موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مواد مخدر

a/14976 :کد

0

بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای جلوگیری از ورود موادمخدر

  ﺳﻪشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۰:۵۰
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای جلوگیری از ورود موادمخدر

وزیر کشور از تخصیص بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر از مرزهای کشور خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در وزارت کشور، گفت: در این جلسه گزارش عملکرد سال گذشته و شش ماهه امسال از سوی اعضای شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران ارائه شد.

وی گفت: در این گزارش حوزه‌های پیشگیری، درمان و مبارزه با مواد مخدر به صورت جدی بحث و تبادل نظر شد.

وزیر کشور ادامه داد: طبق گزارش‌هایی که ارائه شد تاکنون در حوزه مقابله با مواد مخدر در استان تهران توفیقات خوبی کسب کرده‌ایم به گونه‌ای که برخی مواد مخدر صنعتی از سه تا سه و نیم برابر افزایش قیمت داشته که یکی از برنامه‌های مبارزه جدی در حوزه مواد مخدر صنعتی محسوب می‌شود.

رحمانی‌فضلی در ادامه به مساله درمان معتادان نیز اشاره و تصریح کرد:‌ ظرفیتی که اکنون در حوزه درمان بهره‌برداری می شود 3 هزار نفر است که به زودی آن را به 6 هزار نفر افزایش می‌دهیم و شهرداری نیز متولی اصلی پیگیری این مساله است.

وزیر کشور گفت: در حوزه پیشگیری هم سیاست‌ها و برنامه‌هایی که اعلام و ابلاغ شده است نشان دهنده بالا رفتن حساسیت مردم و مسئولان و استقبال همگانی برای همکاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر تهران است.

رحمانی‌فضلی در تشریح سایر مصوبات جلسه امروز گفت: مقرر شد که مساله تهران با استفاده ظرفیت های پایتخت و استان های مجاور در اولویت قرار بگیرد و بر این اساس بحث مقابله با مواد مخدر صنعتی، هروئین، حشیش و تریاک اولویت اول است.

وزیر کشور همچنین جمع‌آوری خرده فروشان مواد مخدر را نیز از مهمترین دستورکارهای این جلسه برشمرد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: برخورد با سرشبکه ها و بنیان‌های اقتصادی مواد مخدر نیز اهمیت بسیار دارد و مقرر شد استاندار تهران ظرف مدت یک ماه هدف‌گذاری کمی و برنامه‌ریزی داشته باشد تا برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر استان با سرعت انجام شود.

رحمانی فضلی با بیان این که چهره تهران نباید به علت وجود معتادان نامناسب باشد تاکید کرد:‌ نیروی انتظامی در این جلسه اعلام کرده که اگر فضای کافی برای جمع آوری معتادان داشته باشیم و قوه قضائیه امکانات لازم را برای رسیدگی در اختیار ما بگذارد ظرف مدت 10 روز می توانیم کل تهران را از وجود معتادان متجاهر پاکسازی کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی انجام شده به مرور مواد مخدر از تهران پاکسازی شود چنان که در برنامه ششم مقام معظم رهبری در این خصوص هدفگذاری کمی کردند و آن هم کاهش 25 درصدی آسیب قاچاق مواد مخدر در حوزه مقابله و درمان است.

وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به مرزهای شرقی و سایر مرزها چه برنامه‌ای دارید، گفت: در شورای امنیت و ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شده است که برنامه جامعی برای این امر تهیه شود و حدود یک ماه فرصت دارند تا برنامه‌های خود را برای جلسات عادی ارائه دهند.

وی افزود: بنا داریم همه مرزهای شرقی را که البته 200 تا 250 کیلومتر آن مشکل دارد با همکاری نیروی انتظامی ، سپاه و وزارت اطلاعات از ورود مواد مخدر پاکسازی کنیم ضمن این که مسئله خروج سوخت به عنوان قاچاق و همین طور قاچاق انسان یکی دیگر از برنامه های جدی است که برای ما اهمیت بسیار دارد.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: در سه ماه گذشته رئیس جمهور بودجه‌ای بالغ بر 800 میلیارد تومان را برای جلوگیری از ورود مواد مخدر از مرزها اختصاص داد که 400 میلیارد تومان آن از منابع داخلی سپاه تأمین می‌شود و 400 میلیارد تومان را نیز دولت متعهد شده است که در بودجه امسال پرداخت کند که قطعاً با این برنامه شاهد کاهش ورود مواد مخدر از مرزهای شرقی کشور خواهیم بود.

وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که آیا در جلسه امروز مسئله کارتن‌خواب‌ها هم بررسی شد یا خیر، گفت: در این زمینه هم بحث شد؛ شهرداری‌ها و بهزیستی متولی رسیدگی به کارتن‌خواب‌ها هستند و بنا شد استاندار نیز تلاش کند تا با تجهیز و آماده سازی ظرفیت سایر دستگاه‌ها به این موضوع تمرکز کند و بتوانیم در سطح تهران به صورت شبانه و به ویژه در زمستان موضوع کارتن‌خواب‌ها را مدیریت کنیم.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :