موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/15362 :کد

0

عمان در ایران به جای پتروشیمی پالایشگاه می‌سازد

  پنجشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۴ — ۱۶:۵۵
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -عمان در ایران به جای پتروشیمی پالایشگاه می‌سازد

پس از کناره گیری عمان از طرح ساخت یک مجتمع پتروشیمی در عسلویه، دور جدید مذاکرات ایران و شرکت نفت عمان به منظور مشارکت در ساخت طرح‌های جدید پالایشگاهی آغاز شد.

پس از کناره گیری عمان از طرح ساخت یک مجتمع پتروشیمی در عسلویه، دور جدید مذاکرات ایران و شرکت نفت عمان به منظور مشارکت در ساخت طرح‌های جدید پالایشگاهی آغاز شد.
به گزارش خبرنگار مهر، مرداد ماه سال ۱۳۸۸ همزمان با سفر سلطان‌قابوس پادشاه عمان به تهران، دو کشور ایران و عمان برای ساخت یک واحد تولید اوره و آمونیاک با مشارکت ۵۰ درصدی دو کشور و با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن محصول، یک توافقنامه امضا کردند.

این قرارداد بین شرکت نفت عمان، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و یک شرکت بخش خصوصی ایران امضا شد؛ اما در نهایت با گذشت حدود ۴ سال شرکت نفت عمان به بهانه نامشخص بودن نرخ فروش گاز طبیعی از ادامه همکاری در این طرح پتروشیمیایی کناره گیری کرد.

بر این اساس پس از کناره گیری شرکت نفت عمان از طرح ساخت پتروشیمی هرمز، این شرکت نفتی بار دیگر برای مشارکت در طرح های جدید پالایشگاهی ایران اظهار تمایل کرده است.

عصام الزدجالی مدیرعامل شرکت نفت عمان از تمایل این شرکت برای بررسی فرصت های سرمایه گذاری در طرح پالایشی فراگیر سیراف خبر داد و گفت: محور اصلی مذاکرات هیئت ایرانی و عمانی در تهران بر سر آماده سازی شرایط برای پیشبرد پروژه خط لوله صادرات گاز ایران به عمان بود و در کنار آن ظرفیت های همکاری میان دو طرف در بخش های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این مقام عمانی افزود: در این دیدار برای طرفهای عمانی فرصت خوبی برای آشنایی با شرکت های ایرانی فعال در صنعت نفت و گاز فراهم شد، بنابراین ما می توانیم با استفاده از فرصتهای اقتصادی پیش روی تهران و مسقط همکاریهای دو جانبه را گسترش دهیم.

مدیرعامل شرکت نفت عمان خاطرنشان کرد: ما خواهان مشارکت برابر در اجرای این پروژه های پالایشی و برداشت عواید از آن هستیم.

این در حالی است که بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان دوشنبه هفته جاری (٣٠ شهریورماه) در تهران درباره توسعه همکاری های در صنایع نفت و گاز با یکدیگر گفتگو و تبادل نظر کرده اند.

زنگنه با اعلام اینکه شرکت نفت عمان درباره پروژه های ساخت چند پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت روزانه ٦٠ هزار بشکه در جنوب ایران اطلاعاتی به دست آورده است، اظهار داشت: به نظر می رسد شرکت های ایرانی فعال در این پروژه ها به دنبال شریک خارجی در این طرحها هستند.

وزیر نفت پس از دیدار با هیئت عمانی به ریاست الرمحی با بیان این که عمانی ها همچنین علاقمند به همکاری با ایران در توسعه طرح های نفت و گاز ایران شده اند، گفت: ایران ضمن استقبال از این پیشنهاد امیدوار است همکاری با شرکت های عمانی گسترش یابد و قرار شد مذاکرات در این زمینه میان دو طرف به صورت جدی پیگیری شود.

به گزارش مهر، طرح پالایشی فراگیر سیراف در قالب هشت پالایشگاه میعانات گازی مستقل به ظرفیت روزانه ٦٠ هزار بشکه با هدف اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ قانون اساسی، همچنین جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، از سوی وزارت نفت ایران و مشارکت بخش خصوصی هدایت می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :