موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149764 :کد

اسیا اقیانوسیه

نیویورک تایمز: دشواری بازگشت طالبان به میز مذاکره با آمریکا

  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۱:۴۲
تعداد بازدید : ۷۲   
 تحلیل ایران -نیویورک تایمز: دشواری بازگشت طالبان به میز مذاکره با آمریکا

رسانه آمریکایی با اشاره به لغو مذاکرات آمریکا با طالبان نوشت که ترامپ پیش از این نظر خود را درباره چنین تصمیم‌هایی مانند رابطه با کره شمالی تغییر داده بود اما بازگشت طالبان بر سر میز مذاکره دشوار است.

به گزارش  تحلیل ایران ، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در توئیتی از لغو مذاکرات این کشور با طالبان خبر داد و دلیل این اقدامش را کشته شدن یک نظامی آمریکایی در حمله طالبان و عدم آتش‌بس طالبان اعلام کرد.

«نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت که این اقدام ترامپ بر سر کشته شدن یک نظامی آمریکایی عجیب است زیرا طالبان هیچ توافقی نکرده است که پیش از توافق رسمی با آمریکا حملات خود را علیه نظامیان این کشور متوقف کند.

این موضوع پرسش‌هایی را بوجود آورده مبنی بر این که آیا ترامپ به دلیل مشکل مواجه شدن گفت‌وگوها این مذاکرات را لغو کرده و بدنبال بهانه‌ای بوده یا خیر.

این در حالی است که ترامپ پیش از این نیز توسط محافظه‌کاران به دلیل آنچه خروج پیش از موعد از افغانستان خوانده می‌شد تحت فشار قرار داشت.

یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود نیز به نیویورک تایمز گفت: ترامپ تصمیم خود برای لغو گفت‌وگوها با طالبان را پنجشنبه هفته گذشته اتخاذ کرده بود اما اعلام آن را به تاخیر انداخت.

یک منبع دیگر نیز خبر داد که تصمیم دعوت از طالبان برای سفر به آمریکا تا هفته گذشته تحت بررسی قرار داشت.

گفتنی است که طالبان تاکنون درباره دعوت از این گروه برای رفتن به کمپ دیوید اظهارنظری نکرده است اما برخی افراد نزدیک به این گروه می‌گویند که طالبان دعوت ترامپ برای سفر به آمریکا را نپذیرفتند و این سبب خشم ترامپ شده است.

نشریه آمریکایی افزود: هنوز مشخص نیست آیا توقف مذاکرات صلح با طالبان دائمی خواهد بود زیرا که ترامپ پیش از این نیز از چنین نظرش را درباره چنین تصمیم‌هایی تغییر داده است. به عنوان مثال در ماه می 2018 ترامپ دیدار دومش را با رهبر کره شمالی لغو کرد اما چند روز بعد با تغییر روز دیدار از برگزاری آن خبر داد.

نیویورک تایمز تصریح کرد که با این حال برخی آگاهان از روند مذاکرات آمریکا و طالبان بر این باورند که راه‌اندازی مجدد گفت‌وگوها و بازگرداندن طالبان بر سر میز مذاکره دشوار است.

گفتنی است که چند ساعت پس از حمله کابل که منجر به کشته شدن یک نظامی آمریکایی شد «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در این کشور با طالبان در دوحه دیداری غیرمنتظره داشتند.

مقامات آمریکایی پس از آن نیز بطور مستقیم گفت‌وگوهای غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده با طالبان را آغاز کردند.

این حمله در حالی رخ داد که خلیلزاد پیش از این گفته بود که به "اصول توافق" با طالبان دست یافته است.

                               

بین الملل     امریکا                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :