موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/150494 :کد

اروپا

تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان

  چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ — ۱۲:۱۴
تعداد بازدید : ۶۶   
 تحلیل ایران -تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان

حزب سوسیال دموکرات آلمان این روزها حال خوبی نداشته و موسسه فورسا انحلال این حزب را در آینده‌ای نزدیک پیش بینی کرده است.

به گزارش تحلیل ایران ، حزب سوسیال دموکرات آلمان که از احزاب مهم دولتی در این کشور محسوب می شود و قدمت طولانی داشته و در بسیاری از ائتلاف های دولتی مشارکت داشته است این روزها حال خوبی ندارد.

حزب سوسیال دموکرات آلمان دیرپاترین حزب سیاسی این کشور و احتمالاً پس از حزب محافظه کار انگلستان، دومین حزب قدیمی جهان است و در تاریخ 23 ماه مه 2013 سالگرد 150 سالگی‌اش را جشن گرفت.

حزب سوسیال دموکرات آلمان در دوران پس از جنگ جهانی دوم  سه صدر اعظم در راس کشور آلمان به نام های ویلی براندت، هلموت اشمیت و گرهارد شرودر داشته است.

ائتلاف بزرگ دولتی در آلمان به ویژه بعد از انتخابات پارلمانی اروپا که در ماه می برگزار شد  و شکست سخت احزاب دولتی در این انتخابات گویا در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

 مدتی بعد از یک شکست تاریخی در انتخابات پارلمانی اروپا و یک مبارزات قدرتی تلخ در حزب سوسیال دموکرات "آندره ناهلس"، کناره‌گیری خود از ریاست حزب و فراکسیون حزب سوسیال دموکرات را اعلام کرد.

روند انتخاب مجدد ریاست این حزب هم مدتها به طول انجامید و هیچ کس نامزد عهده داری این سمت نمی شد.

به این ترتیب حزب سوسیال دموکرات عمیق‌تر از قبل در یک بحران موجودیت قرار گرفت که همچنین ائتلاف بزرگ را به‌لرزه در آورد.

حزب سوسیال دموکرات بعد از شکست مذاکرات برای تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی، سبزها و لیبرال دموکرات‌ها در سال 2017 دوباره برای تشکیل ائتلاف بزرگ رضایت داد و این تصمیم تا امروز در حزب سوسیال دموکرات بسیار بحث‌برانگیز است.

نتایج نظر سنجی هایی که اخیرا منتشر می شود هم نشان می دهد که حزب سوسیال دموکرات همچنان طرفداران خود را از دست داده و حتی از نظر میزان محبوبیت در بین شهروندان آلمانی از حزب افراطی" جایگزینی برای آلمان" هم عقب مانده است.

نتایج نظر سنجی اخیری که به سفارش نشریه "بیلد" آلمان و از طرف موسسه اینسا انجام شده است نشان می دهد که حزب افراطی "جایگزینی برای آلمان" از حزب دولتی سوسیال دموکرات پیش افتاده است. در این نظر سنجی حزب افراطی آلمان 16 درصد آراء شهروندان و حزب سوسیال دموکرات 13 درصد آراء شهروندان را به دست آورده است. بر این اساس اگر روز یکشنبه در آلمان انتخابات برگزار شود حزب افراطی جایگزینی برای آلمان سومین حزب قدرتمند بعد از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سبز خواهد بود.

حالا در این شرایط رئیس موسسه "فورسا" انحلال حزب سوسیال دموکرات را پیش بینی کرده است.

 "منفرد گولنر"، رئیس موسسه فورسا آینده تیره و تاری را برای حزب سوسیال دموکرات پیش بینی کرده و این اتهام را به این حزب وارد کرده است که میانه را رها کرده و به چپ گرایی روی آورده است. رئیس موسسه فورسا خود مدت 55 سال است که از اعضای این حزب آلمان است.

وی تاکید کرد که روی کار آمدن یک رئیس جدید برای حزب سوسیال دموکرات هم شرایط آن را تغییر نمی دهد. گولنر همچنین گفت که این حزب از سال 1998 حدود 13 میلیون از انتخاب کنندگان خود را از دست داده است.

                               

بین الملل     اروپا                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :