جدید در مصر به سرعت از هم فرو پاشیدند و مصرِ امروز تحت سیطره یک شخص قرار دارد و او به امارات در کنترل کردن این کشور کمک کرده است.»

مصری‌ها امارات و عربستان سعودی را به حمایت مستقیم از السیسی برای سرنگون کردن حکومت «اخوانی‌ها» در مصر، کودتا علیه «محمد مرسی» رئیس‌جمهور فقید این کشور و کمک چندین میلیارد دلاری برای اجرای طرح‌های‌شان جهت پایان دادن به دموکراسی در مصر متهم می‌کنند.

حکومت غیرنظامیان بر سودان

«حسام فتاح» از فعالان سودانی می‌گوید: «معامله‌های پنهانی میان کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس و ژنرال‌های سودان هرگز تاثیری بر رویدادها در سودان نمی‌گذارد، چرا که اعتراضات در خیابان‌ها مرحله آتی را تعیین می‌کنند.»

فتاح تصریح کرد: «امارات به تکرار تجربه مصر و نابود کردن غیرنظامیان چشم دوخته است.»

وی تأکید کرد: «ابوظبی و ریاض از طریق سودان و حفظ نظامیان سودان در کنار خودشان در جنگ علیه یمن، فرصتی برای تقویت منافع استراتژیک‌شان در شاخ آفریقا یافته‌اند.»

وی خاطرنشان کرد: «سودانی‌ها از همان لحظه نخست متوجه مداخلات امارات و سعودی شدند و با برگزاری تظاهرات، این مداخلات را محکوم کردند و خواستار تحویل قدرت در کشور به غیرنظامیان شدند که این خواسته، اخیرا محقق شد.»

پیشتر «کریستین تریبرت» روزنامه‌نگار آمریکایی روزنامه «نیویورک تایمز»، که متخصص تحقیقات درباره خاورمیانه و پوشش جنگ‌های موجود در این منطقه است، در پیام‌های توییتری متعددی با تاکید بر اینکه خودروهای زرهی امارات از نوع «نمر عجبان A 44»  خیابان‌های خارطوم حضور دارند، تصاویر و فیلم‌های ویدئویی در این خصوص منتشر کرد.

فعالان در شبکه‌های اجتماعی، عربستان سعودی، امارات و مصر را به نقش‌آفرینی در سرکوب خونین تحصن‌کنندگان مقابل مقر فرماندهی کل در خارطوم متهم کرده‌اند.

                               

بین الملل     امارات     مصر            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :