موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی و دانشگاهی

a/150311 :کد

در مراسم اربعین

تسهیلات جامعه دانشگاهی برای اعزام دانشجویی به اربعین

  چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ — ۰۸:۰۴
تعداد بازدید : ۶۵   
 تحلیل ایران -تسهیلات جامعه دانشگاهی برای اعزام دانشجویی به اربعین

با وجود کاهش بودجه دانشگاه‌ها، همه تا حد ممکن برای حفظ سنت اربعین در جامعه دانشگاهی تلاش کردند و تسهیلاتی را برای دانشجویان عازم اربعین در نظر گرفتند.

اختصاص تسهیلات اعزام به اربعین به دانشجویان مجرد و متاهل 

غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تسهیلات دانشگاه‌ها برای اعزام دانشجویان به رویداد اربعین، گفت: امسال هم با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی تسهیلاتی از سوی بخش‌های دانشجویی برای کمک به اعزام در نظر گرفته شد که تسهیلات در دو بخش اعزام انفرادی و اعزام از طریق کاروان عتبات است.

وی ادامه داد: برخی از متقاضیان به صورت کاروانی عازم می‌شوند و برخی هم از کاروان‌ها استفاده نمی‌کنند که البته برنامه‌های اعزام به صورت کاروانی بیشتر مورد تمرکز است و دانشجویان را به سمت این نوع اعزام تشویق می‌کنیم.

برای دانشجویانی که از طریق کاروان‌های ستاد عتبات اعزام می‌شوند مبلغ وام ۱ میلیون تومان برای مجردها و ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای متاهل‌ها است؛ برای اعزام به صورت آزاد مبلغ تسهیلات 750 هزار تومان است

غفاری با اشاره به تسهیلات‌ هر دو نوع اعزام، گفت: برای دانشجویانی که از طریق ستاد عتبات اعزام می‌شوند میزان تسهیلات صندوق رفاه معاونت امور دانشجویان برای دانشجویان مجرد ۱ میلیون تومان و برای متاهل‌ها ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است؛ برای دانشجویانی که به صورت آزاد مشرف می‌شوند هم مبلغ تسهیلات 750 هزار تومان است.

* باوجود کاهش بودجه، همه تا حد ممکن برای حفظ سنت اربعین در جامعه دانشگاهی تلاش کردند

وحید شالچی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان دانشگاهی که برنامه جدی برای رویداد اربعین داشته است، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: علاقه خاصی بین دانشجویان برای رفتن به اربعین وجود دارد و همه دانشگاه‌ها تلاش کرده‌اند که تا حد ممکن از این حرکت حمایت کنند تا این سنت در جامعه دانشگاهی حفظ شود.

وی ادامه داد: جامعه دانشگاهی بیشتر شاغل نیستند و مسؤولیت آنها بر دوش خانواده است که در اوضاع فعلی اقتصادی هم وضع خانواده‌ها روشن است.

 تسهیلاتی برای دانشجویان سال اولی قایل شده‌ایم و این افراد در اولویت پرداخت تسهیلات قرار گرفتند

به گفته وی، هنوز امکان تخصیص وام به همه دانشجویان فراهم نیست و هنوز باید برای اعطای تسهیلات قرعه کشی کنیم اما تسهیلاتی برای دانشجویان سال اولی قایل شده‌ایم که کسانی که برای اولین بار است که به این رویداد مشرف می‌شوند در اولویت پرداخت تسهیلات قرار گرفتند.

شالچی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بودجه دانشگاه‌ها، کاهش قابل توجهی داشته است و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بودجه اضافی برای این نوع کارها ندارند، این حمایت‌ها با بودجه‌های فعلی دشوار است؛ به نوعی با بودجه‌های فعلی مدیریت بحران می‌کنیم و ساعت‌ها فکر می‌کنیم که چگونه فعالیت فرهنگی کاهش پیدا نکند.

*استقبال خوب دانشجویان از وام اربعین

فریبرز سجادی معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس از استقبال خوب دانشجویان از وام تشریف به اربعین در قالب وام عتبات خبر داد.

تسهیلات اربعین نیاز به ضامن ندارد و پس از فراغت از تحصیل بازپرداخت می‌شود

وی توضیح داد: زمان ثبت نام برای دریافت وام عتبات امسال برای عزیمت به اربعین از اول شهریور ماه تا ۲۰ شهریور ماه بود که تا آخر شهریور ماه تمدید شد و دانشجویان از این تسهیلات استقبال کردند.

سجادی اظهارداشت: دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که از صندوق رفاه وام دریافت می‌کنند، برای دریافت تسهیلات نیاز به ضامن ندارند و بازپرداخت تسهیلات هم پس از فراغت از تحصیل خواهد بود.

                               

اربعین     پیاده روی                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :