موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حوزه کشاورزی

a/15523 :کد

0

آتش‌سوزی‌های عمدی و خطرات زیست محیطی

  جمعه ۰۳ مهر ۱۳۹۴ — ۰۷:۱۰
تعداد بازدید : ۲۷۵   
 تحلیل ایران -آتش‌سوزی‌های عمدی و خطرات زیست محیطی

تاکنون بارها از طریق رسانه‌ها اعلام شده بود که سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی یا علف‌های هرز تأثیرات زیان‌باری برای خاک و نیز آلودگی هوا ایجاد می‌کند اما گویا این روش در پارسیان همچنان ادامه دارد.

تاکنون بارها از طریق رسانه‌ها اعلام شده بود که سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی یا علف‌های هرز تأثیرات زیان‌باری برای خاک و نیز آلودگی هوا ایجاد می‌کند اما گویا این روش در پارسیان همچنان ادامه دارد.

به گزارش تحلیل ایران، سوزاندن ضایعات خشک شده کشاورزی یا بقایای گیاهی در مزارع پس از برداشت محصول جرم محسوب می‌شود و از نظر قانونی ممنوعیت دارد اما این روش هنوز بین کشاورزان پارسیان ادامه دارد.

عصر دیروز و همزمان با بلند شدن دودی غلیظ از زمین‌های کشاورزی شمال شهر پارسیان در نگاه اول حادثه‌ای آتش‌سوزی را در ذهن ایجاد می‌کند که نیاز دارد با نهاد‌های آتش‌نشان تماس گرفت تا آن را خاموش کنند اما بی‌توجهی به آن، گویای حکایت دیگری است.

این همان سنت دیرینه‌ای است که طی آن کشاورزان بعد از اینکه محصول کشاورزی خود را برداشت کردند برای اینکه سال زراعی پیش رو با زمینی بدون علوفه‌های اضافه یا پسماندهای زراعت سال قبل مواجه شوند ساده‌ترین راه یعنی سوزاندن را انتخاب می‌کنند، بدون اینکه به تأثیرات کوتاه‌مدت و دراز‌مدت آن توجه داشته باشند، روشی که کارشناسان علمی زراعت سال‌هاست آن را مردود اعلام کرده‌اند.

از نظر کارشناسان، سوزاندن اضافات و بقایای کشاورزی باعث از بین رفتن خاک می‌شود، آن هم خاکی که برای تشکیل یک سانتی‌متر مربع آن به زمانی از 80 تا 120 سال نیاز دارد.

همچنین سوزاندن زمین باعث می‌شود میکرو ارگانیسم‌های مفید خاک از بین برود و گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن کره زمین، در عملکرد و تولید محصولات کشاورزی تأثیرگذار هستند.

دانشمندان اعتقاد دارند بقایای گیاهی منبعی تجدیدپذیر طبیعی و سرشار از مواد مغذی گیاهی هستند و می‌توان از آنها به همراه کودهای شیمیایی در زمینه اصلاح خاک استفاده کرد.

روز گذشته بعد از ظهر تا ساعات اولیه طلوع آفتاب شهر پارسیان و روستاهای مجاور به ویژه فومستان شاهد انتشار دود غلیظ ناشی از سوزانده شدن بقایای کشاورزی زمین‌های بالادستی شهر پارسیان بود که موجب رنجش بسیاری از مردم پارسیان شد.

مسئولان شهرستان باید در خصوص اقدامات مشابه حساسیت نشان بدهند، زیرا سوزاندن بقایای گیاهی گذشته از تهدید جدی خاک، ضررهای زیست محیطی جدی نیز به وجود می‌آورد که متأسفانه این موضوع در شهرستان بدون هیچ‌گونه حساسیتی دنبال می‌شود.

منبع : فارس

                               

آتش سوزی     خاک     خطر     محیط زیست        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :