موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/15151 :کد

0

احتمال لغو تحقیقات علیه رئیس صندوق بین‌المللی پول در فرانسه

  چهارشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۴ — ۱۵:۵۸
تعداد بازدید : ۱۲۰   
 تحلیل ایران -احتمال لغو تحقیقات علیه رئیس صندوق بین‌المللی پول در فرانسه

دفتر دادستان عمومی فرانسه خواهان کنار گذاشته شدن پرونده وزیر دارایی سابق این کشور که رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول است به اتهام "چشم‌پوشی از انجام وظیفه" شد.

دفتر دادستان عمومی فرانسه خواهان کنار گذاشته شدن پرونده وزیر دارایی سابق این کشور که رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول است به اتهام "چشم‌پوشی از انجام وظیفه" شد.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک منبع نزدیک به این پرونده گفت، در صورتی که قضات تحقیق کننده درباره پرونده کریستین لاگارد، وزیر دارایی سابق فرانسه و رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول که از دادگاه موسوم به دادگاه قانون جمهوری هستند این توصیه دادستان عمومی را بپذیرند تحقیقات علیه لاگارد لغو خواهد شد.

دادگاه قانون جمهوری فرانسه یک دادگاه ویژه است که به هدف رسیدگی به پرونده‌های سوءرفتار وزرا تشکیل شده است. این دادگاه هنوز این گزارش را تایید نکرده و وکیل کریستین لاگارد نیز هنوز به آن پاسخ نداده است.

دادگاه قانون جمهوری فرانسه در تاریخ 27 اوت رسما تحقیقات علیه کریستین لاگارد را به اتهام سهل‌انگاری آغاز کرد.

تاریخ این پرونده مربوط به سال 2008 هنگامی که لاگارد وزیر دارایی فرانسه بود، است. او در آن زمان تصمیم گرفت اجازه دهد با استفاده از حکمیت مناقشه میان برنارد تاپی، یکی از غولهای تجاری فرانسه و بانک "کردیت لیونه" پایان یابد.

وی در آن زمان در دولت نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه وزیر دارایی بود. این حکمیت منجر به این شد که تاپی که روابط نزدیکی با نیکولا سارکوزی داشت غرامت 403 میلیون یورویی بگیرد تا مناقشه‌اش با این بانک را حل و فصل کند.

مدیریت این پرونده توسط لاگارد به ویژه کوتاهی او در به چالش کشیدن پاداشی که تا حد زیادی به نفع تاپی و به ضرر دولت بود، موجب شد که وی به اتهام چشم پوشی از انجام وظیفه‌اش تحت تحقیقات رسمی قرار بگیرد.

وی ارتکاب هر گونه خطا از جانب خود را رد کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :