موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/151754 :کد

استان تهران

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس: بودجه فرهنگی ۱۵ درصد کاهش یافت

  ﺳﻪشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ — ۱۱:۳۴
تعداد بازدید : ۷۶   
 تحلیل ایران -سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس: بودجه فرهنگی ۱۵ درصد کاهش یافت

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به کاهش بودجه فرهنگی در لایحه بودجه ۹۹ گفت: در ‌بودجه فرهنگی ‌اعلام کردند ‌۱۵ درصد کمتر از بودجه سال گذشته در نظر گرفته شده است.

به گزارش  تحلیل ایران ، فاطمه ذوالقدر صبح امروز در آئین بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار با اشاره به تاکید اسلام بر مطالعه کتاب و کسب علم اظهار داشت: در این راستا همین بس که معجزه پیامبر اسلام(ص) کتاب بوده و به قلم سوگند داده شده است.

وی همچنین بیان کرد: به برکت انقلاب اسلامی، رهنمودهای رهبر انقلاب و عنایات مقام معظم رهبری گام‌های خوبی در راستای ارتقا سطح فرهنگی کشور و به ویژه کتابخانه ها و کتابداران برداشته شده است و در محروم ترین شهرستان ها همچون بهارستان در استان تهران و بشاگرد در استان سیستان و بلوچستان شاهد اقدامات خوبی در برپایی نمایشگاه ها و کتابخانه های سیار بوده‌ایم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ‌با اشاره به کاهش سرانه مطالعه در کشور افزود: متاسفانه آمارها نشان از کاهش سرانه مطالعه کتابخوانی در ایران به نسبت سایر کشورها دارد این در حالی است که کشور ایران دارای فرهنگ غنی و سرآمد است.

ذوالقدر در ادامه با اشاره به کاهش بودجه فرهنگی در لایحه بودجه 99 تصریح کرد: علیرغم مشکلات کمیسیون فرهنگی که همه ساله با آن روبه رو هستیم امسال در بحث بودجه فرهنگی نیز اعلام کردند که 15 درصد کمتر از بودجه سال گذشته درنظر گرفته شده ‌که البته رایزنی‌های لازم را انجام خواهیم داد تا به حوزه فرهنگ اجحاف نشود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد نخستین حوزه‌ای که همواره مورد اجحاف واقع می شود حوزه فرهنگ است غافل از اینکه اقتصاد بدون فرهنگ غیرممکن است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: ما همواره شرمنده کتابداران و فرهیختگان در این حوزه هستیم که با وجود شرایط اقتصادی کنونی و پرداختی‌های ناچیز اما عاشقانه در مسیر تعالی فرهنگ تلاش می کنند.

ذوالقدر در پایان با اشاره به تصویب لایحه مالکیت فکری خاطرنشان کرد: این لایحه در حمایت از کتابداران، ناشران، فرهیختگان، هنرمندان و سایر افراد در حوزه فرهنگی است که حقوق مادی و معنوی آن ها را در فضای حقیقی و مجازی تامین می‌کند و اکنون ما منتظریم این لایحه به صحن مجلس بیاید.

                               

استان     مجلس                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :