موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/15502 :کد

0

پیشروی نیروهای ارتش لیبی در شهر بنغازی

  جمعه ۰۳ مهر ۱۳۹۴ — ۰۲:۰۸
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -پیشروی نیروهای ارتش لیبی در شهر بنغازی

ارتش ملی لیبی روزپنجشنبه اعلام کرد: پس از درگیری های شدید و عقب راندن تروریست های داعش از یک موضع راهبردی تازه درغرب شهر بنغازی، آن را تصرف کرده است.

ارتش ملی لیبی روزپنجشنبه اعلام کرد: پس از درگیری های شدید و عقب راندن تروریست های داعش از یک موضع راهبردی تازه درغرب شهر بنغازی، آن را تصرف کرده است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اسکای نیوز، پیشروی نیروهای ارتش لیبی حامی دولت به رسمیت شناخته شده این کشور، از چند سو به سوی شهر بنغازی در شرق این کشور، در پی حملات شدید هوایی به مواضع گروه تروریستی داعش دراین شهر، صورت گرفت.
نیروهای ارتش لیبی پس از درگیری های شدید با ترویست های داعش بر منطقه تیکا در غرب شهر بنغاری مسلط شدند.
همچنین درگیری های شدیدی میان نیروهای ارتش لیبی و تروریست ها در منطقه بوعطنی صورت گرفت و نیروهای نظامی به سوی مناطق اطراف گردان 319 که بزرگترین پایگاه تروریست ها در این شهر به شمار می رود، پیشروی کردند.
همچنین جنگنده های ارتش لیبی به مواضع داعش درمنطقه الفتائح در شرق شهر درنه حمله کردند.
به گفته منابع نظامی مستقر در شهر بنغازی، در حملات هوایی و پیشروی نیروهای نظامی در این شهر، چند دستگاه خودروی نظامی داعش منهدم و شماری از عناصر آنان کشته شدند.
درهمین حال هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی در بیانیه ای درگیری های اخیر نظامی در شهر بنغازی را محکوم کرد که منجر به تظاهرات علیه این هیات در اعتراض به حمایت آن از تروریسم در لیبی شد.
دولت رسمی لیبی درواکنش به سخنان برنادینو لیون نماینده سازمان ملل متحد در لیبی، اعلام کرد: آنچه در بنغازی می گذرد، جنگ با تروریسم است و از جامعه بین المللی خواستار حمایت از مبارزه نیروهای ارتش این کشور با تروریسم شد.
درهمین حال یک کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه سازمان ملل متحد نقشی منفی در لیبی ایفا می کند، گفت که موضع این نهاد بین المللی در لیبی برگرفته از مواضع آمریکا و کشورهای اروپایی است که هدف اصلی آن، حل نشدن نزاع از راه سیاسی و طولانی شدن درگیری های این کشور است.
«عماد جاد» معاون مدیر مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی «الاهرام» افزود: «برناردینو لیون» فرستاده سازمان ملل به لیبی، به درخواست آمریکا و اتحادیه اروپا فعالیت می کند و آمریکا و آلمان در مورد عدم حل و فصل قطعی بحران در لیبی، توافق کرده اند.
به گفته جاد، موضع سازمان ملل متحد تنها با تغییر سیاست های واشنگتن و کشورهای اروپایی تغییر می کند و روسیه نیز پرونده لیبی را در این مقطع، در میان اولویت های خود نمی داند.
از سوی دیگر اعلام آماده باش ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای مسلح دولت به رسمیت شناخته شده لیبی به نیروهایش برای شروع عملیات آزادسازی شهر بندری بنغازی در شرق این کشور، با واکنش منفی نمایندگان سازمان ملل متحد در این کشور مواجه شد.
با گذشت بیش از یک سال از آغاز عملیات نیروهای ارتش علیه گروه های تروریستی مرتبط با القاعده و داعش، تاکنون موفق نشده اند این گروه ها را به طور کامل نابود کنند.
نمایندگی سازمان ملل در لیبی روز یکشنبه ارتش وابسته به دولت رسمی این کشور را به کارشکنی در مذاکرات صلح متهم و اعلام کرد که ارتش با حمله به شهر بنغازی، در مذاکرات صلح اختلال ایجاد کرده است.
کشور لیبی از اوت سال گذشته، زمانی که افراد مسلح به پایتخت این کشور حمله کردند و دولت رسمی را مجبور به پناه گرفتن در شرق این کشور کردند، از دو دولت موازی و رقیب برخوردار بوده است.

منبع : ایرنا

                               

لیبی     ارتش     تروریست     داعش     بنغازی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :