موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/149958 :کد

اسیای غربی

تقسیم آراء و عدم ثبات سیاسی پیام انتخابات سپتامبر ۲۰۱۹

  چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ — ۰۹:۵۷
تعداد بازدید : ۳۹   
 تحلیل ایران -تقسیم آراء و عدم ثبات سیاسی پیام انتخابات سپتامبر ۲۰۱۹

نتایج انتخابات هرچه که باشد حاصل آن تشتت اجتماعی و عدم ثبات سیاسی است که از عملکرد سیاسیون نظامی رژیم صهیونیستی برآمده است.

به گزارش  تحلیل ایران ، انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی روز سه شنبه 17 سپتامبر 2019 (26شهریور 1398) برای دومین بار در سال جاری میلادی برگزار شد. 9 آوریل 2019 همین انتخابات برای نخستین بار برگزار شد و با وجود آنکه حزب لیکود، به رهبری بنیامین  نتانیاهو توانست در آن انتخابات بیشترین کرسی را به دست آورد، اما به دلیل آنکه نتوانست ائتلاف برای تشکیل دولت به وجود آورد، انتخابات دیگری در سپتامبر برگزار شد. حال در این انتخابات آراء بین احزاب بیش از گذشته تقسیم شده است و وضعیت خراب تر از انتخابات آوریل است.

برتری ضعیف چپگرایان

بر اساس نمونه گیری هایی که سه شبکه رژیم صهیونیستی از رأی دهندگان انتخابات تهیه و ارائه کرده اند، راستگرایان بین 54 تا 57 کرسی به دست خواهند آورد و احزاب چپ و میانه 58 تا 55 کرسی کسب خواهند کرد. این حکایت از آن دارد که برخلاف انتخابات آوریل، این بار این چپگرایان هستند که برتری کسب کرده اند.

نمونه گیری های شبکه 13 رژیم صهیونیستی از رأی دهندگان این نتایج را نشان می دهد: ائتلاف آبی- سفید 33 کرسی، لیکود 31 کرسی، فهرست مشترک عربی 13 کرسی، حزب «اسرائیل خانه ما 8 کرسی، فهرست اتحاد راستگرایان 8 کرسی، حزب یهودیان توراتی 8 کرسی، شاس 9 کرسی، اتحاد دموکراتیک 6 کرسی و ائتلاف کار و گیشر هم به 6 کرسی دست پیدا خواهند کرد. انتخابات گذشته نشان داده که نتایج همین نمونه گزینی ها با اندکی اختلاف، نتایج انتخابات هستند.

مقایسه نتایج اولیه با انتخابات آوریل 2019

در انتخابات آوریل 2019 هر کدام از دو رقیب لیکود و ائتلاف آبی- سفید، 35 کرسی به دست آورده بودند اما آراء لیکود کمی بیش از ائتلاف آبی سفید بود. حال با کاهش تقریباً سه کرسی از هر یک از این دو رقیب اصلی انتخابات مواجه هستیم و این تعداد کرسی کاسته شده از دو رقیب اصلی، بین فهرست مشترک عربی و حزب «اسرائیل خانه ما» به ریاست لیبرمن تقسیم شده است. این به معنی این است که باز هم آراء انتخاباتی از دو رقیب اصلی انتخابات به سمت احزاب کوچک تر رفته و نوعی تشتت در آراء را شاهد هستیم.

تغییرات ذائقه سیاسی جامعه صهیونیستی

با نگاهی به نتایج اولیه انتخابات رژیم صهیونیستی شاهد تغییرات ذائقه سیاسی جامعه صهیونیستی و تفاوت حضور اقشار جامعه صهیونیستی هستیم که می توان نتایج آن را به شرح ذیل مشاهده کرد:

حضور پررنگ چپگرایان و سکولارها

براساس نتایج اولیه و پیشی گرفتن چپگرایان از راستگرایان می توان فهمید این پیشی گرفتن نتیجه حضور پر رنگ تر سکولارها نسبت به انتخابات گذشته است. این همان نکته ای بود که لیبرمن در پیش بینی اولیه اش از انتخابات سپتامبر و القای تبلیغاتی اش به آن اشاره کرده بود. حال به نظر می رسد سکولارها نسبت به وضعیت سیاسی و میزان حضور مذهبی ها نگران شده اند و پر رنگ تر وارد میدان سیاسی شده اند. این مسئله را راستگرایان و مذهبی ها در جریان برگزاری انتخابات به عنوان یک دغدغه بیان کرده، نسبت به آن اظهار نگرانی کرده اند.

تقسیم آراء و تشتت نگاه سیاسی جامعه صهیونیستی

در انتخابات کنونی همانگونه که در بخش های بالا به آن اشاره شد، جامعه صهیونیستی آراء خود را بین احزاب مختلف تقسیم کرد و تمرکز باز هم از احزاب بزرگ رقیب گرفته شد. این به معنی یک نوع تشتت نگاه سیاسی در جامعه رژیم صهیونیستی است. تقسیم آراء بین احزاب کوچک تر نشان می دهد دیگر اکثریت جامعه صهیونیستی به احزاب برزگی که پیش از این بر آنها توافق کرده بودند نگاه مثبتی ندارند و به سراغ احزاب کوچک تر با وعده ها متفاوت رفته اند.

این مسئله نشان دهنده نوعی عدم اعتماد سیاسی به این احزاب بزرگ است. اگرچه چپگرایان موفق شده اند بخشی از آراء راستگرایان را از خود کنند اما این تفاوت کوچک چندان چشمگیر نیست و نمی تواند نشانه اعتماد جامعه صهیونیستی باشد. همین عدم اعتماد سیاسی موجب تشتت بیش از پیش در عرصه سیاست و جامعه خواهد شد.

تقسیم قدرت و عدم ثبات سیاسی

نتیجه دیگری که این تشتت و تقسیم آراء خواهد داشت عدم ثبات سیاسی است. دولتی که پس از این بخواهد تشکیل شود به دلیل نداشتن اکثریت کرسی ها و تقسیم کرسی ها بین تعداد زیادی از احزاب از یک سو بسیار شکننده است. هر کدام از احزاب با بهانه جویی و درخواست امتیازات بیشتر می‌توانند ائتلاف دولت را برهم زنند و این از قاطعیت نخست وزیر خواهد کاست. از سوی دیگر موجب خواهد با شکسته شدن ائتلاف های پیاپی دولت ها و برگزاری پیاپی انتخابات دیگر ثبات سیاسی به وجود نیاید.

انتخابات های پی در پی هم هزینه های سنگین دارند و هم اینکه به دولت ها اجازه برنامه ریزی های بلند مدت را نخواهند داد این یعنی اینکه با گذشت زمان رژیم صهیونیستی را با مشکلات ساختاری مواجه خواهد ساخت. این مسئله موجب نگرانی مقامات این رژیم شده و رائووین ریولین رئیس رژیم صهیونیستی را به واکنش واداشت او اعلام کرد تمام تلاش خود را برای از اینکه ائتلاف دولت به وجود آید و انتخابات زودرس دیگری برگزار نشود به کار خواهد گرفت.

جمع بندی

نتایج نهایی انتخابات هرچه که باشد حاصل آن تشتت آراء رأی دهندگان و تقسیم قدرت بین احزاب کوچک تر و جدید خواهد بود. این تقسیم قدرت از یک سو موجب نا امیدی و تغییر ذائقه سیاسی جامعه صهیونیستی شده، به مرور برای صهیونیست ها مشکلات اجتماعی جدیدی را به وجود خواهد آورد.

اما در عرصه سیاسی تشتت آراء موجب خواهد شد هیچ دولتی نتواند به ثبات سیاسی برسد و دولت ها یکی پس از دیگری سقوط کنند و انتخابات های پیاپی رژیم صهیونیستی را در آستانه سقوط قرار دهد.

نتیجه حقیقی انتخابات سپتامبر 2019 تشتت آراء ، تکثیر اختلاف اجتماعی و عدم ثبات سیاسی در رژیم صهیونیستی است.

                               

بین الملل     انتخابات                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :