موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/150047 :کد

ترکیه اوراسیا

دیدار اردوغان و سناتور جمهوری خواه و گفت‌وگو درباره اف ۳۵

  دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ — ۰۹:۱۴
تعداد بازدید : ۴۳   
 تحلیل ایران -دیدار اردوغان و سناتور جمهوری خواه و گفت‌وگو درباره اف ۳۵

رئیس جمهور ترکیه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با سناتور جمهوری خواه آمریکا دیدار کرد.

به گزارش  تحلیل ایران به نقل از روزنامه صباح٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ دیشب در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه آمریکا دیدار کرد.

در این دیدار٬ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز حضور داشت و مسائلی همچون روابط آنکارا – واشنگتن و تحولات سوریه مورد بحث قرار گرفت.

گراهام پس از پایان دیدرا با اردوغان٬ در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: دیدار مثبت و سازنده‌ای صورت گرفت. من بر این باورم که ترکیه باید به پروژه مشارکت در ساخت هواپیماهای جنگنده اف 35 بازگردانده شود و حتی مبادله تجاری آزاد وجود داشته باشد و  امیدوارم روابط ما٬ استراتژیک‌تر و عمیق‌تر شود.

وی همچنین ضمن تاکید بر نقش ترکیه در منطقه و سوریه٬ اعلام کرد که ترکیه مانع از افزایش تنش و آواره شدن 4 میلیون نفر از اهالی ادلب شده است.

سناتور جمهوری‌خواه آمریکا٬ پیش‌تر با طرح دونالد ترامپ به منظور خروج از سوریه ابراز مخالفت و اعلام کرده بود که نیروهای محلی کُرد در شمال سوریه نباید رها شوند و لازم است که آمریکا در برابر تهدیدات ترکیه از آنها دفاع کند.

دیدار بین اردوغان و گراهام در شرایطی صورت گرفته که رئیس جمهور ترکیه امیدوار است در دیدار با دونالد ترامپ٬ در مورد تحولات مرتبط با شرق فرات سوریه٬ امتیازاتی دریافت کند.

                               

بین الملل     اردوغان     ترکیه            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :