موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149807 :کد

دیپلماسی ایران

سفیر ایران: محموله نفتکش آدریان دریا به یک شرکت خصوصی فروخته شد

  چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۷:۴۰
تعداد بازدید : ۵۸   
 تحلیل ایران -سفیر ایران: محموله نفتکش آدریان دریا به یک شرکت خصوصی فروخته شد

سفیر کشورمان در لندن تأکید کرد برخلاف ادعای مقامات انگلیس، محموله نفتکش آدریان دریا به یک شرکت خصوصی فروخته شده و ایران هیچ تعهدی را در این خصوص نقض نکرده است.

به گزارش  تحلیل ایران ، «حمید بعیدی نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن روز چهارشنبه در یک پیام توئیتری اعلام کرد که در نشست روز گذشته خود با وزیر امور خارجه انگلیس خاطرنشان کرده که ایران محموله نفتکش آدریان دریا را به یک شرکت خصوصی فروخته است.

حمید بعیدی‌نژاد در پیام توئیتری خود در خصوص دیدار خود با «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نوشت: «در جلسه امروز با وزیر خارجه انگلیس، تاکیدگردیدکه اقدام مقامات انگلیس علیه نفتکش حامل نفت ایران خلاف حقوق بین الملل بود.تحریمهای اتحادیه اروپا قابل تعمیم به کشورهای ثالث نیست.علیرغم تهدیدات بیشمار آمریکا،نفتکش نفت خود را در دریا به یک ‌شرکت خصوصی فروخت و تعهدی را هم نقض نکرده است.»

رسانه‌های انگلیسی بعد از ظهر دیروز سه‌شنبه از احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن به وزرات امور خارجه انلگیس خبر دادند. وزیر امور خارجه انگلیس دلیل احضار سفیر ایران در لندن را اعتراض به آنچه «عدم پایبندی ایران به تعهدات خود درباره نفتکش آدریان دریا» خواند، اعلام کرده بود.

دومینیک راب همچنین مدعی شده بود که ایران با فروش نفت به سوریه (که عامل اصلی اعتراض انگلیس است) هنجارهای بین‌المللی را نقض کرده و به همین دلیل دولت متبوعش این مسئله را در سازمان ملل متحد مطرح خواهد کرد.

مقامات انگلیسی  در هنگام توقیف ابرنفتکش آدریان دریا (گریس-1) توسط نیروی دریایی این کشور، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را به‌عنوان توجیهی برای اقدام غیرقانونی خود مطرح کردند، در حالی که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه -که البته مشروعیت این تحریم‌ها نیز همواره زیر سؤال بوده است- تنها منحصر به کشورهای اتحادیه اروپاست و دیگر کشورها وظیفه‌ای در قبال آن ندارند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :