موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حج و زیارت

a/15700 :کد

0

اعزام نیرو برای پیگیری وضعیت حجاج انگلیسی به عربستان

  جمعه ۰۳ مهر ۱۳۹۴ — ۱۹:۳۹
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -اعزام نیرو برای پیگیری وضعیت حجاج انگلیسی به عربستان

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس روز جمعه ضمن ابراز تاسف از حادثه غمبار رمی جمرات، خاطر نشان ساخت که این کشور برای رسیدگی به وضعیت حجاج انگلیسی که دراین حادثه دچار مشکل شده اند، نیروهای بیشتری را به عر

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس روز جمعه ضمن ابراز تاسف از حادثه غمبار رمی جمرات، خاطر نشان ساخت که این کشور برای رسیدگی به وضعیت حجاج انگلیسی که دراین حادثه دچار مشکل شده اند، نیروهای بیشتری را به عربستان اعزام خواهد کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس گفت: من از شنیدن شمار قربانیان در مکه ناراحت شدم و با خانواده قربانیان در این شرایط دشوار ابراز همدردی می کنم؛ این واقعه تأسف بار، مسلمانان سراسر دنیا را که در این مراسم شرکت کرده اند تحت تأثیر قرار خواهد داد.
وی گفت: همکاران ما با مقامات عربستان سعودی و مدیران کاروان های حج در ارتباط خواهند بود؛ آنها بیمارستان ها و سایر نقاط را برای جمع آوری اطلاعات در رابطه با وضعیت مسلمانان انگلیسی که نیازمند کمک هستند، سرکشی خواهند کرد.
هاموند همچنین خاطرنشان ساخت که شمار بیشتری از مقامات انگلیسی برای رسیدگی به وضعیت مسلمانان انگلیسی به عربستان اعزام خواهند شد.
بر اساس آمار منتشرشده از سوی ‘شورای حاجیان انگلیسی’ در حدود 20 هزار مسلمان انگلیسی امسال برای بجا آوردن حج تمتع به طور مستقیم از انگلیس به عربستان سعودی رفته اند؛ با این حال تاکنون گزارشی در مورد تلفات احتمالی مسلمانان انگلیسی در جریان حادثه مرگبار روز گذشته در منا منتشرنشده است.
'شورای مسلمانان بریتانیا' در بیانیه ای که روز جمعه منتشر کرد، ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حادثه منا نوشت: شمار قربانیان در این حادثه همچنان رو به افزایش است و اکنون ابعاد این حادثه از مشابه آن در سال 1990 فراتر رفته است.
دکتر شجاع شفیع، دبیر کل شورای مسلمانان بریتانیا در این بیانیه گفته است: این تأسف بار است که در این روز شادمانی (عید قربان) که شمار زیادی از مردم به سفر روحانی حج رفته اند، جانشان را ازدست داده اند.
وی افزود: دعای ما همراه قربانیان و خانواده های آن ها خواهد بود و بدون شک در نمازهای جمعه سراسر دنیا از آن ها یاد خواهد شد.
دبیر کل شورای مسلمانان بریتانیا ادامه داد: درحالی که تلاش های زیادی برای حفاظت از شمار رو به افزایش زائران بیت الله الحرام صورت می گیرد، اما ما از تحقیقاتی که قرار است در جریان رسیدگی به این حادثه صورت گیرد استقبال می کنیم و امیدواریم که منجر به نتایجی مستقل و ملموس از سوی متخصصین بین المللی شود.
شفیع در پایان خاطرنشان ساخت که مقامات سعودی تلاش کنند تا از احتمال رخداد ‘چنین حادثه تأسف باری بکاهند’.
سفارت عربستان سعودی در لندن نیز در بیانیه ای که امروز (جمعه) منتشر کرد، مدعی شد: شماری بسیاری از قربانیان روز گذشته، به مسیری هجوم آوردند که در آن زمان به آن ها اجازه داده نشده بود؛ مقامات ریاض نیز گرمای هوا، خستگی زائران و عدم توجه به ضوابط را علت رویداد حادثه روز گذشته در منا می دانند.
بااین حال بسیاری از رسانه های گروهی انگلیس به نقل از شاهدان عینی عربستان را مسوول حادثه منا می دانند.
براساس گزارش های منتشر شده، در حادثه مرگباری که صبح پنجشنبه دوم مهر ماه جاری در اثر ازدحام جمعیت در رمی جمرات در منا رخ داد، افزون بر یکهزار نفر از حجاج جان خود را از دست دادند و حدود دو هزار تن مجروح شدند.
برخی منابع کشته ها را تا دو هزار نفر نیز اعلام کرده اند.
براساس آخرین گزارش ها شمار جانباختگان ایرانی در این حادثه تاکنون 131 تن و مجروحان 85 نفر اعلام شده است.
این مرگبارترین حادثه صورت گرفته در عربستان سعودی در ایام حج طی 25 سال گذشته بشمار می آید. / ایرنا

                               

فیلیپ هاموند     زائران     انگلیس     مفقود        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :