موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب و هوا

a/15493 :کد

0

سال آبی با ۱۹۷ میلی متر بارندگی به خط پایان رسید

  جمعه ۰۳ مهر ۱۳۹۴ — ۰۰:۴۹
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -سال آبی با ۱۹۷ میلی متر بارندگی به خط پایان رسید

مدیرکل دفتر مطالعات پایه مدیریت منابع آب کشور، از پایان سال آبی جاری با ثبت ۱۹۷ میلی متر بارندگی خبر داد.

مدیرکل دفتر مطالعات پایه مدیریت منابع آب کشور، از پایان سال آبی جاری با ثبت 197 میلی متر بارندگی خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از وزارت نیرو (پاون) ، رضا راعی با اشاره به اینکه میانگین ارتفاع بارش در سال آبی جاری از مهرماه سال گذشته تا پایان شهریور، 10 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته، گفت: این در حالی است که در پایان سال آبی گذشته 219 میلیمتر بارش در کشور داشته ایم.
وی ادامه داد: میزان بارش ها در این مدت در کل کشور نسبت به میانگین 46 ساله، کاهش 18 درصدی داشته و به دلیل کاهش ریزش های جوی، سال آبی باید همچنان صرفه جویی و مصرف بهینه را در دستور کار خود داشته باشیم.
راعی با اشاره به وضعیت بارش استان ها نیز گفت: بررسی وضعیت بارندگی در 31 استان در سال آبی 94- 93 نشان می دهد که میزان بارش در 14 استان نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و این میزان در برخی استان ها مانند سمنان از رشد 42 درصدی برخوردار بوده است.
وی افزود: میزان بارش ها در استان های مختلف در این مدت نسبت به مدت مشابه میانگین 46 ساله کشور در هشت استان، با افزایش همراه بوده، در 22 استان کاهش و در یک استان نیز تغییری رخ نداده است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب در خصوص وضعیت بارش ها در استان های مختلف گفت: در سال آبی 94- 93 در آذربایجان شرقی 380 میلیمتر بارش داشتیم که نسبت به میانگین 46 ساله، از رشد 28 درصدی برخوردار بوده؛ استان گیلان رتبه دوم افزایش بارندگی را به خود اختصاص داده و حجم بارش ها در این استان در مدت یاد شده، یکهزار و 194 میلیمتر گزارش شده که بیانگر رشد 18 درصدی نسبت به میانگین 46 ساله است.
وی ادامه داد: مازندران نیز در ردیف سوم رشد قرار دارد که میزان بارش آن از رشد 15 درصدی برخوردار بوده، در استان آذربایجان غربی 399 میلیمتر باران باریده که نسبت به میانگین 46 ساله رشد 13 درصدی داشته و استان اردبیل 338 میلیمتر بارش داشته که نسبت به دراز مدت افزایش هشت درصدی نشان می دهد.
راعی کمترین میزان بارش ها را مربوط به استان های هرمزگان و خوزستان دانست و گفت: در این دو استان به ترتیب 82 و 198 میلیمتر رخ داده که در هرمزگان بارش سال جاری نسبت به متوسط بلند مدت56 درصد کاهش داشته است.

                               

وزارت نیرو     سال آبی     باران     بارش        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :