موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت و انرژی

a/150249 :کد

در مسئله بنزین

درآمد ۳۶ هزار میلیارد تومانی دولت از محل جایگزینی بنزین

  دوشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۸ — ۱۳:۵۸
تعداد بازدید : ۶۲   
 تحلیل ایران -درآمد ۳۶ هزار میلیارد تومانی دولت از محل جایگزینی بنزین

رییس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته گفت: در صورت جایگزینی بنزین با سی ان جی و کاهش ۲۰ میلیون لیتری مصرف بنزین در روز بخش حمل و نقل عمومی درآمد دولت از صادرات بنزین ۳۶ هزار میلیارد افزایش

به گزارش تحلیل ایران، علی محمودیان در گفتگو با میزان با اشاره به ذخائر گازی در کشور اظهار کرد: ایران رتبه اول ذخایر گازی و رتبه چهارم تولید گاز را در جهان را دارد و با وجود این منابع غنی گاز، مصرف بنزین که بخشی از آن وارداتی است، نسبت به سوخت گاز بیشتر استفاده می‌شود.

رییس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته با اشاره به مزایای سوخت گاز نسبت به بنزین تصریح کرد: گستردگی شبکه توزیع گاز در کشور، سهولت در راه اندازی جایگاه سوخت سی ان جی و قیمت آن، برتری ویژه‌ای نسبت به بنزین دارد.

وی افزود: استفاده از گاز به عنوان سوخت علاوه بر کاهش هزینه‌های اقتصادی، کمک شایانی به کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و هوا می‌کند.

محمودیان با اشاره به مصرف سوخت بنزین در کشور اظهار کرد:میزان مصرف بنزین وسایل نقلیه شخصی حدود 42 میلیون لیتر در روز است و تعداد 2 میلیون و 150 هزار دستگاه در بخش حمل و نقل عمومی دوگانه سوز نیستند و باید شرایط را برای استفاده از گاز به عنوان سوخت جانشین را فراهم کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: بنا بر آمار‌های ارائه شده میزان م صرف سی ان جی در بخش حمل و نقل عمومی حدود 16.1 میلیون متر مکعب برآورد می‌شود که از این میزان، سهم تاکسی‌های سنتی 3.1، وانت‌های بنزینی 8.6، کامیون و کامیونت‌های بنزین‎سوز 2.4 و تاکسی‌های اینترنتی 2 میلیون متر مکعب در روز است.

وی بیان کرد: مصرف بالای سوخت وسایل نقلیه عمومی، صاحبان این خودرو‌ها را به استفاده از گاز طبیعی ترغیب کرده است و با توجه به زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی دوگانه سوز کردن خودرو‌های این بخش هزینه‌ای به مراتب کمتر از خودرو‌های شخصی دارد.

محمودیان تصریح کرد:در صورت دوگانه سوز کردن 2 میلیون و 150 هزار دستگاه خودرو غیر دوگانه‌سوز در این بخش، 20 میلیون متر مکعب به مصرف روزانه سی ان جی اضافه می‌شود و در مقابل در حدود 20 میلیون لیتر از مصرف روزانه بنزین کاسته می‌شود.

رییس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته بیان کرد: در صورت جایگزنی بنزین با سی ان جی و کاهش 20 میلیون لیتری مصرف بنزین در روز؛ با احتساب قیمت 6 هزار تومانی بنزین صادراتی فوب خلیج فارس، تنها در بخش حمل و نقل عمومی 36 هزار میلیارد تومان به درآمد‌های دولت از محل فروش بنزین افزوده خواهد شد.

محمودیان ادامه داد: باید تدابیر ویژه‌ای برای ترغیب صاحبان خودرو‌های شخصی به استفاده از گاز اندیشیده شود.

                               

ذخائر گازی     نفت     سوخت            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :