موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/15238 :کد

0

تد کروز به جمع حامیان تمدید تحریم علیه ایران پیوست

  چهارشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۴ — ۲۳:۴۷
تعداد بازدید : ۲۱۲   
 تحلیل ایران -تد کروز به جمع حامیان تمدید تحریم علیه ایران پیوست

نامزد جمهوری خواه انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا به جمع حامیان طرح کرک و منندز برای تمدید ۱۰ ساله تحریم های ایران پیوست.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از پایگاه خبری هیل، «تد کروز» نماینده جمهوری خواه ایالت تگزاس در سنا و نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پس از آنکه کنگره هفته گذشته نتوانست از توافق هسته ای ایران جلوگیری کند، حمایت خود را از طرح تمدید 10 ساله تحریم های ایران اعلام کرد.

وی روز سه شنبه به فهرست تدوین کنندگان این طرح پیوست که در صدر این فهرست «مارک کرک» نماینده ایالت ایلینوی و «باب منندز» نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی قرار دارند.

«فیل نواک» سخنگوی کروز گفت: تصمیم این نماینده جمهوری خواه اهل ایالت تگزاس برای حمایت از این طرح با قانون قبلی تحریم های ایران که وی ارائه کرده بود همخوانی دارد.

قانون تحریم های ایران که براساس آن بخش های عمده ای از تحریم های انرژی این کشور حفظ می شود در سال 2016 منقضی خواهد شد. لازم است که این قانون به منظور حفظ گزینه اعمال دوباره تحریم ها در صورتی که دولت اوباما آنها را لغو کند، تصویب شود.

کروز یکی از منتقدان شدید توافق هسته ای ایران بوده است که براساس آن ایران محدودیت ها بر برنامه هسته ای خود را در ازای لغو تحریم ها می پذیرد. این اقدام در حالی صورت گرفت که کروز به خبرنگاران گفته بود که کنگره باید طرح کوتاه مدت بودجه دولت را تایید کند که طی آن از قدرت نفوذ مالی برای مجبور کردن دولت به منظور دادن توافق های جانبی با ایران استفاده کند.

کروز و شمار فزاینده ای از جمهوری خواهان کنگره می گویند مورد بازنگری 60 روزه کنگره برای توافق ایران نباید اصلا آغاز می شد زیرا دولت اوباما توافق های جانبی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را به کنگره تحویل نداده بود.

مسئولان دولت اوباما گفته اند به طور کامل در جریان جزییات این توافق ها هستند اما اسناد آن را ندارند. باراک اوباما همچنین مسئولان دولت را به کنگره فرستاده است که درباره این توافقها با اعضای کنگره گفتگو کنند. کروز به طور علنی از «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا و «جان بینر» رییس مجلس نمایندگان خواست از تلاش وی برای به تعویق انداختن زمان بازنگری کنگره به علت توافق های جانبی حمایت کند. مک کانل با این حال عملا این مسئله را رد کرده است و کنگره نتوانست قطعنامه رد توافق ایران را تا ضرب الاجل هفده سپتامبر تصویب کند.

به جز تد کروز تنها یک سناتور دیگر از طرح کرک منندز حمایت کرده است و وی نیز «مارکو روبیو» نماینده جمهوری خواه ایالت فلوریدا است که وی نیز از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به شمار می رود.

سناتور باب کورکر درگفتگو با هیل گفت تمدید قانون تحریم های ایران که شامل تحریم های برنامه هسته ای ایران نیز می شود از حمایت کافی در سنا برای جلوگیری از وتو شدن توسط رییس جمهور برخوردار است.

وی گفت من بر این باورم که شصت و هفت رای در سنا برای تمدید تحریم های ایران می تواند در صورتی که نیاز به بازگشت تحریم ها باشد منجر به شرایطی شود که تحریم ها همچنان اجرایی باقی بماند.

در حالی که دولت اوباما به طور مشخص تمدید تحریم های ایران را تهدید به وتو نکرده است مسئولان بلند پایه به شدت انتقاد کرده و گفته اند که زود است درباره تمدید سخنی گفته شود.

کرک با این حال پیش از این پیش بینی کرده بود سنا تمدید تحریم ها را تا پایان سال تصویب کند. حامیان طرح تحریم ها می گویند در صورتی که ایران توافق هسته ای را نقض کند و نیاز به بازگشت سریع تحریم ها باشد باید طرح تمدید تحریم های ایران تصویب شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :