موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/150643 :کد

ترکیه اوراسیا

پاسخ اردوغان به پیشنهاد اعلام آتش‌بس

  چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ — ۰۹:۱۴
تعداد بازدید : ۱۲۵   
 تحلیل ایران -پاسخ اردوغان به پیشنهاد اعلام آتش‌بس

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که دونالد ترامپ از او خواسته در شمال سوریه آتش‌بس اعلام کند.

به گزارش  تحلیل ایران  به نقل از روزنامه حریت٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مسیر بازگشت از جمهوری آذربایجان و در داخل هواپیما با خبرنگاران همراه گفت‌وگو کرد.

اردوغان در خصوص حملات ارتش ترکیه در شرق فرات و در شمال سوریه گفت: ما در مورد تحولات شمال سوریه با بسیاری از کشورها در حال رایزنی هستیم. با ماکرون و ترامپ صحبت کردم و همچنین با پوتین گفت‌وگو می‌کنم. آنها از ما خواستند که آتش‌بس اعلام کنیم. این پیشنهاد ترامپ بود. به ما گفتند: آتش‌بس اعلام کنید تا ما هم بیاییم و میانجی‌گری کنیم. اما چنین چیزی برای ما غیرقابل قبول است. آتش‌بس با تروریست‌ها غیرقابل قبول است. چرا باید دولتی مانند آمریکا بین ما و یک گروه تروریستی میانجی گری کند؟ این از لحاظ حقوق وروابط بین‌الملل غلط است. ما گفتیم هیات بفرستید. یک هیات از آمریکا می‌آید و پیشنهاد ما برای آنان این است که به عمق 20 مایل و به طول 444 کیلومتر تا عراق٬ منطقه خالی از تروریست‌ها شود. تا چنین کاری نکنند٬ خبری از آتش‌بس نیست.

وی افزود: متاسفانه ادعاهایی همچون ضدیت ما با برادران کُرد٬ هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و آواره شدن مردم و همچنین ضعیف شدن روند مبارزه با داعش٬ مطرح شده‌اند که همگی مبنای غیرواقعی دارند و ادعاهایی هستند که به منظور دفاع از گروه تروریستی٬ منتشر می‌شوند.

اردوغان همچنین اعلام کرد که شهر کوبانی برای ترکیه از اهمیت استراتژیک فراوانی برخوردار است و آنکارا می‌خواهد که این شهر نیز در منطقه امن و در اختیار نظامیان ترکیه و مخالفین سوری تحت حمایت ترکیه باشد.

رئیس جمهور ترکیه به این موضوع اشاره کرده که ممکن است سفر او به آمریکا و دیدار با ترامپ٬ از طرف آمریکایی‌ها به زمانی دیگر موکول شود. چرا که آمریکا اعلام کرده اول آتش‌بس اعلام شود و سپس روابط آمریکا و ترکیه مورد بررسی قرار بگیرد. اما اردوغان با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

                               

بین الملل     اردوغان     اتش بس     ترکیه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :