موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/151619 :کد

اروپا

تداوم صادرات تسلیحات آلمان به ترکیه بعد از دخالت نظامی در سوریه

  جمعه ۰۸ آذر ۱۳۹۸ — ۱۳:۰۳
تعداد بازدید : ۷۵   
 تحلیل ایران -تداوم صادرات تسلیحات آلمان به ترکیه بعد از دخالت نظامی در سوریه

دولت آلمان با وجود اینکه بعد از حملات ترکیه به شمال سوریه توقف صادرات تسلیحات به این کشور را اعلام کرده بود اما همچنان مجوز صادرات تسلیحاتی به این کشور را تصویب کرده است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، دولت آلمان همچنین بعد از شروع حملات ترکیه به شمال سوریه همچنان مجوز صادرات تسلیحاتی را به این کشور تصویب کرده است.

به گزارش هفته نامه اشپیگل در 6 هفته اول بعد از حمله ترکیه به شمال سوریه در 9 اکتبر دولت آلمان چراغ سبز برای صادرات چهار محموله تسلیحاتی به ارزش 3.09 میلیون یورو را به ترکیه تصویب کرده است.

هفته نامه اشپیگل این خبر را با استناد به پاسخ وزارت اقتصاد  آلمان به درخواست "سویم داگدلان" از سیاستمداران حزب چپ این کشور منتشر کرده است.

دولت ترکیه به بهانه مبارزه با شبه نظامیان کرد در شمال سوریه که آنها را شاخه‌ای از سازمان تروریستی پ ک ک  می‌داند به این منطقه حمله کرده است.

دولت آلمان در واکنش به این اقدام ترکیه یک توقف جزئی صادرات تسلیحات به این کشور را در دستور کار قرار داد که شامل تسلیحات و دیگر ادوات نظامی بود که در سوریه می‌توانست به کار گرفته شود.

البته وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده است که مصوبات صادرات تسلیحات اخیر به ترکیه شامل تسلیحاتی نمی‌شود که می‌تواند در سوریه مورد استفاده قرار گیرد.

دولت آلمان عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را به عنوان اقدامی ناقض قوانین بین‌المللی طبقه بندی کرده است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در ماه اکتبر در واکنش به این اقدام ترکیه آن را یک درام انسانی با عواقب جئوپلیتیک گسترده نامیده و اعلام کرد که دولت آلمان تحت شرایط فعلی هیچ سلاحی را به ترکیه صادر نخواهد کرد.

ترکیه با خونسردی به این اقدام دولت آلمان واکنش نشان داد و وزیر امور خارجه این کشور این اقدام آلمان را عامل قدرت گرفتن بیشتر کشورش دانست. هفته آینده مرکل و نخست وزیر ترکیه در حاشیه نشست ناتو در لندن با هم دیدار و گفتگو خواهند کرد.

"سویم داگدلان"، از نمایندگان حزب چپ آلمان تصویب مجوز صادرات تسلیحات به ترکیه را اقدامی کاملا غیرمسئولانه دانسته و گفت: باید یک توقف صادرات کلی برای ترکیه وجود داشته باشد. حزب سبز آلمان نیز خواستار توقف کامل صادرات تسلیحات به ترکیه شده است.

                               

بین الملل     المان     ترکیه     سوریه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :