موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/15325 :کد

0

گوشت ذبح شده در عید قربان تا فردا توزیع نشود

  پنجشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۰
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -گوشت ذبح شده در عید قربان تا فردا توزیع نشود

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای حفظ سلامت مردم لازم است که گوشت گرم ۱۸ تا ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شود تا از احتمال آلودگی آن کاسته شود.

مهدی خلج در حاشیه بازدید از دو مرکز بهداشتی دام زنده در منطقه غرب تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مردم بعد از ذبح و تحویل گرفتن لاشه بلافاصله آن را توزیع نکنند.

وی خاطرنشان کرد: برای حفظ سلامت مردم لازم است که گوشت گرم 18 تا 24 ساعت در یخچال نگهداری شود تا از احتمال آلودگی آن کاسته شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: برای عید قربان 1500 جایگاه عرضه بهداشتی دام، 1800 اکیپ سیار و ثابت با 2 هزار و 720 دامپزشک و کارشناس بازرسی بهداشتی گوشت، همچنین 530 روحانی ناظر شرعی فعالیت می کنند.

خلج با اشاره به اینکه در استان تهران 72 جایگاه بهداشتی دام فعال است، گفت: برآورد ما این است که حدود 250 هزار رأس دام تحت نظارت دامپزشکی خرید و فروش و 120 هزار رأس دام در مراکز تحت نظارت ذبح شود.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید دام را در معابر، خیابان و منازل خود ذبح کنند و در این زمینه باید فرهنگ‌سازی شود، تاکید کرد: کشتار دام در معابر و منازل باعث افزایش احتمال انتقال بیماری‌های مشترک و انسان و دام و آلودگی محیط زیست می شود.

صف‌های طولانی ذبح و فرار گوسفندان از دست مردم

به گزارش تحلیل ایران مراکز عرضه بهداشتی دام زنده با صف‌های طولانی مواجه است؛ به‌طوری که شهروندان برای خرید و ذبح دام در این مراکز باید چند ساعت از وقت خود را در صف بگذرانند.

همچنین یکی از مشکلات دیگری که درعرضه بهداشتی دام در این مراکز نمایان بوده، سپردن دام زنده قبل از ذبح به مردم است؛ این امر مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده از جمله کلافه‌شدن آنان به‌دلیل نگهداری و فرار گوسفندان از صف! در عین حال رئیس سازمان دامپزشکی در این باره به ذکر این جمله بسنده کرد که "مردم صبوری کنند".

گفتنی است، مسئولان از مردم خواسته‌اند که در صورت مشاهده ایراد در اجرای طرح عرضه بهداشتی دام به مدیریت جایگاه مراجعه و یا با شماره تلفن های 55541170 و 55540989 یا با مرکز نظارت و هماهنگی 1888 و یا سامانه 137 تماس حاصل کنند.

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :