موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/151951 :کد

اروپا

چگونه تیغ سیاست خارجی ائتلاف بزرگ آلمان را به دو نیم می‌کند

  پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ — ۱۰:۰۴
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -چگونه تیغ سیاست خارجی ائتلاف بزرگ آلمان را به دو نیم می‌کند

یک رسانه آلمانی در مطلبی به افزایش اختلافات در عرصه سیاست خارجی در دولت ائتلافی آلمان به ویژه بعد از تغییر رهبری حزب سوسیال دموکرات اشاره کرد.

به گزارش تحلیل ایران ، "دویچه وله" آلمان در مطلبی نوشت: با روی کار آمدن رهبری جدید حزب سوسیال دموکرات سیاست خارجی آلمان به صورت فزاینده‌ای به مسئله‌ای مورد اختلاف در دولت ائتلافی آلمان تبدیل می شود. در این شرایط نقش آلمان در صحنه جهانی می تواند آشفته تر شود.

نویسنده در ادامه به طرح برخی پرسش ها پرداخته و نوشت: آیا آلمان می خواهد موضع رهبری در اتحادیه اروپا را اتخاذ کند؟ آلمان در چه اندازه ای می خواهد در بحران ها و مناقشات بین المللی مداخله کند و در این میان ارتش آلمان چه نقشی ایفا می کند؟

در حالی که ائتلاف حاکم متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات به دلیل بحث های داخلی اغلب دچار از هم گسیحتگی هستند، حالا همچنین شکاف ها در دولت ائتلافی در عرصه سیاست خارجی و دفاعی هم ظهور می کند و یافتن پاسخی برای این سوالات دشوارتر می شود.

چندی پیش اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان "ساسکیا اسکن" و "نوربرت والتر بوریانس"، که از مخالفان سرسخت مشارکت این حزب در دولت ائتلافی هستند را به عنوان رهبران حزب سوسیال دموکرات انتخاب کردند.

در کنگره حزب سوسیال دموکرات که اوایل دسامبر برگزار شد نمایندگان این حزب، رهبران حزب خود را به اتخاذ موضع انتقادی نسبت به سیاست های نظامی دولت تشویق کردند.

"والتر بوریانس"، یکی از روسای حزب سوسیال دموکرات هم با اشاره به عملیات های خارجی ارتش آلمان  درباره نظامی سازی سیاست خارجی آلمان هشدار داده و این انتقاد را بدون نام بردن از شخص وزیر دفاع آلمان به سیاست های دولت وارد کرد.

 "آنگرت کرامپ کارن- بائر"، وزیر دفاع آلمان و رئیس حزب دموکرات مسیحی در ماه نوامبر مسئولیت بیشتر آلمان در سطح بین المللی و گسترده کردن عملیات های خارجی ارتش آلمان را درخواست کرده بود.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از حزب سوسیال دموکرات هم مشابه چنین انتقادی را وارد کرده و اظهار داشته است که ایجاد صلح از راهکار نظامی هرگز شکل نمی گیرد.

وی در کنگره حزب سوسیال دموکرات اظهار داشت که ما مسئولیت را بر عهده می گیریم، اما این مسئولیت را وقتی بر عهده می گیریم که بتوان صلح پایدار را بر سر میز مذاکره برقرار کرد، چرا که صلح در آنجا و نه در صحنه های نبرد بین المللی تضمین می شود.

"والتر بوریانس"، رئیس حزب سوسیال دموکرات همچنین به وزیر دفاع آلمان به دلیل طرح وی مبنی بر اینکه هزینه های دفاعی آلمان تا سال 2024 باید  به 2 درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد انتقاد وارد می کند.

آمریکا بخصوص تحت رهبری ترامپ آلمان را برای افزایش هزینه های خود تحت فشار شدیدی قرار داده است.

"بوریانس" همچنین این را وظیفه سوسیال دموکرات ها دانست تا همه چیز و واقعا همه چیز را در این راستا انجام دهند تا جنون ارتقاء تسلیحات در دنیا را دنبال نکنند. وی با تجهیز ارتش آلمان موافق بوده و در عین حال مسئله ارتقاء تسلیحات را رد کرد.

وی همچنین با پروژه ایجاد ناو هواپیمابر مشترک اروپایی با همکاری فرانسه که از طرح های حزب دموکرات مسیحی و وزیر دفاع آلمان است مخالفت کرده و درباره آینده اتحادیه اروپا گفت که ما دچار از هم گسیختگی می شویم و آلمان و فرانسه باید نیروهای خود را دسته بندی کنند.  به گفته وی آنچه رئیس جمهور فرانسه درخواست می کند همیشه قابل تحقق نیست.

نویسنده در ادامه به چگونگی موضع گیری در برابر شرکت چینی "هوآوی" در راه اندازی پروژه اینترنت نسل پنجم در آلمان به عنوان موضوع مورد مناقشه دیگری در ائتلاف بزرگ اشاره کرده  و نوشت: در حالی که در آلمان معرفی استانداردهای جدید برای راه اندازی اینترنت نسل پنجم آغاز می شود اما ائتلاف بزرگ همچنان در باره چگونگی موضع گیری در برابر شرکت چینی هوآوی به اتفاق نظر نرسیده است. آمریکا و برخی کشورهای دیگر این شرکت چینی را به دلیل جاسوسی های احتمالی و ارتباطات احتمالی با دولت در لیست سیاه قرار داده اند.

در این میان پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان از حزب دموکرات مسیحی مخالف کنار زدن این شرکت چینی از پروژه نسل پنجم اینترنت آلمان است.

این در حالی است که حزب سوسیال دموکرات بر این عقیده است که مشارکت شرکت هایی مانند هوآوی در پروژه ساخت اینترنت نسل پنجم آلمان از دلایل امنیت ملی باید طرد شود.

                               

بین الملل     اروپا     المان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :