موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/15566 :کد

0

پایان حج، آغاز کودتا علیه ولیعهد؛

  جمعه ۰۳ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۳
تعداد بازدید : ۲۰۵   
 تحلیل ایران -پایان حج، آغاز کودتا علیه ولیعهد؛

در پی تحولات سیاسی اخیر در عربستان و حوادث تلخ مراسم حج، گمانه زنی های فراوانی در داخل خاندان حاکم سعودی مبنی بر کودتای محمد بن سلمان علیه بن نایف و رسیدن او به ولی عهدی به گوش می‌رسد.

در پی تحولات سیاسی اخیر در عربستان و حوادث تلخ مراسم حج، گمانه زنی های فراوانی در داخل خاندان حاکم سعودی مبنی بر کودتای محمد بن سلمان علیه بن نایف و رسیدن او به ولی عهدی به گوش می‌رسد.

 

به گزارش تحلیل ایران، تحولات سیاسی در عربستان که از زمان پادشاهی ملک سلمان آغاز شد تا آنجا پیش رفته است که گمانه زنی ها در داخل خاندان حاکم حاکی از این است که محمد بن سلمان جانشین ولیعهد در صدد کودتا علیه ولیعهد و تصدی این پست است.

پایگاه خبری "میدل ایست" انگلیس مقاله مفصلی در مورد اظهارات یکی از نوادگان موسس عربستان با عنوان «هشدار فوری به تمام آل سعود» منتشر کرده و نوشت: در این مطلب فرد مزبور نجات فوری عربستان و انتخاب پادشاه و ولیعهد جدید را خواستار شده است.

میدل ایست در نوشته های این عضو خاندان حاکم  متوجه بخشی از کشمکش نسل های مختلف خاندان حاکم شد که در پی کشمکش اعضای قوی آن برای رسیدن به قدرت پس از فوت ملک عبدالله در ژانویه گذشته بروز یافته است.

 

بازی سیاسی با نتیجه صفر

به نوشته این منبع، نتیجه بازی سیاسی ملک سلمان بن عبدالعزیز در عربستان صفر است، زیرا او افراد وابسته به خود را جایگزین افراد سابق کرد که نمونه آن کنار گذاشتن «خالد التویجری» رئیس دیوان پادشاهی و روی کار آوردن محمد بن سلمان پسر خود به جای او بود.

این در حالی بود که التویجری در ساعت های پایانی زندگی ملک عبدالله تلاش کرد موقعیت ویژه خود و نیز متعب بن عبدالله را در قدرت جدید  تضمین کند، اما ناکام ماند.

پادشاهی ملک سلمان و تغییرات بی سابقه در سیاست خارجه سعودی

میدل ایست در این باره نوشت: ملک سلمان از زمانی که قدرت را در درست گرفت، در سیاست خارجی عربستان تغییرات بسیار زیادی انجام داده  و در این راستا رویارویی با ایران را در اولویت اصلی سیاست خود قرار داد و همین اقدام موجب بهبود روابط با اخوان المسلمین شد که در زمان ملک عبدالله دشمن شماره یک عربستان بودند.

این تغییرات همچنین موجب شد محمد بن سلمان فرماندهی جنگ علیه یمن و مبارزه با جنبش «انصار الله» را برعهده بگیرد، آن هم در حالی که ملک عبدالله یمن را بازویی علیه اخوان المسلمین به نمایندگی حزب تجمع الاصلاح می دانست.

ائتلاف بی حاصل با آمریکا در عراق و سوریه

همزمان با این تحولات ریاض به ائتلاف آمریکایی در سوریه و عراق پیوسته و بدون هیچ پیشرفت نظامی از گروههای مسلح در این دو کشور حمایت کرد.

منبع:تسنیم

                               

حج     کودتا     ولیعهد     عربستان        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :