موضوعات ‌مرتبط: سیاسی برکناری جان بولتون

a/149808 :کد

برکناری جان بولتون، شکست سیاست های ترامپ

وحید سلوکی

  چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ — ۲۱:۲۶
تعداد بازدید : ۱۶۹۶   
 تحلیل ایران -برکناری جان بولتون، شکست سیاست های ترامپ

برکناری جان بولتون از سوی دونالدترامپ به معنای پایان سیاست های خصمانه در سیاست خارجی آمریکا

برکناری جان بولتون را می توان تابعی از شکست اهداف ترامپ از یک سو و از سوی دیگر اهداف انتخاباتی پیش روی ترامپ  برای پیروزی در دوره دوم دانست.
در نگاهی واقع گرا باید گفت جان بولتون علی رغم برخی اظهارنظرها که گفته می شود با ترامپ مشکلاتی در سیاست خارجی داشته اشتباه است چرا که بولتون هرچه را که ترامپ مدنظرش بود را مرحله به مرحله  به انجام می رساند.
از طرف دیگر ترامپ در هیچ یک از برنامه های سیاست خارجی خود کامیابی نداشته است از جمله در طرح مقابله با جمهوری اسلامی ایران، طالبان و نیز عراق در غرب آسیا و این ضعفی بزرگ و استراتژیک برای دونالدتدامپ محسوب می شود.
شاید بتوان گفت ترامپ به نوعی با برکناری مشاورامنیت ملی آمریکا، می خواهد سیاست های افراطی گرایانه خود را به گردن جان بولتون انداخته و بدین صورت راهی برای گردش در سیاست های خود  در صحنه سیاست خارجی پیدا کند و به تمام کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران نشان دهد.
از طرف دیگر بولتون در ایجاد روابط تنش زا میان ایالات متحده آمریکا با بسیاری از کشورها نقش داشت که بنظر می رسد با این تغییر روابط همگرایی بیشتری نسبت به گذشته میان آمریکا با بسیاری از کشورها از جمله روسیه  ایجادشود.
لذا در پایان باید خاطر نشان کرد که دوره سیاست های خصمانه و جنگ طلبانه به پایان رسیده است و این درسی از سیاست است که دونالد ترامپ رئی جمهور بدون سابقه سیاسی ،پس از تجربه ۴ سال خود در کاخ سفید آموخته است و آن را برای اولین بار بکار بست.
                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :