موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/150354 :کد

مدیر حسابداری منطقه آزاد کیش :

معافیت‌های مالیاتی در ایران جهت‌گیری اقتصادی ندارد

  شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ — ۰۷:۵۶
تعداد بازدید : ۱۴۰   
 تحلیل ایران -معافیت‌های مالیاتی در ایران جهت‌گیری اقتصادی ندارد

مدیر حسابرسی منطقه آزاد کیش گفت: معافیت‌های مالیاتی ما جهت‌گیری اقتصادی ندارد. در حالی که باید بررسی شود صنفی که معافیت مالیاتی می‌گیرد چه چیزی به اقتصاد کشور اضافه می‌کند.

محمد ثاقب فرد مدیر امور مجامع و حسابرسی داخلی سازمان منطقه آزاد کیشگفت: علت اینکه در گذشته اجرای مالیات بر جمع درآمد شکست خورد این بود که پشتوانه اجتماعی و سیاسی نداشت. یعنی دولت های مختلف، افرادی که در حوزه وزارت اقتصاد، مرکز یا سازمان برنامه های مختلف بودند، همراهی نکردند. انگار قرار بود با اجرای آن جنجالی در کشور رخ دهد.

وی افزود: همین نگرش را ما در خصوص مالیات بر مستقلات مسکونی خالی هم داریم. در حال حاضر کشور به جایی رسیده است که اگر ما به سمت مالیات بر جمع درآمد پیش نرویم قطعاً ابعاد پولشویی ما بیشتر خواهد شد. من به تجربه می گویم اگر ما می خواهیم مالیات بر جمع درآمد موفق باشد حتماً باید به مقوله یارانه ‌ها پیوندش دهیم.

ثاقب فرد گفت: سال 92 که آقای روحانی رئیس جمهور شد. من به عنوان دانشجوی سابق در نامه‌­ای از ایشان خواهش کردم الآن که جامعه ما در حالت اعتماد اجتماعی نسبت به دولت جدید قرار دارد بحث مالیات بر جمع درآمد را اجرا کنید. اصولاً این کارها را باید در مقاطعی اجرا کنیم که رابطه بین دولت و اجتماع در ماکسیمم اعتمادی باشد. من این دغدغه را به آقای دکتر نیلی هم انتقال دادم.

*اخذ مالیات بر جمع درآمد به قشر خاصی محدود نیست

مدیر حسابرسی منطقه آزاد کیش اظهار داشت: ما دوره ناموفق مالیات بر تعاون ملی هم داشتیم. دغدغه ‌ای که من دارم این است که الآن اولویت اصلی کشور رشد اقتصادی است. یعنی ما باید سعی کنیم کیک اقتصادی ما بزرگتر شود. مکانیسم های اجرا و اطلاع رسانی مالیات بر جمع درآمد نباید این پیام را به بخش خصوصی و خانوارهای ما بدهد که ما می خواهیم فقط نسبت به یک قشر خاص فشار مالیاتی را بیاوریم و بسیاری از اشخاص همچنان معافیت مالیاتی داشته باشند.

وی عنوان کرد: یکی از مواردی که در قانون مالیات های مستقیم پیش‌­بینی شده اما از آن استفاده نکردیم، بحث مالیات های مقطوع یا سامانده معافیت ‌های مالیاتی است. معافیت ‌های مالیاتی ما جهت ‌گیری اقتصادی ندارد. در حالی که باید بررسی شود صنفی که معافیت مالیاتی می گیرد چه چیزی به اقتصاد کشور اضافه می کند.

ثاقب فرد در پایان گفت: پس در حوزه مالیات ‌های مستقیم ما باید تجدیدنظری روی حوزه امتیازات، ترجیحات و معافیت های مالیاتی ‌مان داشته باشیم. اگر افراد در منابع درامدی مالیات بدهند، این خودش همان مکانیزم خودارزیابی در مالیات بر جمع درآمد است که چالش ها را کمتر می کند تا دولت بتواند از ابزار جمع درآمد به نگرش های رفاهی بپردازد.

انتهای پیام/

                               

کیش ایر     منطقه آزاد     مالیات            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :