موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/151756 :کد

ترکیه اوراسیا

ادامه اختلافات نظامی و سیاسی آمریکا و ترکیه

  ﺳﻪشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ — ۱۲:۴۷
تعداد بازدید : ۶۹   
 تحلیل ایران -ادامه اختلافات نظامی و سیاسی آمریکا و ترکیه

وزیر دفاع آمریکا از ترکیه خواسته است تا دست از مخالفت با طرح دفاعی ناتو برای کشورهای بالتیک و لهستان بردارد.

به گزارش  تحلیل ایران به نقل از رویترز، در حالی که وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه از ترکیه خواسته است تا مخالفت با طرح دفاعی ناتو در منطقه بالتیک و لهستان را متوقف کند، آنکارا نیز از این ائتلاف نظامی خواسته است تا از عملیات ارتش ترکیه علیه کردهای وای پی جی مورد حمایت آمریکا در سوریه حمایت کند.

بر اساس این گزارش، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه‌ای در آستانه نشست ناتو در لندن، به آنکارا هشدار داده است که "همه مثل ترکیه تهدیدات را ارزیابی نمی کنند و من حاضر نیستم کردهای وای پی جی را تروریست بدانم تا این بن بست از بین برود."

وی از ترکیه خواست تا به جای پرداختن به این گونه مسائل، تمرکز اصلی خود را بر روی چالش های بزرگتری قرار دهد که سازمان ناتو با آن روبرو است.

اسپر گفت: پیام من به ترکیه این است که ما نیاز به پیشرفت در خصوص این طرح های دفاعی داریم و این طرح های دفاعی را نمی توان به خاطر نگرانی های خاص یک کشور، متوقف کرد. وحدت ائتلاف، آمادگی ائتلاف به این معناست که شما بر روی مسائل و موضوعات بزرگتر تمرکز کنید.

ناتو برای اجرای طرح دفاعی خود در لهستان و کشورهای منطقه بالتیک نیاز به موافقت 29 کشور عضو این سازمان دارد.

اختلافات بین کشورهای عضو ناتو در شرایطی است که مراسم هفتادمین سالگرد تشکیل این سازمان قرار است در شهر لندن و با حضور رهبران کشورهای عضو برگزار شود.

ترکیه خواستار آن است که ناتو رسما کردهای وای پی جی را یک گروه تروریستی اعلام کند. آنکارا بارها واشنگتن را عامل اصلی این بن بست معرفی کرده است.

مارک اسپر در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا حاضر است کردهای سوری را تروریست بداند، گفت: قطعا از این مساله حمایت نخواهم کرد. ما بر مواضع خود پافشاری خواهیم کرد و فکر می کنم ناتو نیز این چنین خواهد کرد.

اقدام ترکیه در خریداری سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه نیز با مخالفت شدید آمریکا و ناتو روبرو شده است. آمریکا در پاسخ به این اقدام ترکیه، این کشور را از طرح تولید جنگنده اف 35 حذف کرده است.

سناتورهای آمریکایی خواستار تحریم ترکیه به خاطر سامانه اس 400 شدند

نمایندگان آمریکایی دولت ترامپ را برای اعمال تحریم هایی علیه ترکیه به خاطر خریداری سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه تحت فشار قرار داده‌اند.

سناتورهای آمریکایی بر این باورند که عدم اعمال تحریم ها علیه ترکیه یک سیگنال وحشتناک را ارسال خواهد کرد. یک کمیته اصلی سنای آمریکا قرار است درباره قانون مجازات ترکیه رای گیری کند.

کریس ون هولن سناتور دموکرات و لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه در نامه ای خطاب به مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نوشتند: زمان برای صبر در قبال ترکیه به پایان رسیده است. الان وقت آن است که قانون را اجرا کنید. عدم اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه یک سیگنال وحشتناک را برای سایر کشورها ارسال می کند که می توانید بدون تبعات جدی، از قوانین آمریکا در امان باشید.

علی رغم آنکه ترامپ قانون تحریم های ترکیه را امضا کرده است ولی واشنگتن تاکنون از اجرای آن خودداری نموده است.

                               

بین الملل     سیاسی     ترکیه     امریکا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :