موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/150078 :کد

اروپا

شکست اروپا در حل مسئله پناهندگان نجات یافته در دریای مدیترانه

  دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ — ۱۵:۳۵
تعداد بازدید : ۷۳   
 تحلیل ایران -شکست اروپا در حل مسئله پناهندگان نجات یافته در دریای مدیترانه

یکی از کارشناسان سازمان پزشکان بدون مرز با تاکید بر اینکه اروپا در حل مسئله پناهندگان در دریای مدیترانه شکست خورده است، دریای مدیترانه را مرگبارترین مسیر مهاجرت در دنیا برای پناهندگان دانست.

به گزارش  تحلیل ایران  به نقل از "ان تی وی" آلمان، وزرای کشور اتحادیه اروپا می خواهند امروز (دوشنبه) درباره یک مکانیسم تقسیم پناهندگان با هم به بحث و تبادل نظر بپردازند.

"فیلیپ فریش"، از کارشناسان سازمان پزشکان بدون مرز بر این باور است که این تنها اولین گام در مسیر حل این مسئله است. وی خواستار یک عملیات نجات دریایی سازمان یافته اروپایی برای حمایت از مهاجران  شده است.

اخیرا قایق پناهندگان  Ocean Viking با 182 پناهنده توسط کشور ایتالیا پذیرفته شده است. این کشتی شب گذشته بالاخره بعد از چندین روز سرگردانی روی آب های مدیترانه اجازه لنگر انداختن در سواحل ایتالیا را پیدا کرد.

"فیلیپ فریش" در این باره گفت که ما از شنیدن این خبر خوشحال هستیم. وی البته همزمان به این مسئله انتقاد وارد کرد که حدود یک هفته طول کشید تا این قایق نجات اجازه ورود به آب های ایتالیا را دریافت کرد.

این کارشناس سازمان پزشکان بدون مرز در گفتگو با ان تی وی آلمان اظهار داشت که در 15 ماه اخیر حدود 30 بار شرایطی به وجود آمد که در آن قایق های نجات حامل پناهندگان باید مدت طولانی برای اجازه ورود به یک کشور اروپایی را انتظار می کشیدند. این برای ما غیر قابل تحمل است.

فریش خواستار یک برنامه اروپایی برای نجات دریایی شده و گفت: اتحادیه اروپا آشکارا در دریای مدیترانه شکست خورده است، مسیر دریای مدیترانه در برابر دروازه های اروپا مرگبارترین مسیر مهاجرت در دنیا است. این طور نمی تواند باشد. باید یک برنامه نجات دولتی با تمرکز آشکار برای نجات افرادی که در معرض خطر قرار دارند شکل گیرد.

فریش این اتهام را به اروپا وارد کرد که مرزهای خارجی خود را هر چه بیشتر در مسیر آفریقا سوق می دهد.

وی البته ابتکار عمل کشورهای اروپایی که می خواهند امروز در مالت درباره نحوه تقسیم پناهندگان در اتحادیه اروپا مشاوره کنند را تمجید کرده و گفت: مکانیسم تقسیم پناهندگان اولین گام بوده اما نمی تواند پایان راه باشد.

این کارشناس سازمان پزشکان بدون مرز همچنین تاکید کرد که هر هفته انسان های زیادی در مسیر دریای مدیترانه به سمت اروپا می میرند. حدود 650 نفر در سال جاری میلادی تا به حال جان خود را در این مسیر از دست داده اند.

در این میان "ین آزلبورن"، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هم خواستار یک عملیات نجات دریایی جدید اتحادیه اروپا و تقسیم عادلانه پناهندگان در همه کشورهای اروپایی شده است.

وی همچنین در گفتگو با روزنامه "دی ولت" آلمان از همه کشورهای اروپایی درخواست کرد که در پذیرش مهاجران نجات یافته از دریای مدیترانه شرکت کنند.

آزلبورن در این باره گفت که در دراز مدت تقسیم پناهندگان نجات یافته از دریای مدیترانه نمی تواند تنها به پنج یا شش کشور اروپایی محدود شود.

از طرفی معاون وزیر امور خارجه سوئیس هم در مصاحبه ای که روز گذشته منتشر شده است انتقاد شدیدی به سیاست پناهندگی فعلی اروپا وارد کرده و گفته است  که تلاش برای اینکه پناهندگان نجات یافته از دریای مدیترانه را در سهمیه های ثابت مستقیما از کشتی در کشورهای اروپایی تقسیم کنیم اشتباه است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :