موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149819 :کد

ترکیه اوراسیا

افزایش فشارها بر سارگسیان؛ برادر رئیس جمهور سابق ارمنستان متهم شد

  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۰:۵۶
تعداد بازدید : ۴۶   
 تحلیل ایران -افزایش فشارها بر سارگسیان؛ برادر رئیس جمهور سابق ارمنستان متهم شد

یک پرونده کیفری جدید علیه برادر سرژ سارگسیان رئیس جمهور سابق ارمنستان در این کشور آغاز شد.

به گزارش  تحلیل ایران ، یک پرونده قضایی علیه برادر سرژ سارگسیان رئیس جمهور سابق ارمنستان به اتهام سوء استفاده از قدرت در ارتباط با پروژه ساخت بزرگراه بین ایالتی شمال و جنوب به عنوان گرانترین پروژه حمل و نقل در این کشور باز شده است. لیووا سارگسیان برادر رئیس جمهور سابق هم اکنون تحت تعقیب است.

این اولین پرونده قضایی علیه اقوام و وابستگان رئیس جمهور سابق ارمنستان نیست. آشنایان و بستگان سرژ سارگسیان بلافاصله پس از انقلاب مخملی بهار سال 2018 در کانون اتهامات کیفری قرار گرفتند. آن ها با اتهامات متعددی از جمله کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر، نگهداری غیرقانونی اسلحه، تصرف غیرقانونی اموال و پنهان کردن دارایی هایشان روبرو بوده اند.

جزئیات اتهامات

کمیته تحقیقات ارمنستان روز سه شنبه 10 سپتامبر اعلام کرد که سه نفر به دلیل فعالیت های غیرقانونی در جریان ساخت بزرگ راه شمال - جنوب متهم شده اند.

 لیووا سارگسیان، سفیر سیار سابق ارمنستان، متهم است که در انتخاب شرکت های پیمانکاری اعمال نفوذ کرده است و رشوه های دریافتی به خاطر این خدمات را پولشویی کرده است.

این پرونده درباره پروژه برگزاه شمال و جنوب است که بزرگ ترین و گرانترین پروژه حوزه حمل نقل ارمنستان پس از استقلال از شوروی به حساب می آید. بخشی از مسیر این پروژه که پیرامون آن پرونده قضایی تشکیل شده است حدود 250 میلیون دلار هزینه دربرداشته است.

بنا بر گزارش کمیته حقیقت یاب انتخاب شرکت های پیمانکاری برخلاف اصول قانونی صورت پذیرفته است. طبق قانون قرار بود پیمانکار اصلی وظیفه انتخاب پیمانکارهای فرعی را برعهده داشته باشد. پیمانکار اصلی این پروژه یک شرکت اسپانیایی است. علاوه بر این، لازم بوده که موافقت شرکت مشاور و مسئولان ذی ربط این پروژه یعنی وزارت حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان نیز برای این امر اخذ شود. اکنون مشخص شده است که این فرآیند ها توسط  لیووا سارگسیان صورت گرفته است. وی با پیمانکار فرعی پروژه شرکت پولی ترانسپورت متعلق به سورن و گئورگ وارطانیان تبانی کرده است.

بر اساس این گزارش، لیووا سارگسیان از مدیرعامل یکی از شرکت های پیمانکاری 50 درصد از سود این پروژه را خواسته و آن را از طریق پولشویی دریافت کرده است. لیووا سارگسیان تحت تعقیب اعلام شده و دادخواستی برای صدور حکم دستگیری اش به دادگاه ارائه گردیده است. برای سورن و گئورگ وارطانیان نیز قرار بازداشت صادر شده است و دادخواستی برای دستگیری آن ها به دادگاه ارسال شده است. تحقیقات برای شناسایی همه افراد درگیر در این پرونده در حال انجام است.

بزرگ راه شمال - جنوب چیست؟

این بزرگ راه شمال و جنوب ارمنستان را به هم مرتبط می کند. ارمنستان از شمال با گرجستان همسایه است و از طریق این بزرگ راه امکان دسترسی به بازارهای دریای سیاه و اتحادیه اروپا فراهم می شود. از جنوب نیز این بزرگ راه به ایران متصل می شود. در صورت اتمام این پروژه، ارمنستان به یک کشور ترانزیتی تبدیل می شود.

کار ساخت و ساز این پروژه از سال 20123 آغاز شد اما تا کنون فقط یکی از 5 فاز آن راه اندازی شده است. از دسامبر سال 2018، ساخت و ساز این بزرگ راه به حالت تعلیق درآمده است.

بر اساس پیش بینی ها این بزرگ راه 490 کیلومتری به بیش از 2 میلیارد دلار هزینه نیاز خواهد داشت. مقامات ارمنستانی برای تکمیل این پروژه نیازمند جذب سرمایه هستند و به احتمال زیاد باید از بانک ها و صندوق های بین المللی وام بگیرند. به گفته کارشناسان، این پروژه بسیار پر هزینه است و در مقابل می گویند که ارمنستان باید در سایر پروژه های استراتژیک نیز سرمایه گذاری کند تا تاثیرات خوبی بر اقتصاد این کشور اتفاق بیفتند.

بر اساس برخی گزارش ها، هزینه ساخت هر کیلومتر از بزرگ راه شمال - جنوب حدود 3.6 میلیون دلار هزینه خواهد داشت و در مناطق صعب العبور نیز می تواند تا 12 میلیون دلار نیاز باشد. با این حال، در ژوئیه 2019 مقامات این کشور اعلام کردند که ساخت این بزرگ راه را مجددا آغاز خواهند کرد.

بستگان سرژ سارگسیان با چه اتهامات دیگری روبرو هستند؟

لیووا سارگسیان هم چنین به اختلاس در مقیاسی بسیار بزرگ نیز متهم شده است. در پرونده ای دیگر، وی به پنهان کردن دارایی هایش که به احتمال به صورت غیرقانونی کسب کرده است، متهم می باشد. آنی و نارک دختر و پسر وی نیز در این پرونده متهم هستند.

در جریان بازرسی منزل نارک سارگسیان قراردادهای سپرده گذاری در یکی از بانک های ارمنستان به ارزش 6.8 میلیون دلار پیدا شده بود. این قراردادها در سه ماهه دوم سال 2017 از سوی وی و خواهرش انجام شده بود. با بررسی های انجام شده مشخص گردید که لیووا سارگسیان پدر آن ها این مبلغ را در اظهارنامه ارائه شده درباره دارایی های خود و خانواده اش در سال 2017 به مقامات ارمنستان اعلام نکرده است. علاوه بر این، افزایش قابل توجهی در اموال و دارایی های آن ها در آن زمان گزارش شد که متناسب با درآمد قانونی آن ها نبود. از این رو آن ها به درآمد غیرقانونی متهم شدند.

نارک سارگسیان به عنوان عضو خانواده یک مقام دولتی، اظهارنامه خود برای سال 2017 را ارئه نکرده و اقدام به پنهان کاری درباره اموالش کرده بود. در گزارش دادستانی ارمنستان در سال 2018 مشخص شد که لیووا، آنی و نارک سارگسیان به صورت غیرقانونی دارایی هایی کسب کرده اند و 5 حساب به ارزش 19 میلیون لاری، 3.4 میلیون دلار، 600 هزار دلار، 1.9 میلیون دلار و 744 هزار دلار را اظهار نکرده اند.

پرونده هایی علیه برادر رئیس جمهور سابق الکساندر سارگسیان (63 ساله) و فرزندانش نیز شروع شده است.

در ژوئیه سال 2019، درخواست بازداشت آرا میناسیان که از سوی دادستانی ارائه شده بود به تایید دادگاه رسید. وی پدر داماد سرژ سارکسیان است. میناسیان سال ها رئیس یک مرکز پزشکی در ایروان بود. پس از انقلاب مخملی سال گذشته میلادی، از سمت خود برکنار شد. وی به اختلاس در مقیاس بزرگ، سوء استفاده از قدرت و جعل اسناد متهم شده است. دولت وی را متهم کرده که حدود 426 میلیون دلار به دولت خسارت وارد کرده است.

در دوران ریاست جمهوری سرژ سارگسیان مطرح بود که بسیاری از فعالان اقتصادی می بایست 50 درصد از سود خود را به ساشیک سارگسیان یکی دیگر از برادران رئیس جمهور سابق می دادند. پس از تغیر قدرت در این کشور، اقداماتی برای بازگرداندن این وجوه به دولت صورت گرفته است.

                               

بین الملل     ترکیه     ارمنستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :