موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/152971 :کد

دلهره‌تان را پشت در بگذارید و وارد شوید

  دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ — ۱۱:۲۳
تعداد بازدید : ۱۰۵   
 تحلیل ایران -دلهره‌تان را پشت در بگذارید و وارد شوید

چرا برخی توقع دارند ما اعلام کنیم ۱۰ میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند؟ این انتظار دروغی است، این یعنی کم لطفی به فرزندان برومند ایران، بیمار پیوند کلیه ما که هر دو طرف ریه‌اش درگیر بیماری کرونا

بر خلاف باورم اینجا زندگی مثل روزهای عادی جریان دارد! تنها تفاوت محیط اینجا با روزهای قبلی که برای تهیه گزارش به آن مراجعه می‌کردم ماسک‌های سفیدی است که صورت برخی مراجعین را پوشانده؛ تصورم این بود که اکنون با موجی از جمعیت بیماران مشکوک به کرونا مواجه خواهم شد اما حتی خبری از ازدحام و شلوغی هم نیست! هرچند به نسبت روزهای گذشته تعداد مراجعان به بخش اورژانس بیشتر شده و نباید این موضوع را نادیده گرفت. راهروهای بیمارستان امام را چند دقیقه‌ای که پیاده‌روی کنی و از اورژانس که بگذری می‌رسی به بخش عفونی و نگهداری بیماران مبتلا به «کرونا»؛ بخشی که این روزها می‌توان نامش را خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا گذاشت.

*ویزیت 750 بیمار در روز

در طول مسیر با یکی از پزشکان همراه می‌شویم، محمدرضا صالحی متخصص بیماری عفونی بخش بیماران کرونا است. درباره وضعیت پذیرش و خدمت‌رسانی بیماران برایمان توضیح می‌دهد: «از اوایل هفته گذشته با شیوع بیماری کرونا برای بستری بیماران مبتلا به حاد تنفسی آماده شدیم و قبل از آن نیز در شهر قم به بیماران خدمت می‌کردم». از او می‌پرسم چقدر باید از کرونا بترسیم؟ «علی رغم اینکه این بیماری در برخی بیماران شدید و حاد است در سایر افراد خصوصا جوانان یک عفونت تنفسی ساده یا سرماخوردگی ساده است و واقعا کرونا ترس ندارد» می‌پرسم، پرسنل بیمارستان از این بیماری نمی‌ترسند؟ پاسخ می‌دهد: «با ترس کار کردن دشوار می‌شود تا حد امکان نیروهای ما تلاش می‌کنند تا خدمت بهتری ارائه دهند. درحال حاضر در این بخش حدود 100 بیمار مشکوک بستری هستند، تعداد مثبت‌ها در مجتمع حدود 20 مورد است که اکثر آنها رو به بهبود هستند، بسیاری از آنها ترخیص شده‌اند. پرسنل ما تلاش می‌کنند تا آرامش را در فضای درمانی حاکم کنند و مراقبت دقیق و کنترل شده‌ای در بیمارستان حاکم است، یکی دو مورد از پرسنل به بیماری مبتلا شدند که پس از درمان ترخیص شده و قرنطینه هستند».

از او می‌پرسم تا به حال به این موضوع فکر کرده‌ای که کاش در اینجا حضور پیدا نمی‌کردم؟ تاکید می‌کند که «همکاران ما همه داوطلب در این مکان حضور پیدا کرده‌اند، مسؤولان وزارت بهداشت بیمارستان امام خمینی ( ره) را بیشتر ببینند روزانه نزدیک به 750 بیمار در این مرکز پذیرش می‌شوند و بیماران بستری حدود سه تا پنج روز می‌مانند، برنامه‌ریزی برای افزایش تخت‌های بستری رو به افزایش است».

*می‌گویند دکتر اسدی دروغ می‌گوید!

هنوز وارد بخش نشده‌ایم که یکی از مسؤولان توصیه می‌کند لباس مخصوص و ماسک بپوشید، حقیقتش را بخواهی با شنیدن این جمله این تصویر در ذهنم نقش می‌بندد که شاید آن سوی در آی سی یو، تعداد زیادی بیمار مبتلا به کرونا انتظارمان را می‌کشند تا از مشکلات و درد و رنج‌هایشان برایمان بگویند. به همراه پزشک وارد بخش ایزوله بیمارستان که می‌شویم حضور چشمگیر پزشکان و کادر درمان توجهم را جلب می‌کند، آنقدر سرگرم کارشان هستند که حتی حضور ما در بینشان احساس نمی‌شود. یکی از پزشکان در حال ویزیت بیماران بستری است و دیگری در حال چک کردن نوشته‌های در حال عبور دستگاه بالای سر بیماران، جنب و جوش کادر درمانی از یک سو و آرامش بیماران از سوی دیگر پارادوکس عجیبی را رقم زده است.

یکی از پزشکان درحال ویزیت بیماران است، دورادور او را می‌شناسم، همین چند شب هم در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود تا درباره این بیماری نکات بهداشتی و توصیه‌هایی را به مردم ارائه دهد. بلافاصه پس از دیدن ما می‌گوید برای ویزیت بیماران آمده‌ام وقت ندارم، پس از مصاحبه‌ام به من گفتند خانم دکتر دروغ می‌گوید!‌ خانم دکتر مهرناز اسدی، مسؤول بخش «آی سی یو» کرونای بیمارستان امام خمینی (ره) است، بخشی که بیمارانی با شرایط خاص در آن بستری هستند و تمام امیدشان به خدا و دستان پزشکان و پرستاران است. از خانم دکتر درخواست می‌کنیم چند دقیقه‌ای درباره وضعیت بیماران برایمان توضیح دهد. آنقدر با اشتیاق و هیجان برایمان وضعیت بیماران را تشریح می‌کند که همه دلهره‌مان فرو می‌ریزد. می‌گوید: « چرا مردم به اخبار و صدای فرد ناشناسی که درفضای مجازی وضعیت کشور را بحرانی جلوه می‌دهد توجه می‌کنند؟ اما حرف‌های یک پزشک متخصص را نادیده می‌گیرند؟! مشخص نیست این صداها توسط چه کسی ضبط شده ، خواهش می‌کنم مردم از تشنجی که در فضای مجازی درباره مرگ و میر این بیماری شایع شده پرهیز کنند».

دکتر اسدی توضیح می‌دهد: «همکاران قلب، عفونی و رادیولوژیست‌های ما نوابغ هستند، مجتمع درمانی امام در خاورمیانه بی‌نظیر است چرا ما باید دروغ بگوییم؟ چرا برخی توقع دارند ما اعلام کنیم 10 میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند؟ این انتظار دروغی است، این یعنی کم لطفی به فرزندان برومند ایران، بیمار پیوند کلیه ما که ریه‌اش دو طرفه مبتلا بوده درحال بهبود است. می‌گویند خانم دکتر دروغ گفته خودش همه جا ماسک استفاده می‌کند! چه دلیلی دارد وقتی در پارک یا بیرون از محیط درمان درحال فعالیت هستم ماسک بزنم؟».

 

*خودتان وضعیت بیماران را ببینید

به همراه خانم دکتر سری به بیماران مبتلا کرونا می‌زنیم و با این بیماران که اغلب آنها سنشان بالای 50 سال است و بیماری زمینه‌ای دارند گفت‌وگویی کوتاه انجام می‌دهیم، خانم دکتر با اشاره به یکی از بیماران توضیح می‌دهد: یکی از بیماران پیوند کلیه داشته و کرونا مثبت؛ خداروشکر با دریافت اقدامات حمایتی سرحال و رو به بهبود است. یکی دیگر از بیماران بستری عفونت تنفسی کرونا دارد و پیوند مغز استخوان شده است، این بیمار می‌گوید: از دوستان خانم دکتر اسدی واقعا انرژی می‌گیریم، ما زمان جنگ دشمن را شکست دادیم و امروز با حمایت پزشکان کرونا را شکست می‌دهیم.

خانم دکتر بالای سر یکی دیگر از بیماران مبتلا حاضر می‌شود و توضیح می‌دهد: این خواهر عزیزم بیماری زمینه‌ای داشته و سال 96 پیوند کلیه شده است. چند روز پیش به کرونا مبتلا شده و پس از دریافت خدمات حمایتی امروز مرخص خواهد شد. این بیمار نماد ضعف سیستم ایمنی است اما بهبود یافته است. خانم دکتر با اعتماد به نفس بالا تاکید می‌کند من در فاصله یک متری از بیماری ماسک نزده‌ام مردم عزیز نگران نباشید.

این روزها در شبکه‌های مجازی یکی از کلمات کلیدی کنار نام ویروس کرونا موضوع بیماری زمینه‌ای است همان چیزی که برخی به درست یا غلط آن را عامل مرگ فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا قلمداد می‌کنند، خانم دکتر برای برطرف شدن شک و شبهه‌ها تصاویر اشعه ایکس بیمار را برایمان به نمایش می‌گذارد.

درحالی که ما با انگاره‌های ذهنی خود از موضوع بیماری زمینه‌ای حتی فکرش را هم نمی‌کنیم که کسی با این شرایط زنده بماند وی عکس چند روز قبل ریه بیمار را نشان می‌دهد. ریه بیمار به کلی درگیر عفونت بوده، اما در عکس امروز این بیماری رفع شده و بیمار بهبود یافته است. خانم دکتر تاکید می‌کند با عشق و محبت پرستاران و درمان گروه داروسازان و گروه عفونی این بیمار بهبود یافته است؛ افرادی که اشعه ایکس را قبول ندارند پیداست که به علم اعتقادی ندارند.

*سرباز فراری را در منزل راه نمی‌دهم

یکی دیگر از پرسنل بیمارستان درحال بررسی پرونده‌های بیماران است، از او می‌خواهم چند دقیقه‌ای وضعیت بیمارستان را برایمان تشریح کند، خانم صالحی منشی و ترخیص‌کار قسمت توراکس است، می‌گوید: این روزها سنگر و جبهه ایران تغییر پیدا کرده، این روزها سلاح ما دارو و آمپول و تلاش برای زنده نگه داشتن بیماران است.

ما تلاش می‌کنیم از جان همه بیماران دفاع کنیم، از روزی که این بیماری در کشور آغاز شده ما مشغول به کار هستیم، مادر من پرستار زمان جنگ بوده و اکنون نیز مشکل تنفسی دارد، پدرم هم در زمان جنگ درحال خدمت بوده وقتی به شوخی به مادرم گفتم که می‌خواهم مرخصی بگیرم و کنار شما بمانم به من گفت اگر این کار را کنی شیرم را حلالت نمی‌کنم، امروز جبهه ایران بیمارستان است و اگر این کار کنی می‌شوی سرباز فراری، من سرباز فراری را در منزل راه نمی‌دهم.

 

* شما به تاریخ درس انسانیت می‌دهید

به گزارش فارس، امروز بیمارستان‌ها خط مقدم مبارزه با کرونا است، باید این روزها به پرستاران و پزشکان بگوییم ما هم در کنار شماییم، شمایی که جامه‌ی سفید رزم پوشیده‌اید و فداکارانه برای شکست کرونا می‌جنگید. همه مردم ایران قدردان شمایند شمایی که در روزگار سخت فرشته‌گونه ایستاده‌اید و به تاریخ درس ایثار و انسانیت می‌دهید و به انسان‌های ترسیده از بیماری درس اعتماد و زیستن...

                               

بیماری     کرونا     ویروس     پرستار        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :