موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/150721 :کد

اسیای غربی

بی‌توجهی پادشاه اردن به درخواست رژیم صهیونیستی

  دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ — ۱۱:۱۷
تعداد بازدید : ۸۴   
 تحلیل ایران -بی‌توجهی پادشاه اردن به درخواست رژیم صهیونیستی

منابع صهیونیستی فاش کردند که مسئولانی از این رژیم خواهان دیدار و گفت‌وگو با پادشاه اردن درباه دو منطقه «الباقوره» و «الغمر» شدند که این درخواست از سوی طرف اردنی رد شد.

به گزارش  تحلیل ایران  به نقل از رای الیوم، یک روزنامه عبری‌زبان از درخواست اسرائیل از «عبدالله دوم» پادشاه اردن درباره بحران مربوط به مناطق الباقوره و الغمر خبر داده است.

روزنامه «هآرتص» نوشت، طی یک سال گذشته و از زمان اعلام تصمیم اردن برای اجرای بند موجود در ضمیمه توافق صلح با اسرائیل درباره امکان بازپس‌گیری الباقوره و الغمر از اسرائیل و بازگرداندن آنها به حاکمیت اردن، مذاکرات سیاسی میان دو طرف درحال برگزاری است ولی نتایج چشمگیری نداشته است.

«عیدان گرینباوم» رئیس شورای منطقه‌ای غور اردن در گفت‌وگو با هآرتص اعلام کرد،‌ چند ماه پیش امکان توافق درباره الغمر وجود داشت بنابراین ما امیدوار شدیم که به توافق‌های مشابه با اردن درخصوص الباقوره دست یابیم ولی ناامید شدیم و چنین اتفاقی نیفتاد؛ چرا که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل و کسانی که مذاکرات را درباره الباقوره اداره می‌کردند شکست بدی خوردند.

گرینباوم تصریح کرد، به رغم تمامی اهرم‌های فشاری که داشتند نتوانستند در رسیدن به نتیجه‌ای از جمله ادامه توافق موجود یا امضای توافق جدید موفق شوند.

وی در ادامه گفت: «ما امیدواریم که روابط خوبی که با همسایگانمان از شرق داریم، ادامه خواهد داشت. طرف‌هایی از طرفین ذی‌ربط که برای تخریب این روند اقدام می‌کنند، موفق نخواهند شد. ما به عنوان طرف اسرائیلی هیچ جواب قانع‌کننده‌ای نشنیدیم تصمیم گرفتیم نزد عبدالله دوم، پادشاه اردن برویم و با او دیدار کنیم و از او بخواهیم شخصا مداخله کند. حدود دو هفته پیش نامه‌ای را با این مضمون فرستادیم ولی تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم.»

این مسئول اسرائیلی در گفت‌وگو با رادیو «کان» تصریح کرد، به رغم وعده‌های شورای امنیت داخلی، تاکنون پیشرفتی در این مذاکرات حاصل نشده است.

 وی خاطرنشان کرد، با انقضای تاریخ این توافق، دیگر کشاورزان نمی‌توانند وارد زمین‌های کشاورزی در مناطق مذکور شوند و گردشگران نیز از ورود به آنجا منع می‌شوند.

عیدان گرینباوم عنوان کرد که سفارت اردن در «رمات غان» نامه وی را به دفتر پادشاهی اردن رسانده است.

طبق این گزارش، الباقوره در استان إربد در شمال اردن و الغمر در استان العقبه در جنوب این کشور واقع شده است. طبق یکی از بندهای توافقنامه «وادی عربه»، که در سال 1994 میان اردن و رژیم صهیونیستی امضاء شد، این دو منطقه به مدت 25 سال به این رژیم واگذار شده است که تاریخ این توافق در 26 ماه جاری میلادی( 4 آبان) به پایان می‌رسد.

                               

بین الملل     پادشاه اردن                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :